Göz Yorgunluğu Nasıl Giderilir?

Uzun süre ekran başında çalışmış iseniz gözlerinizi dinlendirmek için arda bir mola verin. Telefon görüşmeleri yapacağınız zaman örneğin gözlerinizi kapatabilirsiniz. 

Nemlendirici göz damlaları korneayı ıslatırken gözyaşı filmini desteklemektedir. Böylece yorgun gözlere nem ve tazelik vermektedir.

Biraz temiz hava almak iyi gelecektir. Yeterli aydınlatma sağlandığından emin olun. Ortam çok karanlık olduğunda gözler daha çok çalışmak zorunda kalmakta ve daha hızlı yorulmaktadır. Işık çalışma yüzeyine eşit olarak dağılmalı ve doğrudan göze kesinlikle gelmemelidir.

Yoğun bir tempoda çalışma sırasında mola vererek göz egzersizleri yapın. Örneğin dik oturun ve gözlerinizle takip ettiğiniz büyük daireleri hayal edin. Bu egzersizi yaparken göz hayali daireleri kafanızla değilde gözlerinizle takip ettiğinize emin olun.

Gözlerin kırpılması gözlerin nemlenmesini sağlamaktadır. Bu amaçla düzenli olarak gözlerinizi kırptığınızdan emin olun.

Düşük nem oranı gözleri kurutmakta ve yormaktadır. Bu nedenle bulunduğunuz ortamın nem oranınada dikkat edin. Özellikle kışın odaların düzenli havalandırması önemlidir.

Eğer göz yorgunluğu çok sık ise ve gözde başka şikayetlerde varsa bir göz doktoru tarafından muayene edilmeniz tavsiye edilmektedir.

Soru cevabını faydalı buldunuz mu?
0
0