Erken Gebelik Testi

Erken gebelik testi, bir kişinin hamile olup olmadığı hakkında bilgi edinilmesini sağlayan, ev tipi bir tanı kitidir.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testi, bir kişinin hamile olup olmadığı hakkında bilgi edinilmesini sağlayan, ev tipi bir tanı kitidir. Hamilelik döneminde yükselen beta hCG hormonunun, idrardaki seviyesini ölçer. Gebe olmayan kişilerde 5 ml altında olan hCG, gebelik olması halinde hızla yükseliş gösterir. Erken hamilelik testleri, idrarda 10 ml üzerine çıkan hCG seviyesini algılayarak, gebelik olup olmadığını belirler. Testin doğru zamanda uygulanması, sonucun güvenilirliğini artıran faktörlerden biridir.

İnfertilite (kısırlık) tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, bazı kanser türleri ve karaciğer hastalıkları, vücutta bulunan hCG hormonunun yükselmesine yol açabilmektedir. Böyle bir durumda erken hamilelik testi yapan bir kişinin test sonucu pozitif çıkabilmektedir. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş test kitlerinin kullanılması da pozitif sonuca sebep olabilmektedir. Bir kişinin gebe olmamasına rağmen pozitif sonuç almasına, yanlış pozitif adı verilir. Evde gebelik testi sonucu ne olursa olsun bir uzmana danışılması tavsiye edilmektedir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken hamilelik testi, standart gebelik testlerine oranla, çok daha hassastır. Bu nedenle gebeliğin erken dönemde öğrenilmesine yardımcı olur. En erken hamilelik testi, adet döneminden 7 gün önce ya da korunmasız cinsel ilişki yaşandıktan 7 gün sonra yapılabilmektedir. Fakat evde yapılan bu testler %100 doğruluk payı sunmazlar. Bu nedenle testin bir süre sonra tekrarlanması ya da direkt olarak kan testi yapılması önerilmektedir.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İdrarda erken gebelik testi, evde kolaylıkla uygulanabilen bir testtir. Uygulama adımları genel olarak tüm test markalarında aynıdır. Fakat yine de test kitinin arkasında yazan kullanım talimatlarına uyulması tavsiye edilmektedir. Uygulama yapılacağı gün çok fazla su içilmemesi önerilmektedir.

Erken gebelik testinin uygulama adımları şu şekilde sıralanabilir:

  • İdrar yaparken, test kitinin ucunda bulunan idrar emici bölgeye yeterli miktarda idrar örneği gelmesi sağlanır. Bu yöntemi uygulamak mümkün değilse, idrar temiz bir kaba yapıldıktan sonra çubuk kabın içerisine batırılabilir. Her iki işlemde de test kitinin idrar ile yaklaşık olarak 5 saniye temas etmesi gerekmektedir.
  • Test kitinin yeterince idrar örneği aldığından emin olduktan sonra yaklaşık olarak 3 dakika beklenmelidir.
  • 3 dakikadan sonra, çubuğun üzerinde beliren çizgiler kontrol edilir. Eğer iki çizgi varsa sonuç pozitif, tek çizgi varsa sonuç negatiftir.
  • Erken gebelik testinde silik çizgi görülmesi de muhtemeldir. Eğer çubukta iki çizgi varsa ve bunlardan biri silikse, test birkaç gün sonra tekrarlanmalıdır.
  • Tanı kitinde hiçbir çizgi oluşmaması halinde, farklı bir kit kullanılarak test tekrarlanmalıdır.

Erken Gebelik Testi için Hangi Doktora Gidilir?

Erken gebelik testi, anne adaylarının kendi başlarına uygulayabileceği bir testtir. Bu test için az miktarda idrar örneği yeterli olduğundan dolayı, hastane ortamında yapılmasına gerek yoktur. Erken gebelik testi ne kadar güvenilir olsa da, erken gebelik testi negatif çıkıp hamile olanlar görülebilmektedir. Bu nedenle test sonucundan emin olunamadığı durumlarda, hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum bölümüne başvurulmalı ve kan tahlili yaptırılmalıdır.

Standart Gebelik Testleri ile Erken Hamilelik Testi Arasında Bulunan Farklar Nelerdir?

Evde uygulanan gebelik testleri, idrarda bulunan hCG hormonunun seviyesini ölçmektedir. Her iki testin de uygulanma şekli ve çalışma prensibi aynıdır. Normal gebelik testlerinin hCG hormonunu algılama eşiği daha yüksek iken, erken gebelik testleri en küçük hormon artışını bile tespit edebilmektedir. Bu nedenle gebeliğin erken dönemlerinde pozitif sonuç elde edilebilmektedir. Ancak her bireyin vücut işleyişi farklı olduğu için, hormon seviyeleri hemen yükselmeyebilir ve erken tanı testi yapılsa dahi negatif sonuç alınabilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Erken Gebelik Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erken gebelik testi fiyatı nedir?

Erken gebelik testleri, birçok firma tarafından üretilen ve eczanelerde satılan hamilelik testi kitleridir. Bu testlerin fiyatları, üretici firmaya göre değişiklik göstermektedir. Fakat oldukça uygun fiyatlı oldukları söylenebilir. Hamilelik şüphesi yaşandığında, kişinin ihtiyacına ve durumuna en uygun test yöntemi seçilmelidir. Bunun için bir eczacıya ya da sağlık personeline danışılması tavsiye edilmektedir. Uygulama tarihinin yanlış seçilmesi ya da testin yanlış yapılması halinde test sonucu hatalı çıkabilmektedir.

Dr. Deniz Gölgeli

Erken gebelik testi ilişkiden kaç gün sonra yapılır? Ne zaman yapılmalı?

Cinsel ilişkiden bir iki gün sonra erken gebelik testi yapanlar negatif sonuç alırlar. Erken hamilelik testinin doğru sonucu verebilmesi için, cinsel ilişkinin üzerinden en az 7 gün geçmiş olması gerekmektedir.

Dr. Deniz Gölgeli

En erken hamilelik testi ne zaman yapılır? Erken gebelik testi adetten kaç gün önce yapılır?

Erken hamilelik testi uygulaması için en ideal zaman, adet kanamasından en az 7 gün öncesi ve cinsel ilişkiden en az 7 gün sonrasıdır. Fakat bu süreler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Hamilelik şüphesi devam ederken erken gebelik testi negatif çıkıyorsa, test bir süre sonra tekrarlanmalıdır.

Dr. Deniz Gölgeli

Erken gebelik testi doğru sonuç verir mi? Erken gebelik testi güvenilir mi?

Erken gebelik testi, kesin sonuç vermemektedir. Ancak tıpkı diğer ev tipi tanı kitlerinde olduğu gibi, çoğunlukla doğru sonuçlar verirler. Testin doğru şekilde ve zamanda uygulanması sonucu direkt olarak etkilemektedir. Kan testlerinin çok daha kesin sonuçlar verdiği unutulmamalıdır.

Dr. Deniz Gölgeli

Tüp bebekte en erken gebelik testi kaçıncı haftada yapılır? Transfer sonrası en erken gebelik testi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisinde, yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamında birleştirilir. Daha sonrasında oluşan embriyolar, annenin rahmine transfer edilir ve bebeğin gelişmesi beklenir. Embriyo transferi sonrasında gebelik testinin doğru sonuç vermesi için yaklaşık olarak 12 gün beklenmelidir. 12. günde yapılan gebelik testleri ile doğru bilgi almak mümkündür.

Dr. Deniz Gölgeli