evim.com

Dudak Kontürü Nedir?

Dudak kontürü, dudaklarda şekil değişikliğine veya kişinin memnun olmadığı görüntüyü düzeltmek için deri altına kalıcı boya enjekte edilmesi ile gerçekleşen kozmetik bir uygulamadır.

Dudakları çerçeveleyen çizginin zaman içinde deformasyona uğraması, yıpranması ve rengini kaybetmesiyle estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkabilmektedir. Dudak kontürü ise şekil değişikliğine uğramış veya kişinin memnun olmadığı bu görüntüyü düzeltmek için deri altına kalıcı boya enjekte edilmesi ile gerçekleşen kozmetik bir uygulamadır. 

Günümüzde kadınlar tarafından çok tercih edilen ve revaçta olan dudak kontürü uygulaması sonucunda kişi daha belirgin çerçevesi olan ve daha dolgun görünümlü dudaklara sahip olmaktadır. Dudak kontürü hızlı ve tempolu bir günlük yaşama sahip olan ve makyaj yapmak için zaman ayıramayan kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Dudak Kontürü Nasıl Yapılır?

Dudak kontürü uygulaması için aşağıdaki adımlar takip edilmektedir:

 • Öncelikle dudak kontürü yaptırmak isteyen kişinin tercih ettiği renk ile cilt alt tonuna en uygun renkler tespit edilerek kontür rengine karar verilir. Bu aşamada özellikle kişiye doğal bir görünüm kazandıracak renkler tercih edilmektedir. 
 • Renge karar verildikten sonra kişinin yüzüne en uygun olacak çerçevesi belirlenmektedir. Bu aşamadan sonra artık dudak kontürü işlemine başlanmaktadır. 
 • Dudak kontürü, dövmeye benzer şekilde yapılmaktadır ancak bu uygulama sırasında, dövmede olduğu kadar derine inmeden pigmentasyon işlemi yapılmaktadır.
 • Kişiye özel iğneler ile cildin 0.3 – 0.5 mm altına kalıcı boya enjekte edilmesiyle dudak hattı belirginleştirilir. 
 • İşlem süresi kişinin cilt yapısına göre değişmekle birlikte ortalama 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır. 

Dudak Kontürünün Avantajları

 • İnce ve kişinin memnun olmadığı dudaklar daha dolgun bir görünüme ulaşabilir.
 • Bakımlı görünmeyi sevip, makyaj yapmaya zaman ayıramayan kişiler için zahmetsiz olması ile büyük bir rahatlık sağlar.
 • Cerrahi bir işlem değildir, kişi hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
 • Varsa dudaktaki yara izleri bu yöntem ile kamufle edilebilir.
 • Dudak hattında asimetri varsa bu sorun ortadan kalkabilir.
 • Kalıcı bir uygulama olsa da beğenmeyen kişiler renk soldurma işlemiyle eski görünümlerine tekrar sahip olabilirler.

Dudak Kontürü Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak kontörü sonrasında işlemi gerçekleştiren uzman tarafından söylenecek tüm durumlara dikkat edilmelidir. İşlem sonrasında dikkatli davranılması, işlemin başarı oranını artırmaktadır. Dudak kontürü sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Dudak kontürü uygulamasından sonra birkaç saat boyunca dudağa temas edilmemesi ve sigara içilmemesi gerekmektedir.
 • İşlem sonrası 1 – 2 gün dudaklara su temas etmemesi gerekmektedir. Pipet ile su içilebilir.
 • Çok soğuk ve çok sıcak yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Bir süre acı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır
 • Dudaklar sık sık nemlendirilmeli, işlem sonrasında kurumasına ve mikrop kapmasına izin verilmemelidir.
 • İşlem öncesinde kullanılmaya başlanmış olan uçuk ilacının kullanımına işlem sonrasında uygulama yapılan bölge iyileşene kadar devam edilmelidir.

Dudak kontürü yaptıranlar genellikle rengi solmuş, yıpranmış, deforme olmuş dudaklara sahip kişiler olmaktadır. Bu unsurlar dışında dudak çerçevesi belirgin olmayan, genetik nedenlerden dolayı dudakları ince olan ve yara izleri olan kişiler de dudak kontürünü tercih etmektedir. 

Uygulamadan yararlanan kişiler işlem sonrasında daha sağlıklı, canlı, dudak hattı belirginleşmiş ve dolgun dudaklara sahip olmaktadır.

Dudak Kontürü Kimlere Uygulanmamalı?

 • Dudak ve dudak çevresinde kılcal damar çatlamaları olan kişilere,
 • Henüz reşit olmamış kişilere,
 • Pigment ve uygulamada kullanılacak herhangi bir malzemeye alerjisi olan kişilere,
 • Bronzlaşmış kişilere,
 • Dudak ve dudak çevresinde yara, sivilce veya uçuk olan kişilere,
 • Diyabet, hemofili, HIV virüsü ve anemi hastalığına sahip olan kişilere,
 • Hamile olan ve emziren kişilere, 
 • Mantar veya egzama gibi dermatolojik hastalıkları olan kişilere dudak kontürü uygulaması yapılmamaktadır.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Dudak Kontürü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dudak kontürü fiyatları, işlemin yapıldığı kuruma ve yapan uzman kişinin belirlediği fiyat aralığına göre değişiklik göstermektedir. Dudak kontürü uygulamasının öncesinde ve sonrasında yapılacak ek işlemler fiyatları doğrudan etkilemektedir. Dudak kontürü fiyatları hakkında net bilgilere ulaşmak için ilgili sağlık kuruluşuna başvurarak randevu alınması gereklidir. Randevu sırasında işlem ve tedavi planlaması yapılarak net fiyatlandırmalara ulaşılmaktadır.

Dudak kontürü zamanla etkisini kaybeden bir işlemdir. Cildin epidermis tabakasına uygulanan pigmentler cilt kendini yeniledikçe parçalanarak etkilerini kaybetmektedirler. Kişinin cilt özelliklerine, metabolik hızına ve kişinin dudaklarına ne kadar iyi baktığına göre değişmekle birlikte dudak kontürünün kalıcılığının 2 – 3 sene sürdüğü bilinmektedir. Ancak açık renk tonuna sahip ciltler, esmer ciltlere göre daha hızlı yenilendiği için dudak kontürünün de esmer ciltlerde daha uzun kalıcılığa sahip olduğu görülmüştür.

Dudak kontürü uygulaması için kullanılan malzemeler organik ve bitki özlü olmaktadırlar. Özellikle yüz bölgesi vücuttaki en hassas yerlerden biri olduğu için organik malzemeler kullanılması gerekmektedir. Bu da kişinin, enjekte edilen pigmente karşı alerjik reaksiyon vermemesini sağlar. Ayrıca kullanılan malzemeler katkı maddesi ve parfüm de içermez. Dudak kontürünün bilinen bir zararı yoktur. İşlem sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken maddelere uyulduğu takdirde iyileşme kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir.

İşlem sonrasında dudaklara gereken tüm bakımları yapmak ve yapılmaması gerekenlere de dikkat etmek iyileşme sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlamaktadır. İyileşme süresi kişinin cilt özelliklerine, metabolik hızına ve günlük dudak bakımına göre değişmektedir. Ancak uygulama sonrasında dudak ve dudak çevresinin ortalama 10 günde iyileştiği ve istenen görüntüye ulaştığı bilinmektedir.

Dudak kontürü, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kişinin daha belirgin ve dolgun dudaklara sahip olmasını sağlayan pratik bir kozmetik uygulamasıdır. Genel olarak işlem sırasında dayanılmayacak acılar hissedilmez. Ancak bu durum kişinin acı eşiğine göre değişkenlik göstermektedir. Acı eşiği düşük olan kişiler, işlem öncesinde uygulamayı yapan uzman kişiyi bilgilendirerek anestezik krem sürülmesini talep edebilmektedirler. Anestezik krem sürülmesiyle kişinin işlem sırasında dudak ve dudak çevresinde hissedeceği acı minimize edilmiş olmaktadır.