Chadwick Bulgusu

Chadwick belirtisi vajinal mukoza ya da serviksin koyu mavi veya mor tonları ile karakterizedir ve hamilelik süresince değişen hormanların etkisi vardır.

Chadwick Bulgusu Nedir?

Hamilelik, fizyolojik değişikliklerin belirgin olarak gözlemlendiği bir dönemdir. Hamilelik boyunca kadınlarda meydana gelen fizyolojik ve anatomik değişiklikler bebeğin anne karnında doğum gerçekleşene kadar sağlıklı bir şekilde kalabilmesi amacıyla gerçekleşmektedir. Hamilelik esnasında anne adayında hormonal, dolaşım(damarsal), immünolojik ve metabolik sistemlerde hem fizyolojik hem de patolojik bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklere bağlı olarak da vücutta deri ve deri ekleri de etkilenmektedir. Bu etkilerin sonuçlarından birisi de chadwick belirtisidir.

Jacquemier işareti olarak tanımlanan chadwick belirtisi vajinal mukoza ya da serviksin koyu mavi veya mor tonları ile karakterizedir. İlk olarak 1836 yılında Fransız bir hekim olan Étienne Joseph Jacquemin (1796-1872) tarafından tanımlanan chadwick işareti ismini, 1886 yılında Jacquemin'in kanıtladığı değişiklikleri açıklayan bir dizi vaka yazan ve yayınlayan Dr. James Read Chadwick'in isminden almaktadır.

Chadwick Belirtisi Neden Olur?

Chadwick belirtisi kadınlarda olası bir hamileliğin göstergesi olduğu için, renk değişimini görülen kadınlarda hamilelikten şüphelenilmektedir. Genel olarak gebeliğin dört ila altıncı haftası ortaya çıkan chadwick belirtisi hamileliğin etkisiyle artan progesteron seviyesi ile ilişkilidir. Progesteron seviyesindeki artışa bağlı olarak oluşan lokal venöz tıkanıklığın bir etkisi olarak chadwick bulgusu da ortaya çıkmaktadır. 

Serviks, iç genital bölge ve vajina tıpkı ağız mukozası gibi normalde pembe renkte bir görünüme sahiptir. Vulvanın görünümü ise tıpkı ten rengi şeklindedir. 

Vajina mukozasında ve servikste meydana gelen renk değişiminin sebebi ise şu şekilde anlatılabilmektedir:

  • Hem vulva hem de vajina farklı arteriyel gruplardan oldukça kapsamlı bir kan akışı almakta ve gerçek bir arteriyo-venöz ağ oluşturmaktadır.
  • Gebelik esnasında dış genital bölgeye ve dış cinsel organlara kan akışı artmaktadır. 
  • Artan kan akışı ise venöz tıkanıklığa sebep olmaktadır. 
  • Hem venöz tıkanıklık oluşumu hem de artan damarlanma vajinal mukozanın ve rahim ağzının, hamileliğin yaklaşık olarak 4-6. haftasından itibaren morumsu ve koyu mavimsi bir renge dönüşmesine neden olmaktadır.

Aynı şekilde dış dudak bölgesi ve kasık bölgesindeki derinin koyulaşması da venöz tıkanıklık nedeniyle oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise, venöz damar tıkanıklığı gebelik esnasında çok rahatsız edici gelerek vulvar varis oluşumuna neden olabilmektedir. 

Chadwick Bulgusu Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin en yaygın belirtilerinden birisi de chadwick bulgusu olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra adet döngüsü de hamileliğin ilk belirtilerinden olarak görülmektedir.

Adetin gecikmesi veya görülmemesi durumlarında kadınlar hamilelikten şüphelenilebilmektedir. Ancak aynı zamanda çoğu kadında adet düzensizliği ve adet gecikmeleri görülen bir durumdur. Bu nedenle kadınlar için adet gecikmesi hamilelik açısından çok belirleyici bir faktör olmamaktadır. Chadwick belirtisi ise kadınların hamile olduğunu gösteren en belirleyici faktörlerdendir.

Vajinal bölgede oluşan renk değişiklikleri adet kanamalarından önce de gözlenebilmektedir. Bu nedenle chadwick belirtisinin ortaya çıkması hamilelik açısından garanti değildir. Chadwick belirtisi çoğunlukla gebelik boyunca devam etmekte olup, ancak bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan jinekolojik muayene esnasında spekulum ile saptanmaktadır.

Hamileliğin bitişi ve doğumun gerçekleşmesi ile birlikte genel olarak chadwick bulgusu da ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle hamilelik esnasında fizyolojik olarak ortaya çıkan chadwick belirtisi herhangi bir tedavi işlem gerektirmemektedir. Vajina mukozası ve serviks eski görünümüne kavuşmaktadır.

Chadwick Bulgusu Nasıl Değerlendirilir?

Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olarak görülen chadwick bulgusu gebelik ile birlikte kadınlarda görülen fizyolojik değişimlerden bir tanesidir. Chadwick bulgusu ile birlikte vajina mukozasında ve servikste gerçekleşen renk değişimleri gebelik için kesin bir bulgu değildir. Genel olarak gebeliğin ilk 2 haftasında herhangi bir gebelik semptomu görmeyen kadınlar 4.haftadan itibaren semptomları da görmektedir. Chadwick belirtisi de bu semptomlardan biridir ancak bunun yanı sıra diğer gebelik belirtilerinin de gözlenmesi beklenmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0