Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Sütün yetmediği düşünüldüğü durumlarda ise yapılacak bazı yöntemler ile anne sütünü arttırmak mümkündür.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nedir?

Anne sütü ile beslenmek bebek için yaşamsal öneme sahiptir. Anne sütünün içeriğinde diğer sütlere oranla bakteriler daha fazladır. Bu da bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve her türlü enfeksiyondan korunması için faydalı olacaktır. Ayrıca bebeği emziren anne ile bebek arasında sevgi bağının kurulmasının en etkili yolu da emzirmedir.

Anne sütünün az olması anneyi oldukça endişelendiren bir durumdur. Fakat her annenin sütü bebeğine yetecek miktarda olduğu bilinmelidir. Yenidoğan bebek ihtiyacı olan besini alamıyorsa bu durum sütün yetersizliğinden çok, bebeğin memeyi doğru kavrayamamasından kaynaklı olabilmektedir. Uygun emzirme yöntemi ile üstesinden gelinebilmektedir. Sütün yetmediği düşünüldüğü durumlarda ise yapılacak bazı yöntemler ile anne sütünü arttırmak mümkündür. 

Anne Sütü Neden Azalır?

Anne sütünün azalmasını tetikleyecek durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Stres ve gerginlik içerisinde olan annenin süt üretiminde azalma görülebilmektedir. 
 • Günlük vücuda alınması gereken sıvıların tedarik edilememesi durumunda annenin sütünde azalma görülmesi normaldir. 
 • Annenin tiroid ya da anemi gibi bazı sağlık sorunları içerisinde olması da vücudunun süt üretimini azaltmasına sebep olabilmektedir. 
 • Prematüre doğum yapıldığında anne kendini bebeği emzirmek için hazırlanmasından dolayı anne sütünün oluşması zaman almaktadır. 
 • Annenin vücudunda fazla miktarda yağ birikmesi olarak adlandırdığımız obezitenin annede görülmesi de süt miktarını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. 
 • Annenin D vitavitaminiikliğinin olması da süt miktarında azalma olmasına sebep olacaktır. 
 • Bebeği emzirirken yanlış pozisyon kullanılıyor olması da anne sütünün azalmasına sebep olabilmektedir. 

Anne Sütü Nasıl Artar?

Süt üretimini arttırmak ve bebeğin yetersiz beslenmesinin önüne geçmek için annenin uygulaması gereken bazı durumlar vardır. Bu önerileri yerine getirdiği takdirde annenin süt miktarında artış görülecektir. 

Anne sütünü arttıracak uygulamalar aşağıdaki gibidir:

 • Bebek emzirildikten sonra sütünün sağılması anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir. Anne, sütünü sağarak muhafaza ettiğinde, vücudu yeniden süt üretmeye başlayacaktır. Bu da anne sütünü artırmak için yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. 
 • Her iki memenin emzirilmesi azalan anne sütünü artırmanın yolları arasında yer almaktadır.
 • Bebeği emzirmeden önce annenin göğsüne sıcak kompres uygulaması, kan dolaşımını artırıcı bir etkendir. Artan kan dolaşımı ile sütün gelmesi sağlanabilmektedir. 
 • Anne bebeği sık sık emzirdiği takdirde annenin bedeni sürekli süt üretecektir. Vücudun sürekli süt üretmesi, miktarda da artış gösterecektir.
 • Bebeğin memeyi doğru kavraması, süt üretimi için önemli bir faktördür. 
 • Annenin sütünü artırması için süt arttırıcı damla mevcuttur. Hekime danışıldıktan sonra kullanılması önerilmektedir. 

Anne Sütünü Artırmak için Yapılması Gerekenler

Her annenin bebeğine ve bebeklerine yetecek miktarda sütü mevcuttur. Fakat bazı sağlık problemleri ya da çevresel faktörlerden kaynaklı annenin süt miktarında azalma görülebilmektedir. Bu durumda annenin endişelenmemesi gerekmektedir. Anne sütünü arttırmak için oldukça fazla yöntem mevcuttur. Bunlar anne sütünü azaltacak hususlardan uzak durmak, anne sütünü artırıcı besinler tüketmek ve süt artırıcı masajı uygulamaktır. Bu noktalara dikkat ederek günlük hayatını şekillendiren bir anne adayının süt miktarında artış gözlenecektir. 

Tüm önerileri uyguluyor fakat hala bebeğin yetersiz beslendiğini düşüyor iseniz doktorunuza ya da bir emzirme uzmanına başvurarak gerekli yardım almalısınız.

Anne Sütünü Arttırıcı Besinler Nelerdir?

Annenin sütünde azalma olması sık karşılaşılan ve normal bir durumdur. Sütün miktarını arttıracak ve besleyiciliği açısından tüketilmesi halinde oldukça iyi gelecek besinler mevcuttur. Bu besinler annenin sütünü arttırdığı için ortada mevcut olan problemi kaldıracaktır.

Tüketilmesi halinde annenin sütünü artıracak besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sütün miktarını arttıran tüketilmesi gereken en önemli sıvı sudur. Günde en az 2 ya da 3 litre su tüketilmesi sütün besleyiciliğini ve miktarını arttıracaktır.
 • Dereotu, kabak, bezelye marul ve taze soğan doğumdan önce süt arttırıcı besinler arasında yer almaktadır.
 • Et ve süt ürünleri, tahıllar, bakliyatlar, kuruyemişler, sebzeler ve mevsimine uygun meyvelerden orantılı bir şekilde tüketilmesine dikkat edilmelidir.
 • Günde iki üç kez 3-4 ceviz ve badem yemek anne sütünü artırmanın yollarından biridir.
 • Emziren bir anne, et ya da balık tüketimine özen göstermelidir. Bu hayvansal proteine ağırlık verilmesi de süt miktarını artıracaktır.  
 • Annenin demir eksikliğinden kaynaklı süt azalmasının olduğu durumlarda yulaf tüketimi bu duruma çözüm olacaktır.
 • Papatya, melisa, anason, fesleğen, kuşburnu, ıhlamur ve anason gibi bitkiler, süt artırıcı bitkiler arasında yer almaktadır
 • Sarımsak, anne sütünün kalitesini ve miktarını artıracak bir besindir. 
 • Süt artırıcı çay arasında en etkilisi rezenedir. Her gün düzenli olarak tüketilen rezenenin de anne sütü üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.
 • Toz tarçını bir fincan sütün içine katarak gece yatmadan önce tüketmek de annede bulunan süt miktarını arttıracaktır. 

Anne sütü azalması veya bebeğin yeterince beslenemediği durumlarda uzman doktorlara başvurulmalıdır. Bu süreçte, anne adayı ve bebeğin muayenesi gerçekleştirilmektedir. Anne sütü yetersiz ise annenin sağlığına ve sorunun boyutuna bağlı olarak diyet listesi hazırlanmaktadır. Anne sütünü artırmak için önerilen besinler uzman doktorun onayından geçmelidir.

Anne Sütünü Artırıcı Masaj Nasıl Yapılır?

Anne sütü artırıcı masaj, emzirmeden hemen önce ve emzirme sırasında uygulanacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Bu masaj teknikleri aşağıdaki gibidir:

 • Emzirmeden hemen önce yapılan meme masajı: Sütyeninizi çıkardıktan sonra memenizi alttan ve üstten avuç içleri ile kavrayın. Elleriniz memenizde bu pozisyon halindeyken, memenizi hafifçe alta ve üste hareket ettirin. Memenizin çeşitli bölgelerini meme tabanından başına doğru, aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde masaj yaparak işlemi uygulayın. Bu teknik annenin emzirmeden önce uygulayabileceği, sütünü artırıcı etkisi olan bir masajdır.  
 • Emzirme sırasında yapılan meme masajı: Emzirme sırasında memeye uygulanan basınç süt akımını kolaylaştıracaktır. Tıkanan veya tıkanmaya meyilli damarlara baskı uygulandığı için bu durumlar önlenecektir. Bebeğin emmeye ara verdiğini fark ettiğinizde parmak uçlarınız yardımı ile memenin üst kısmından aşağı doğru sıvazlar şekilde masaj yapınız. Bebek emip, yeniden ara verdiğinde memenin diğer kısmına da aynı işlem tekrarlanır. Masajı uygularken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Bu da masajı yaparken elleri memeye fazlasıyla yaklaştırmak bebeğin memeyi emmemesine neden olabilmektedir. Bu sebeple o sınıra dikkat edilmesi gerekmektedir.

Süt gelmesi için kullanılan masaj tekniği, üretilen sütün süt kanallarına aktarılmasını kolaylaştırır. Bu sebeple anne sütünde artış gözlenecektir. Her iki emzirme durumunda yapılan masajlarda çok bastırmamanın önemli olduğu unutulmamalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Anne sütü nasıl çoğalır?

Anne sütünün çoğalması için bitki çayları, anne sütünü artırıcı birtakım besinler, annenin stres ve gerginlikten uzak durması, annenin olası sağlık probleminin üstesinden gelmiş olması ve bolca su tüketmesi gerekmektedir. Bunlar dışında bebeği bolca emzirmek, annenin sütünü sağma yapması, sık sık ve düzenli beslenmek de anne sütünü çoğaltacaktır.

Stj. Dr. Özlem Filiker

Anne sütünü artırmak için ne yemeli? Ne yapılmalı?

Anne sütünü arttırmak için öncelikle bol su tüketilmelidir. Ardından annenin sütünü artırıcı besinlere hayatında yer vermesi gerekmelidir. Tüketilmesi halinde anne sütünün miktarını artıracak besinlere örnek verecek olursak bunlar; ceviz, badem, et, balık, yulaf, sarımsak, tarçın ve bitki çayları olarak sıralayabiliriz. Bu tür besinleri tüketmek, doğru emzirme tekniğini bilmek ve uygulamak da anne sütünü arttırıcı etkenler arasındadır.

Stj. Dr. Özlem Filiker