Anne Karnında 4 Aylık Bebek

Fetal evre, 8. gebelik haftasının sonundan doğuma kadar olan dönemi içermektedir. Bu evre, anne karnında gelişiminin en uzun olduğu dönemidir. Bu periyot süresince gebelik gelişimine devam eder ve fetüs adını alır.

Anne Karnında 4 Aylık Bebek Gelişimi Nedir?

Fetal evre, 8. gebelik haftasının sonundan doğuma kadar olan dönemi içermektedir. Bu evre, anne karnında gelişiminin en uzun olduğu dönemidir. Bu periyot süresince gebelik gelişimine devam eder ve fetüs adını alır. Embriyonel dönemde oluşan organ taslaklarının bu evrede gelişimi tamamlanır ve tüm organ sistemleri oluşmaktadır. 

Anne Karnında 4 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Anne karnında 4 aylık bebek gelişimi ile beraber artık bebekte birçok farklılaşma meydana gelmektedir. Yavaş yavaş el ve ayak tırnakları ile parmak izi oluşmaya başlamıştır.

Anne karnında 4 aylık bebeğin gelişimi şu şekilde sıralanabilir: 

 • Anne karnında 4 aylık bebek hareketleri artık aktif hareket olarak kendini göstermektedir.
 • Anne karnında 4 aylık bebek kilosu ağırlık olarak dört kat artmıştır. 
 • Dört aylık bebek anne karnında amniyon sıvı yutmaktadır.
 • Anne karnındaki dört aylık bebeğin el ve ayak tırnakları oluşmuştur.
 • Anne karnında 4 aylık bebek cinsiyeti 16. haftada belli olmaktadır. 
 • Üzerinde lanugo olarak bilinen çok ince tüyler gelişir.
 • 4 aylık bebek görüntüsü anne karnında net olarak görünmektedir.
 • Anne karnında 4 aylık bebek ultrason ile izlendiğinde ağızda emme hareketleri görülmektedir.
 • Anne karnında dört aylık bebeğin beyinde çok sayıda sinir hücresi bulunmakta ve hızla artmaktadır. Bu nedenle bu periyot çok önemlidir. Bir teratojen (bebeğe zarar verecek madde) bu dönemde sinir hücrelerindeki gelişmeyi durdurarak zihinsel kapasiteye zarar verebilir. 
 • Fetüsün derisi tamamen saydamdır. 
 • 16. haftada kemikler sertleşmeye başlamıştır. 
 • 4 aylık dönemde bağırsaklarda kaka, vücutta ince tüycükler, başta saç görülmektedir. 
 • Fetal hareketler anne tarafından hissedilir. 

4 Aylık Bebek Anne Karnında Hareket Eder mi? 

16 haftalık bebekte artık aktif hareketlenme dönemi başlamıştır. Bu dönemde bebek tekme atmaya başlar ve hareketleri anne tarafından hissedilmektedir. Bu dönemde bebek anne ve babasının sesini duyduğunda hareketleri artmaktadır.

4 Aylık Bebek Anne Karnında Cinsiyeti Belli Olur mu?

Bebeğin dış genital organlarının erkek ve dişiliğe farklanması 6-12 haftalık dönemde başlamaktadır. 12. haftadan sonra vajinal ultrason ile tahmin edilmeye çalışabilir fakat kesin tespiti yapılamaz. Cinsiyetin doğru tespit edilmesi için 16. haftanın beklenmesi uygun olacaktır.

Anne Karnında 4 Aylık Bebek Kaç Kilo ve cm Olmalı?

Bebek dördüncü ayın sonunda ortalama 80-100 gram ağırlığında olmaktadır. Aylara göre orantılı olarak kilo artışı meydana gelmektedir.

Bebek dördüncü ayın sonunda ortalama 9-12 cm uzunluğundadır. Aylara göre orantılı olarak boy artışı meydana gelmektedir.

4 Aylık Bebek Anne Karnında Neden Ölür?

Bu dönemde bebek kendisine zarar verecek bir maddeye maruz kalmış olabilir. Anne karnında 4 aylık bebek ölümü kromozom bozuklukları, annede kan pıhtılaşma bozukluğu, annede kronik hastalık (tansiyon, şeker) varlığı, rahimde kist veya polip olması, rahim ağzı yetmezliği ve enfeksiyona bağlı meydana gelmektedir. 4 aylık bebeğin anne karnında ölmesi rubella denilen kızamıkçık virüsü veya kullanılan ilaç yüzünden olmuş olabilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0