Tıbbi biyokimya, hastalığın teşhisi ve tedavisi için alınan numuneyi laboratuvar ortamında inceleyen alandır.

Kırmızı kan hücrelerinin, yapılan testte normalden daha hızlı çökmesi durumu olan Sedimantasyon Yüksekliği hastalık değil, bir belirteçtir. Altta yatan neden tedavi edilmelidir.

Kanda yüksek çıkan ve organda bir hasar olduğunun göstergesi olan LDH Yüksekliği, ilaç kullanımı, cerrahi operasyon, kemoterapi gibi yöntemler ile tedavi edilmektedir.

FSH Yüksekliği, hipofiz bezinden salgılanan hormonun bazı nedenlerden dolayı yükselmesi olup, bazı durumlarda tedavisi söz konusu değildir.

Tıbbi Biyokimya ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

LDH dokularda enerji metabolizmasından sorumlu bir enzimdir. Dokuda çeşitli nedenlerle meydana gelen hasar sonucu hücrelerden sızarak kanda düzeyleri yükselmeye başlar. kandaki LDH düzeyleri, vücutta bir dokuda meydana gelen hasar hakkında uyarıcıdır. 

LDH enziminin kanda düzeylerini arttıran neden saptanıp tedavi edildiği zaman kanda değerleri düşüş göstermeye başlar. kullanılan bazı ilaçlar ve alkol de LDH yüksekliğine neden olur. bu etkenlerden uzak durulması da LDH enziminin kanda düşüş göstermesinde yardımcı olur.

Sedimantasyon yüksekliği kandaki kırmızı kan hücrelerinin çökelme hızının yüksek olması durumudur. Vücutta anormal bir durumun varlığını gösterir. Genellikle enfeksiyon hastalıkları, iltihabi hastalıklar ve kanser gibi hastalıklarda sedimantasyon yükselir. 

Sedimantasyonun düşürülmesi için yapılması gereken esas şey altta yatan hastalığın tespit edilip tedavi edilmesidir. Altta yatan hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte sedimantasyon değeri de eski haline döner. 

Kişinin genel sağlık haline dikkat etmesi, beslenmesine, uykusuna, sıvı tüketimine, egzersizine özen göstermesi ile sedimantasyon değeri daha alçak seviyelere inebilir.

FSH yüksekliği herhangi ilaç veya ameliyatla düşecek bir durum değildir. FSH yüksekliği azalan yumurta ve sperm rezervi hakkında bilgilendirmektedir. Azalan bu yumurta ve spermin yerine konması mümkün değildir. Halk arasında bilinen bitkisel kaynaklı ilaç veya çayların hiçbir etkisi yoktur.

Erkek hastalara uygulanan dışardan testosteron uygulanması FSH seviyelerini düşürse de sperm yapımını uyardığı henüz kanıtlanmamıştır. Unutulmaması gereken çocuk sahibi olmak isteyen ve testosteron seviyesi düşük olan bireylere dışarıdan testosteron uygulanmaması gerektiğidir. Bu konuda bilinçsiz hareket edilmemeli, mutlaka doktora danışılmalıdır.

LDH hücrelerde ve birçok dokuda bulunan metabolik bir enzimdir ve kanda düzeyinde artış dokularda hasar olduğu hakkında uyarıda bulunur. karaciğer, kalp, akciğer, böbrek, kas, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve daha pek çok yapıda varlığını sürdüren bir enzimdir. 

LDH düzeyinde artış, bu dokulardan herhangi birinde harabiyet olduğunu gösterir ve ciddi bir durumdur. Bu nedenle ciddiye alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Doku harabiyeti olabileceği gibi, ilaç kullanımı ve alkol kullanımına bağlı olarak da yükselebilir ve bu durumda neden olan etkenden uzak durulmalıdır.