Somon DNA Nedir?

Somon DNA, somon balığının spermlerinde ve saf hyalüronik asitlerden elde edilen DNA moleküllerinin cilt üzerinde hücre tazelenmesi için kullanılmasıdır

Somon balığı spermlerinden ve saf hyalüronik asitlerden elde edilen DNA moleküllerinin cilt üzerinde hücrelerin tazelenmesi amacıyla kullanılmasına Somon DNA adı verilmektedir. Cilt gençleştirme yöntemlerinden birisidir. Günümüzde hem erkekler hem de kadınlar yaşlanma belirtilerini minimum seviyelere çekmek istemektedirler. Ancak zaman içerisinde ciltte meydana gelen olumsuzluklar ile baş edilmesi çok kolay değildir. Cildin zamana yenik düşmesi yaşlanmaya, çevresel etmenlere bağlı olarak cildin canlılığını ve elastikiyetini kaybetmesiyle görülmektedir.

Cildin geçen zamana yeniliyor olması temelinde hücrenin tazelenmesine yardımcı olan maddelerin yeterli miktarda bulunmaması ile alakalıdır. Bu durum başta hyaluronik asit için geçerlidir. Böylece cildin kalitesi azalmakta ve mat, kuru bir görüntüye sahip olmaktadır. Ölü cildin canlandırılabilmesi için hücre yapımının desteklenmesi gerekmektedir. Bunun için tercih edilebilecek pek çok cilt uygulaması vardır. Günümüzde en çok dikkat çeken cilt uygulamalarının başında Somon DNA serum tekniği gelmektedir.

Somon DNA Tedavisi

Uygulamada kullanılan somon balığı kan ve spermleri vasıtasıyla elde edilen karışım halk arasında gençlik iksiri olarak adlandırılan bir bileşimdir. Cildin temelinde polinükleotid madde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde ciltteki hücrelerin tazelenmesi mümkün kılınmaktadır. Somon DNA aşısı ilgili maddenin yapımında yardımcı olmaktadır. Bu sayede uygulamanın ilk aşamasında ciltte ihtiyaç olan nem tekrar kazandırılmaktadır. İkinci seans ise DNA serumu kullanılarak ciltte protein takviyesi sağlanmaktadır.

Somon DNA öncesi sonrası kıyaslaması yapıldığında cildin elastikiyetinin arttığını ve buna bağlı olarak onarımın hızlı bir şekilde gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Genellikle yaşlılar tarafından tercih edildiği düşünülse de zamanın ciltteki olumsuz etkisinin giderilmesi adına genç yaşlarda kadın erkek herkes tarafından tercih edilmektedir. Pratik bir şekilde uygulanabilen Somon DNA ampul tekniğinin her mevsim uygulanabilirliği oldukça yaygın bir yöntem olarak tercih edilmesini sağlamaktadır.

Somon DNA Serumu Faydaları

 • Ciltte çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan portakal görünümünün yok edilmesinde,
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak mimik çizgilerinin yerleşmesinin önüne geçilmesinde,
 • Gözaltı torbalarının azaltılması noktasında,
 • Dizlerde ve iç kolda görülebilen sarkmaların ortadan kaldırılmasında,
 • Ağır işlerde çalışmaya ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan ellerdeki yıpranmanın giderilmesinde,
 • Hamilelik dönemi sonrasında veya farklı dönemlerde kilo vermenin ardından ciltte ortaya çıkan çatlakların görünümünün azaltılmasında,
 • Dekolte ve boyun bölgesinde ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesinde,
 • Bölgesel sarkmaların toparlanmasının sağlanmasında, 
 • Günlük hayattaki yoğun strese bağlı olarak ortaya çıkan cildin canlılığını kaybetmesi durumunun giderilmesinde, 
 • Bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle ortaya çıkan cilt bozukluklarının tedavisinde,
 • Düzensiz ilaç kullanımı nedeniyle ortaya çıkabilecek cilt bozukluklarının tedavi edilmesinde, 
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle görülen cilt kalitesindeki düşüşün iyileştirilmesinde, 
 • Menopoz döneminde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle bozulan cilt yapısının iyileştirilmesinde, 
 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen morlukların ortadan kaldırılmasında, 
 • Kırışıklıkların giderilmesinde, 
 • Sivilce ve siyah nokta izlerinin tedavi edilmesinde Somon DNA serum kullananlar avantajlı olacaklardır.

Somon DNA faydaları yaşlılarda görülebileceği gibi cilde etkisinin daha çok ve hızlı bir şekilde görülebilmesi için gençler tarafından da tercih edilebilir.

Somon DNA Yan Etkileri

Somon DNA uygulamasının araştırması sonrasında tıbba aktarılması insan DNA'sına çok yakın olması nedeniyle mümkün olmuştur. İnsan DNA'sına çok yakın bir materyalin uygulamada kullanılıyor olması ise yan etki riskinin oldukça düşük olmasına neden olmaktadır. Somon DNA zararları yani yan etkileri hiç yoktur demek mümkün değildir. Bu nedenle özellikle ilk uygulama yapılması durumunda kişiye küçük bir veya iki enjeksiyon yapılması ve beklenmesi faydalı olacaktır. Somon DNA'sı yaptıranlar için karşılaşılabilecek en büyük yan etkisi cildin enjekte edilen DNA’ya karşı reaksiyon göstermesi olacaktır. Bu durum çok nadir görülen bir reaksiyon olarak ortaya çıkmaktadır. Hatta çoğu zaman kişinin vücudu bu reaksiyonu kendisi yeneceği için tedaviye devam edilmesi mümkün olacaktır. Uygulama çok küçük iğnelerle gerçekleştiriliyor olduğu için pek fazla ağrı hissedilmeyecektir. Fakat nokta sayısının fazla olduğu uygulamalarda bazen morarmalar gözlenebilir.

Somon DNA Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uzmanlar tarafından özellikle uygulamanın yapıldığı gün makyaj yapılması önerilmemektedir. Bunun nedeni uygulamanın küçük iğneler vasıtasıyla gerçekleştiriliyor olmasıdır.
 • Uygulamanın yapıldığı gün aşırı alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Somon DNA enjekte edildiği gün direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalı, solaryum uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Uygulamanın gerçekleştirildiği gün sıcak suya ve direkt buhara maruz kalınmaktan kaçınılmalıdır.
 • Somon DNA maskesi uygulamasını gerçekleştiren uzmanın uygun görmesi halinde günlük tüketilmesi gereken su miktarında artışa gidilebilir. 
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Somon DNA ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Somon DNA nedir?

İnsan DNA'sına benzer yapıda bileşenlerin cilde enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde cildin onarılması ve yenilenmesi amaçlanmaktadır. Tedavinin uygulanması sonrasında güzel bir etki elde ediliyor olsa da sonucu etkileyen en önemli faktörler kişinin içerisinde bulunduğu durum ve yaşam koşullarıdır. Tedavi sonuçlarının sürekliliği veya uzun süreli olması hastanın yaşantısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Somon DNA serumu nasıl uygulanır?

Somon DNA krem uygulamasının ardından 20 - 30 dakika beklenerek ince iğneler kullanılarak boyun, dekolte, yüz ve ellere oldukça düşük miktarlarda Somon DNA enjekte edilmektedir. Somon DNA kremi kullananlar arasında özellikle derinin ince olduğu göz çevresi ve boyun gibi bölgelere uygulama yapıldıysa Somon DNA sonrası şişlik durumu görülebilir. 1 – 2 gün boyunca sürebilen bu durum diğer bölgelerde nadiren gözlenir. Somon DNA kremi uygulaması planlaması yapılırken bu durum dikkate alınmalıdır.  

Int. Dr. Sinem Köse

Somon DNA'sı nedir?

Botoks ile karşılaştırılmasına rağmen ayrı kulvarlarda ele alınması gereken uygulama tedavi edilmek istenen bölgeye onarıcı hücrelerin enjekte edilmesi işlemidir. Bu sayede kişi somon DNA enjekte edilen bölgenin tedavisini kendi kendine sağlayacaktır. Bu nedenle botoks uygulaması ile kıyaslandığı zaman daha etkili, kalıcı olduğu söylenebilir. İhtiyaç halinde somon dna ampul kullananlar için botoks uygulamalarının kombine edilmesi mümkündür.  

Int. Dr. Sinem Köse