Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Örümcek ağı estetiği, cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan yapılan bir yüz germe uygulamasıdır.

Örümcek ağı estetiği herhangi bir kesi işlemi gerçekleştirilmeden, ameliyatsız olarak yapılan bir yüz germe uygulamasıdır. Bu uygulamada ilerleyen yaşla birlikte canlılığını, gerginliğini yitiren cilde yeniden zindelik kazandırılması amaçlanır. Çünkü cildin kırışmasına ya da parlaklığını kaybetmesine neden olan tek faktör zaman değildir. Çevresel ve iklim kaynaklı olumsuzluklar, yaşam tarzı ve genetik faktörler de kırışıklık ve çizgilerin yüzde belirmesine etki eder. Yüzde meydana gelen tek olumsuz durum da kırışıklık ya da çizgilerden ibaret değildir elbette. Bütün bu kozmetik etkiler yüzün genel görünümüne ve geometrisine de ciddi anlamda olumsuz olarak yansır. Yüz hatları eskisi gibi keskin görünümünü koruyamaz ve sarkmalar yüzde ovalleşmeyi tetikleyebilir. Örümcek ağı estetiği yaptıranlar tarafından bu tür sorunların giderilmesi için de bu doğal yöntem kullanılabilmektedir.

Örümcek Ağı Estetiği Uygulaması

Cerrahi estetik uygulamaları da yüz germek için önemli bir alternatiftir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte ameliyatsız estetik uygulamaların tercih edilmesi çok daha yaygın hâle gelmektedir. Örümcek ağı estetiği de ameliyatsız bir yöntem olarak güvenli bir uygulamadır. Örümcek ağı bilindiği gibi oldukça sağlam bir materyaldir. Ve ipler arası geometrik yapının sağlamlığı tesadüfi değildir. Yüz estetiğinde bu doğal ve eşsiz materyalin geometrik yapısından ilham alınması da kırışıklık, sarkma ve yaşlı bir görünümden kurtulmak isteyenler için muhteşem bir fırsat olmuştur. Dolayısıyla bu güvenli yöntemden ameliyatsız olarak faydalanabilmek de örümcek ağı estetiği uygulamasının popülaritesini artırmaktadır.

Örümcek ağı estetiği nedir?

Örümcek ağı estetiği cilt dokuları için büyük önem teşkil eden kollajen proteininin yeniden üretilmesini ya da zayıflayan proteinlerin yenilenmelerini sağlayan bir yöntemdir. Kollajen cilt altında yer alan ve dokular arası bağların güçlü kalmasına yarayan bir proteindir. İlerleyen yaş ile birlikte kollajen üretimi yavaş yavaş azalmaya, vücutta bulunan kollajenler de zayıflamaya başlar. Yaşlandıkça kollajen eksikliği çeken cilt dokusuna, gerginliği ve canlılığından sorumlu bu proteinin yokluğu kırışıklık ve sarkma olarak yansır. Dokuları arasında meydana gelen kuvvet kaybı neticesinde de cilt elastikiyetini kaybeder ve yer çekimine yenik düşer. Örümcek ağı estetiği işte kollajen eksikliği sonrasında yaşanan bu olumsuz gelişmeleri yavaşlatıcı ve tersine döndürücü etki yapar.

Örümcek ağı estetiği ne yapar?

Tamamen doğal bir madde olan örümcek ağı estetiğinde polidiaksonan ipi cilt altına çok ince uçlu medikal iğneler yardımıyla enjekte edilir. Kollajen üretimi bakımından eksiklik çeken cilt altında yaşanan bu önemli gelişme de hücrelerin yeniden sağlığına kavuşmalarını ve yenilenmeye başlamalarını teşvik eder. İpsi bir yapıda olan örümcek ağı cilt altına enjekte edildikten sonra hücrelerin verdiği tepki dikkate değerdir. Kendini toparlamaya başlayan cilt, dokular arası kuvvetlenmenin de etkisiyle kırışıklığı yenmeyi başarabilir. Sarkmalar ve soluk renkli görünüm de ciltte yerini elastik ve canlılığa bırakır. Kollajen proteininin cilt için ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, örümcek ağı estetiğinin tedavi edici etkisi daha iyi anlaşılabilir.

Örümcek ağı estetiği kimlere uygulanır?

Örümcek ağı estetiği günümüzde de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Popülaritesini korumasının altında yatan en önemli neden de oldukça etkili bir estetik yöntem olmasıdır. Cildin zamanla hücreler arası iletişimin zayıflamasından kaynaklı canlılığını yitirmesi olağan bir durumdur. Canlılığını yitiren cilt de nemli bir görünümden, parlak ve genç bir görünümden yoksun kalır. Bu yüzdendir ki örümcek ağı estetiği;

  • Yüzde yer alan cilt dokusunda meydana gelen kılcal ya da derin çizgilerin yok edilmesini isteyenlere, 
  • Sıklıkla rastlanan bir durum olarak gözler ve dudak etrafında meydana gelen kırışıklıkların giderilmesini isteyenlere,
  • Boyun bölümünde çeneden itibaren meydana gelebilen gıdı oluşumunun önüne geçmek isteyenlere,
  • İlerleyen yaşla birlikte kollajen eksikliğinden dolayı cildinin yer çekimine yenik düşmesini istemeyenlere, 
  • Cildinin elastik, kırışıksız ve sarkmalardan arınmış estetik bir görünüm kazanmasını isteyenlere,
  • Yüz bölgesinin yanı sıra göğüs, alt karın, üst karın, bacaklar ve kollar ile ilgili sarkma ya da kırışıklık sorunu yaşayanlara

güvenle uygulanabilir.

Örümcek Ağı Estetiği Öncesi Sonrası

Örümcek ağı estetiği öncesi cilt için fizik muayene uygulanır. Ciltte meydana gelen her türlü sarkma, kırışıklık, çizgiler gibi olumsuz durumlar tespit edilerek uygulamanın hangi beklentilerle yapılacağı kararlaştırılır. Bu sayede ciltteki sorunların yer tespiti yapılabilmekte ve bölgesel bir uygulama imkânı bulunabilmektedir. Örümcek ağı estetiği uygulanacak sırada medikal iplerin yerleştirileceği bölgeler planlandıktan sonra yaklaşık 150 ip cilt altına yerleştirilir. Cilt altında kendiliğinden çözünüp kaybolabilen bu iplerin enjeksiyon sayıları 300’ü bulabilmektedir. Bunu, estetik prosedürü uygulayan uzman cilt tipine ve giderilecek sorunların şiddetine göre belirlemektedir. Bu ipler insan sağlığı için hiçbir tehdit oluşturmaz çünkü içeriği yaklaşık yarım asırdır tıbbi işlemlerde zaten kullanılmaktadır (polidioksanon maddesi: PDO). Dolayısıyla cilt altında tamamen çözünebilen, tıbbi açıdan tamamen güvenli bu iplerin yerleştirilmesi herhangi bir yan etkiye neden olmaz.

Örümcek ağı estetiği sonrası da günlük yaşama kalınan yerden devam edilebilir. Çünkü uygulamanın yapıldığı bölgelerde ağrı oluşumuna engel olmak için lokal anestezi işlemi kullanılır. Genel anestezi çoğunlukla örümcek ağı estetiği için kullanılmaz. Çünkü işlem oldukça basittir ve acı hissi yaşanmaz.

Örümcek Ağı Estetiği Zararları

Örümcek ağı estetiği ile ilgili bildirilmiş herhangi büyük bir zarar bulunmamaktadır. İşlemden sonraki olası minimal şişlikleri ve kızarıklıkları önlemek amacıyla soğuk kompres uygulaması önerilebilir. Ameliyatsız bir şekilde yüz germe imkânı taşıyan bu uygulama birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Güvenli bir estetik prosedür olması da tamamen doğal malzemeler ile yapılmasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir acı ya da ağrı da hissettirmeyen bu uygulama lokal anestezi altında yapılıyor ve iyileşme süresine de gerek duyulmamaktadır. Pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmak isteyenlerin güvenle yaptırabileceği örümcek ağı estetiği sayesinde ameliyat korkusu da yaşanmamaktadır.  

Cilt altına enjekte edilen tamamen doğal ve çözünebilir ipler, vücut için çok önemli olan kollajen üretiminin teşvikini sağlamaktadır. Bu, cildin her bölgesinde bir canlanmayı tetiklemekte ve hücre yenilenmesi ile birlikte de gençleşmeyi sağlamaktadır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Örümcek Ağı Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Örümcek ağı estetiği ne kadar kalıcı?

Cilt altında dokular arası bağların kuvvetlendirilmesine imkân tanıyan örümcek ağı estetiği yaklaşık 2 ila 3 yıl kalıcı bir uygulamadır. Cilt altına enjeksiyon yolu ile yerleştirilen ipler dokulardaki kollajen üretimini normal seviyelere çekebilir ve hücre yenilenmesini uyarabilir. Bu uyarım sayesinde yenilenen kolajen proteinleri dokular arası bağların daha kuvvetli hâle gelmesini teşvik eder ve gençleşme sağlanabilir. Kollajen hem bağışıklık sistemi hem de cilt dokusunun sağlığı için büyük önem teşkil eden bir proteindir. Kollajen üretimini artırmaya yönelik yapılan örümcek ağı estetiği de etkileriyle yaklaşık bir ay sonra görünümde net bir değişikliğe yol açabilir. Bir ay içinde kendini yenileyen kollajen hücreleri yüzdeki eski elastikiyeti yerine getirmeye başlar. Bütün bu cilt yenileme süreci medikal ipler 300 gün sonra tamamen çözülene kadar devam eder. Tamamen çözülen iplerin cilt altındaki dokular arası kuvvete etkileri de 1 yıl kadar devam eder. Dolayısıyla örümcek ağı estetiği 2 ila 3 yıl kadar kalıcılık sağlar. Bu estetik uygulama etkileri tamamen geçtikten sonra tekrar yaptırılabilir.

Dr. Ülkü Kılıç

Örümcek ağı estetiği fiyatı ne kadar?

Örümcek ağı estetiği fiyatını bulunulan konum, uygulama yapacak olan kurum, kullanılacak olan iplerin maliyeti, miktarı ile hasta beklentileri ve uzmanın beceri düzeyi belirler. Bu yüzden örümcek ağı estetiği fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi bu faktörler ve beklentilerinize göre yapılacak maliyet hesabı ışığında alabilmeniz mümkündür.

Dr. Ülkü Kılıç

Örümcek ağı estetiği acıtır mı?

Örümcek ağı estetiği ağrılı ve acılı bir uygulama değildir. İşlem sırasında enjeksiyon bölgelerine topikal ya da iğne aracılığıyla lokal anestezi yapılır. Estetik işlem sonlandığında da günlük hayata herhangi bir iyileşme süreci yaşamadan dönülebilir. Ağrı ve acı hissedilmez.

Dr. Ülkü Kılıç

Örümcek ağı estetiği iz bırakır mı?

Deri altı enjeksiyon işlemi ince uçlu iğneler aracılığıyla yapılır. Bu iğnelerin cilde herhangi bir hasar verme ihtimali bulunmaz. Deri altına enjekte edilen medikal ipler ile de bu sayede hiçbir iz bırakılmadan yüz germe işlemi tamamlanmış olur. Uygulama sonrası cilt üzerinde hiçbir iz kalmaz.

Dr. Ülkü Kılıç

Örümcek ağı estetiği yan etkileri var mıdır?

Tıbbi açıdan tamamen güvenli medikal iplerin kullanıldığı örümcek ağı estetiğinin minimal şişlik ve kızarıklık dışında bildirilen bir yan etkisi olmamıştır. Herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Hasta günlük yaşamına komplikasyon riski yaşamadan devam edebilir.

Dr. Ülkü Kılıç

Örümcek ağı estetiği nerelere yapılır?

Bu etkili estetik yöntemin genellikle yüze uygulandığı bilinmektedir. Ancak tek uygulama bölgesi yüz değildir. Karın, göğüs, kollar ve bacaklar gibi vücudun diğer bölgelerine de güvenle uygulanabilmektedir.

Dr. Ülkü Kılıç