Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunlar

Anne adayının karnında karnın aşağıda olması, soğukluğu, sertlik, uyuşma, soğukluk ve değişik sesler gelmesi birçok farklılık meydana gelir. Tedavide ilaç tedavisi ve egzersiz uygulanabilir.

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunlar Nedir?

Hamilelik, fizyolojik ve biyolojik olarak birçok değişimin yaşandığı bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının vücudunda içerisinde bulunduğu duruma ayak uydurmak için birçok değişiklik meydana gelmektedir. Adaptasyon aşamasında olan vücut, yarattığı farklılıklar sebebiyle annenin günlük hayatını olumsuz etkileyecek durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle hamilelikte karın bölgesinde yaşanan sorunlar büyük bir titizlikle incelenmelidir.

Hamilelikte sıkça görülen rahatsızlıklardan biri de karın bölgesinde yaşanan değişikliklerdir. Bebeğin anne rahminde oluşmaya başlaması ile anne adayının karnında birçok farklılık meydana gelir. Bu farklılıklar hamilelikte karnın aşağıda olması, soğukluğu, sertlik, uyuşma, soğukluk ve değişik sesler gelmesi olarak sıralanabilir.

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan hastalıklar genellikle zararsız, kısa süreli ve sıkça rastlanan durumlardır. Bu sebeple anne adayının endişe etmesi gerekmeyen durumlar olarak belirtilebilir. Fakat sebebi bilinmeyen karın hastalığı bebek ve anne için tehlike oluşturacağı için bir sağlık kuruluşuna giderek durumun nedeni teşhis edilmelidir.

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Hamilelik döneminde kişinin vücudunda birçok değişiklik yaşanır. Bu değişiklikler bazen fiziksel bazen de ruhsal olarak gözlenir. Fiziksel olan hastalıklar bebek sebebiyle genellikle karın bölgesinde meydana gelmektedir.

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan sorunların çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamilelikte karnın aşağıda olması da gebelik sürecinde görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu terim bebeğin olması gereken seviyenin daha aşağısında yer alması demektir. Erken doğum riski içermez.
 • Sinirlere olan baskı ve sıkışma hamilelikte karında uyuşma hissinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Bağırsaklardaki besinin hareketleri sonucu hamilelikte karından ses gelmesi meydana gelir. Birçoğu normal ve zararsızdır.
 • Hamilelikte karnın küçük olması da sıkça rastlanan karın bölgesi anne bedeninin vücut yapısına göre değişiklik göstermektedir. 
 • Gebelikte karında sertlik rahim içinde büyüyen bebeğin anne adayına baskı yapması nedeniyle oluşur. Karında ciddi sertlik ve gerilme varsa polihidramnios açısından bir kadın doğum uzmanına danışmakta fayda vardır.

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunların Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan hastalıkların belirtisi kişinin kendi vücudunu dinlemesi ile ortaya çıkacaktır.

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan hastalıkların belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamilelikte karında uyuşma, karıncalanma şeklinde kendini gösterir.
 • Gebelikte karından ses gelmesi annenin işitme eşiğinde olan hafif sesleri duyması sonucu kendini belli eden zararsız bir rahatsızlıktır.
 • Gebelikte karnın küçük olması, kişinin fiziksel özelliğine bakılarak ortaya çıkan bir durumdur.
 • Gebelikte karın soğukluğu annenin temas olduğu halde hissedebileceği rahatsızlıktır.
 • Hamilelikte karında sertlik bebeğin hareketlenmesi ile elini karnına koyan anne adayının sertleşme hissedilir. 

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunların Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte kişinin bünyesinde meydana gelen farklılıkların birçoğu hormonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu rahatsızlıkların tek bir nedeni olmamakla beraber birden çok durumun alt nedenleri olarak da ortaya çıkabilir.

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan hastalıkların nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Anne adayındaki kilo artışı ile vücut tipinde değişiklik meydana gelmesi sonucuna bağlı olarak karında sertlik görülebilir. 
 • Döllenme olduktan sonra gebelik sürecinin başlamasıyla özellikle ilk 3 aylık dönemde bebek hızlı bir büyüme gösterir. Bebeğin büyümesine bağlı olarak rahim de büyür. Rahimdeki büyümenin sonucu olarak karın bölgesinde genişleme oluşur.
 • Bazı gebelik durumlarında plasenta ayrılabilir. Bu ayrılma esnasında rahim bölgesinde hassasiyet meydana gelir. Hassas olan bölgede oluşan sertlikler daha net hissedilir.
 • Bebek vücudundaki kemikler her geçen gün gelişme gösterir. Bu gelişmelere bağlı olarak annenin karın bölgesinde sertleşme meydana gelir.
 • Hamile bireyde çatlak fiziksel olarak genişleme göstermesinin bir sonucu olarak meydana gelmektedir. Her gebelikte görülür ve kolayca iyileşir.
 • Çok hızlı yemek veya besinlerin çiğnenmeden yutulması sonucunda da karın bölgesinde sertleşme görülebilir. Bu sertleşmeye bağlı olarak sindirim sorunları da beraberinde gelir. Bu sebeple hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek gebelik dönemi için oldukça önemlidir.
 • Gebelikte en tehlikeli durumlardan biri düşük görülmesidir. Gebelikte düşük sorunu da karın bölgesinde yaşanan hastalıkların bir sonucu olarak meydana gelebilir.

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunların Teşhisi

Hamilelikte meydana gelen her rahatsızlık titizlikle ele alınmalıdır. Durum basit görünse de bebek ve anne sağlığı için tehlikeli durumların meydana çıkmasına neden olabilir.

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan sorunların teşhisi için hekimin izlediği yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hastanın Tıbbi Öyküsü: Hastanın içerisinde bulunduğu sıkıntılı durum hakkında bilgi almak hekimin durumu anlaması açısından kolaylık sağlayabilir. “Ağrı, şişlik, soğukluk Ne Zaman Başladı? Ne Şiddette?” tarzı sorulara verilen cevaplar sayesinde rahatsızlığın temeli teşhis edilebilir.
 • Fiziksel Muayene: Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan hastalıkların teşhisi için ilk uygulanacak muayene yöntemi doktorun hasta üzerinde yapacağı fiziksel tetkiklerdir. Hekim el ile karın bölgesindeki ağrının bölgesini veya şiddetini anlamak için kısa bir ön muayene yapacaktır.

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunların Tedavisi

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan hastalığın teşhisi sağlandıktan sonra hamile kişinin konforu için durum bir an önce kontrol altına alınmalıdır.

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan sorunların tedavisi şu şekilde sıralanabilir:

 • İlaç Tedavisi: Kas kasılması sonucu ortaya çıkan karın sertleşmesi için doktor gözetimi ve onayı altında magnezyum içeren tabletler tüketilebilir.
 • Egzersiz: Karın bölgesinde yaşanan birçok sorunun altında damar tıkanması sonucu kas kasılması yatmaktadır. Bu sebeple annenin doktorun önereceği sıklık ve süre zarfında günlük yürüyüşünü yapmalıdır.

Hamilelikte karın bölgesinde yaşanan birçok rahatsızlık bebeğin rahimde gelişmesi sebebiyle oldukça normal ve zararsızdır. Kanama veya çok şiddetli ağrı gibi belirtilere sahip olmadığı sürece tedavi süreci daha basit yöntemler ile ele alınacaktır.

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunlar Tedavi Edilmezse

Hamilelik, anne adayının günlük aktivitelerini kısıtlayan ve konforunu olumsuz etkileyen durumları içeren bir süreçtir. Bunlardan biri de kas kasılması sonucu ortaya çıkan karın bölgesinde yaşanan sorunlardır.

Bu sorunların tedavi edilmediği durumlarda kişi oldukça rahatsız olacaktır. Yemek yerken, yürürken, uyurken düzenli olarak rahatsızlık hissedecek ve ağrıları olacaktır.

Genellikle zararsız ve kısa süreli olan karın bölgesindeki rahatsızlıklar, bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bunlardan en önemlisi hamilelik sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken düşük yapma ihtimalidir.

Anne adayı bir sağlık kuruluşuna giderek karın bölgesinde ağrının, şişliğin veya genel olarak rahatsızlığın nedenini öğrenemez ise bu bebeğin içerisinde bulunan ciddi durumu görmezden gelmesine neden olacaktır. Teşhis ve tedavi süreci geciken rahatsızlık anne ve bebek için oldukça tehlikeli durumların meydana gelmesine sebep olacaktır.

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunlar için Hangi Doktora Gidilir?

Hamilelikte oluşan fizyolojik farklılıklar sebebiyle karın bölgesinde de rahatsızlıklar yaşanır. Bu rahatsızların ciddiyeti içerisinde bulunduğu duruma göre değişmektedir. Birçoğu genellikle geçici ve zararsız olmaktadır.

Hamilelikte karın bölgesinde şiddetli ağrı, hareketi zorlayacak ve vücut postürünü olumsuz etkileyecek derecede sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olacak rahatsızlıklar ortaya çıktığı durumda, olayın netleşmesi için bir kadın doğum uzmanına gidilmelidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hamilelikte Karın Bölgesinde Yaşanan Sorunlar ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte karnın aşağıda olması nedir?

Hamilelikte karnın aşağıda olması bebeğin olması gereken seviyenin daha altında yer almasından kaynaklı türeyen bir terimdir. Rahmi olması gereken konumda tutan pelvisteki bağların karın büyüdükçe gerilmesi gebelikte karnın aşağıda olması nedenlerinden biridir. Sanılanın aksine erken doğum riski taşımayan bir durumdur.

Stj. Dr. Havva Küçük

Hamilelikte karından ses gelmesi nasıl önlenir?

Hamileliğin son ayında karından ses gelmesi ve gaz, bu süreç içerisinde normal karşılanan bir durumdur. Endişe edilmemesi gerekir ve kısa sürelidir. Önlemi için kişiye özgü yöntem belirlenebilir. Bu sebeple kadın doğum uzmanı ile görüşmek ve hekimin onayı altında ilerlemek daha doğru olacaktır.

Stj. Dr. Havva Küçük

Hamilelikte karından çıt diye ses gelmesi neden olur?

Hamilelikte karından gelen çıt sesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bebeğin eklemleri yeni oluşum sürecinden kaynaklı çıtırtı sesleri çıkarabilir. Bu sebeple anne adayının duyduğu çıt sesi için en doğru tespit eklemlerden gelen ses olacaktır.

Stj. Dr. Havva Küçük