ALS hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

ALS hastalığı genellikle 40-60 yaşları arasında görülür. 100.000 kişiden 1 veya 2 kişide ALS hastalığı ortaya çıkar. Bu nedenle nadir görülen hastalıklar arasındadır. Hastalığın görülme riski erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Kişilerin aile öyküsünde ALS hastalığının bulunması da hastalığın görülmesinde etkilidir. Fakat genetik geçişli ALS vakalarına çok az rastlanılır.

ALS hastası olan kişilerin çoğu, hastalığın ilk belirtilerinin görülmesinden sonraki 3-5 yıl içerisinde solunum yetmezliği sonucu hayatlarını kaybederler. Hastaların çoğu 3 ila 5 yıl yaşarken, nadir de olsa 10 yıl ve üzeri yaşayan hastalar da görülmüştür. Fakat bu kişilerin sayısı oldukça azdır. Tıbbi araştırmalar yeni yöntemlerle bu süreyi uzatılmaya çalışmaktadır. İlerleme sonucu kaybedilen yetilerin yerine cihazların kullanılması yaşam süresine olumlu etki eder. Fakat kesin bir tedavi henüz bulunamamıştır.

Bazı genetik mutasyonları bulunan ebeveynler, bu genlerini çocuklarına aktarabilir. Bunun sonucunda çocuklarında ALS hastalığı görülebilir. Fakat genetik geçişli ALS vakalarına çok nadir rastlanır. Tüm vakaların yaklaşık olarak %5 ila 10’unda hastalığın nedeninin genetik olduğu saptanmıştır.  Geri kalan diğer vakalarda hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Fakat olumsuz çevresel faktörlerin etkileri saptanmıştır.

Bilişsel bozukluk ALS hastalarında görülen yaygın bir hastalık belirtisidir. Yani hastalık kişilerde düşünmeyi etkileyebilir. Hastalarda davranışsal değişiklikler görülebilir. Duygusal kararsızlıklar yaşadıkları olur. Hastalarda dikkatsizlik ve eskisinden daha yavaş düşünme de yaygın olarak görülen belirtiler arasındadır. Hastalar ağlama ve gülme patlamaları yaşayabilir. Bu nedenle yakınlarının bilinçli ve destekleyici olması faydalı olur.

ALS hastalığı ile İlgili Makeleler

ALS Hastalığı

ALS hastalığı, sinir hücrelerinin hasar almasından dolayı oluşan kas güçsüzlüğü olup, tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Hastalığın semptomlarını yavaşlatacak tedaviler uygulanır.

makaleyi incele
0