evim.com

İsmail Gümüş Muayenehanesi Periodontoloji

0 Görüş

Periodontoloji Bölümü Hakkında

Adres:

İzmir / İzmir

Diş eti ve dişleri çevreleyerek destekleyen dokuları ilgilendiren hastalıklar periodontoloji bölümünün alanına girmektedir. Periodontoloji; diş eti, diş kökleri ve alveol kemiklerinde oluşan hastalıkların tanı, tedavi ve takibi ile ilgilenen tıbbi bir bilim dalıdır.

Dişlerin etrafı; diş eti, diş kökleri ve alveol kemikleri ile sarılır. Bu yapılar, dişlerin çene kemiğine tam olarak oturmasını sağlamaktadır. Diş eti iltihabı, diş çekilmesi, diş eti kanaması ve diş kökü iltihabı gibi çeşitli problemler bu dokularda meydana gelmektedir. 

Periodontoloji bölümünde görev yapan uzman hekimler hastalıkların tedavisinin yanı sıra, hastaları hijyen kuralları hakkında bilgilenmelerini sağlamaktadırlar. Böylelikle koruyucu hekimlik uygulamaları da yürütülen periodontoloji bölümünde, hastalıkların tekrar etme riski en aza indirilmektedir. 

Periodontoloji bölümü, estetik diş hekimliği uygulamalarını da bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle diş etlerinin sağlıklı renk ve görüntüsüne kavuşması için yapılan pembe estetik uygulamaları, bu birimin alanına girmektedir. Estetik problemlerin ortadan kaldırılması ile de bir bakıma sağlık sorunları tedavi edilmiş olmaktadır.  

Periodontal hastalıkların tedavisi için erken teşhis büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü bu alana ilişkin hastalıklar, genellikle uzun süre hastalarda ciddi şikayetlere neden olmamakta ve yavaş yavaş ilerlemektedir. 

Öte yandan tedavi edilmeyen ya da tedavisi için geç kalınan hastalıklar, diş kayıpları ve hatta kalp yetmezliği gibi pek çok ciddi sağlık sorununa neden olabilmektedir. Ağız kokusu, diş eti kanaması ve renk değişikliği gibi belirtiler gören hastaların diş hekimi tarafından muayene edilmeleri önerilmektedir. 

Hastalıklar:

Periapikal Apse, Diş Eti Büyümesi, Perikoronitis, Periodontitis, Pamukçuk, Diş eti şişmesi, Diş eti kanaması, Diş eti iltihabı

Tıbbi Tesis Tipi:

Muayenehane

Periodontoloji Doktorları