Androloji Bölümü Hakkında

Adres:

Talatpaşa Bulvarı 1436 Sok No:635220 Alsancak, İzmir / İzmir

Yol tarifi, adresi nerede?

Androloji, erkek ve kadın cinsel sağlığı ile ilgili hastalıkların tedavisinin yapıldığı bölümdür. Androloji, üroloji bölümünün bir üst dalı olarak tanımlanmaktadır. Androloji, üroloji bölümünden ayrı olarak temelde erkek üreme ve cinsel sağlığı ile ilgilendiği için, bir bakıma jinekolojinin karşılığı olarak nitelendirilmektedir.

Bu birimde çalışan uzman sağlık personelleri androloji uzmanı unvanını almaktadır. Üroloji uzmanı olan hekimler de androloji alanında eğitim alarak bu birimde görev alabilmektedir.

Androloji bölümü; erkek kısırlığı yani infertilite, penis sertleşmesine bağlı sorunlar, cinsel isteksizlik, penis yapı ve şekil bozuklukları, cinsel işlev problemleri, testis hastalıkları, boşalma bozuklukları yani ejakülasyon gibi pek çok farklı hastalığın tanısı ve tedavisinin yapıldığı birimdir. Kadın cinsel sağlığı ile ilgili olarak ise androloji biriminde; cinsel işlev bozuklukları, uyarılma ve orgazm problemlerinin tedavisi yapılmaktadır. Androloji, medikal yani ilaç tedavisi ve cerrahi girişimleri bünyesinde barındırmaktadır.

Erkek üreme sistemini ile ilgili tüm hastalıklar androloji biliminin alanına girmektedir. Bu hastalıkların tanısı ve tedavisi, hastanelerin androloji bölümlerinde uzman hekimeler tarafından yapılmaktadır.

Androloji bölümünde en sık erkek kısırlığı tedavisi uygulanmaktadır. Erkekte kısırlık problemine yol açan hastalıkların başında varikosel gelmektedir. Testis damarlarında şişme olarak tanımlanan bu hastalıkta hastalara, cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Erkekte kısırlık probleminin ortadan kaldırılması için aşılama, mikroenjeksiyon ve yardımcı üreme yöntemlerinden sperm elde edilmesi gibi yöntemler uygunlanmaktadır.

Sperm yolları tıkanıklıkları, sperm değerlerinin düzeltilmesi için de tıbbi ve cerrahi müdahaleler de yapılmaktadır. Hiç spermi olmayan erkek hastaların da tedavisi, uzman hekim tarafından uygulanan cerrahi müdahaleler ile mümkündür.

Erken boşalma problemi ise bazı hastalarda, temel olarak farklı sağlık sıkıntılarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Erken boşalma sorunu, herhangi bir başka hastalığın sonucunda ortaya çıkan hatalarda öncelikle ilgili problemin kaynağı bulunmaktadır. Ardından tıbbi yöntemlerle tedavisi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bazı hastalarda ise erken boşalma sorunu psikolojik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

 

Hastalıklar:

Azospermi, Erken boşalma

Androloji Doktorları