evim.com

Erken Boşalma Belirtileri

Erken boşalma, cinsel ilişkiye girdikten kısa bir süre sonra boşalmanın yaşanması durumudur.

Erken Boşalma Nedir?

Erkeklerde erken boşalma 60 yaşın altında en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olarak bilinmektedir. Tıpta ejeculatio praecox olarak adlandırılmaktadır. Çalışmalar dünya çapında erkeklerin% 20 ila 30'unun bu durumdan etkilendiğini göstermektedir.

Erkeğin cinsel ilişkiden önce veya penisin vajinaya girmesinden yaklaşık bir dakika sonra düzenli olarak boşaldığı durumlarda erken boşalmadan bahsedilmektedir. Bunun nedenleri hem psikolojik hem de nörobiyolojik olabilmektedir.

Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Erken boşalma durumunda genelde üç temel belirtilerin varlığı beklenmektedir. Bu belirtiler aynı zamanda tanı için önemli kriterler olup, bunların varlığında erken boşalmanın tanısı konulmaktadır. Erken boşalma için üç ana belirtiler şunlardır:

  • Vajinal penetrasyondan (vajinaya girişten) önce veya sonraki bir dakika içinde hemen hemen her zaman meydana gelen kontrolsüz boşalma
  • Vajinal penetrasyonların hepsinde veya hemen hemen tamamında boşalmanın geciktirilememesi
  • Hayal kırıklığı, umutsuzluk, rahatsızlık ve / veya cinsel temastan kaçınma gibi kişinin kendisi için olumsuz sonuçlar

Erken boşalmada cinsel ilişki sırasında penis vajinaya girdikten kısa bir süre sonra boşalmaktadır. Bu sürenin ne kadar kısa olabileceğinin tanımı değişmektedir. Çoğu uzman, erkeğin yaklaşık bir dakika içerisinde boşalmasından bahsetmektedir. Bazı uzmanlar ise ilgili kişinin kendi bakış ve kendisinin algıladığı zaman periyodu açısından çok kısa algılanıp algılanmamasının çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Sağlıklı erkeklerde penis boşalmadan ortalama üç ila beş dakika önce vajinada bulunmaktadır.

Etkilenen erkekler genellikle boşalmalarını kontrol edememekte ve kasıtlı olarak geciktirememektedirler. Erken boşalmanın önemli bir sonucu erkekler için yarattığı psikolojik baskıdır. Hayal kırıklığı ve korku, eşi ile sorunlar ve hatta cinsel ilişkinin tamamen terk edilmesi gibi olumsuz sonuçla ortaya çıkabilmektedir.

Erken boşalmanın en şiddetli şekli ‘ejaculatio ante portas’ olarak adlandırılmaktadır. Cinsel işlev bozukluğunun bu formunda erkek vajinaya girmeden önce boşalmaktadır.

Yaşam boyu (birincil) ve edinilmiş (ikincil) erken boşalma şekli vardır. Yaşam boyu olan şeklinde adam mastürbasyon yaparken bile boşalmayı neredeyse kontrol edememektedir. Bu form edinilen formdan çok daha sık görülmektedir. Bilim adamları bunun nedeninin serotonin dengesinde olabileceğini düşünmektedirler. Bazıları ise genetik açıdan gerçekleşen değişikliklerden şüphelenmektedirler.

Hastalığın edinsel şekli ise genellikle başka bir hastalıkla bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlar arasında tiroid bezi hastalıkları, prostat iltihabı veya erektil disfonksiyon bulunmaktadır. Psikolojik şikayetler de erken boşalmaya yol açabilmektedir.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma henüz yeterince açıklığa kavuşmamış çeşitli nedenlere sahip olabilmektedir. Psikolojik nedenlere ek olarak araştırmacılar ayrıca nörofizyolojik nedenlerden şüphelenmektedirler. Nörofizyolojik nedenler sinir hücreleri arasındaki sinyal iletiminde yatan nedenlerdir.

Çeşitli faktörler erken boşalmayı teşvik edebilmektedir. Bu örneğin bağımsız bir cinsel bozukluk olarak veya erken boşalma ile ortaya çıkabilecek erektil disfonksiyonu (erektil iktidarsızlık) olabilmektedir.

Ayrıca bir erkeğin ne sıklıkla cinsel ilişkiye girdiği de boşalma süresini ne kadar iyi kontrol edebileceğini etkilemektedir. Seksologlar düzensiz ilişkinin erken boşalmayı teşvik edebileceğine inanmaktadır. Cinsel deneyimsizlik de erken boşalmayı teşvik edebilmektedir.

Erken boşalmanın olası psikolojik nedenleri erken çocukluk cinsel bozuklukları, kısıtlayıcı seks eğitimi, cinsel performans düşüncesi ve cinsellik ve başarısızlık korkusu hakkında gerçekçi olmayan fikirleri içerebilmektedir. Anksiyete bozuklukları da erken boşalma ile ilişkili olabilmektedir. Örneğin erken boşalma korkusu bir çiftin cinsel ilişkisini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte anksiyetenin erken boşalmanın sonucu veya nedeni olup olmadığı net olarak belirlenmemiştir.

İdrar yolu enfeksiyonları ve diabetes mellitus (şeker hastalığı) gibi fiziksel hastalıklar erken boşalma sebebleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda çeşitli ilaçların yan etkileri de erken boşalmaya neden olan faktörler olarak sayılabilir. Bunlar arasında belirli ağrı kesiciler (opiatlar) ve otonom sinir sisteminin (sempatomimetikler) bir parçası olan sempatik sinir sistemini etkileyen aktif maddeler bulunmaktadır.

Erken boşalma olan bazı erkeklerde erektil iktidarsızlık aynı zamanda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda tedavi öncelikle erektil iktidarsızlığın tedavisine yönelik olmaktadır.

Beyindeki çeşitli nörotransmitterler (kimyasal haberciler) boşalmayı etkilemektedir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen haberci madde serotonin boşalmayı tetiklemede rol oynamaktadır. Beyindeki serotonin seviyesi arttığı durumlarda boşalma süresi uzatılabilmektedir. Bu nedenle beyindeki serotinon dengesini etkileyen ilaçlar erken boşalmanın ilaç tedavisinde kullanılmaktadır.

Erken boşalmanın belirtileri nelerdir kısmında belirtildiği üzere rahatsızlığın yaşam boyu (birincil) ve edinilmiş (ikincil) formu arasında bir ayrım yapılmaktadır.

Yaşam boyu ejaculatio praecox ile erken boşalma, cinsel aktivitenin başlangıcı ile bazen mastürbasyon sırasında bile meydana gelmektedir. 

Mevcut araştırmalar neden olarak beyindeki haberci serotoninin kısmen genetik olarak değiştirilmiş dengesini ortaya koymaktadır. Sinir sistemi parasempatik ve sempatik bir kısımdan oluşur. Parasempatik sinir sistemi diğer şeylerin yanı sıra heyecanı arttırmaktan sorumludur. Zirveye ulaştığında sempatik sinir sistemi aktif hale gelmektedir. Sfinkter (kanalı açıp kapatan kas halkası) idrar yolu için açılırken mesane boynunun kapanmasına neden olmakta ve bunun sonucunda orgazm oluşmaktadır. Bu iki sistem arasındaki etkileşim erken orgazmı olan hastalarda dengede değildir. Sempatik sinir sistemi parasempatik sinir sistemini çok erken değiştirmektedir. Bunun nedeni nörotransmitter serotonin sinirler arasındaki sinaps boşluğunda yeterince uzun kalamamasıdır. Sonuç olarak uyaranlar bir sinapstan diğerine çok hızlı akmaktadır. 

Bununla birlikte edinilmiş erken boşalma genellikle altta yatan bir hastalığın sonucu olmaktadır. Sadece normal boşalma döneminden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki hastalıklar erken boşalma tedavi edilmeden önce tedavi edilmelidir:

  • Balanit (glans iltihabı): Kızarıklık ve şişlik ile klasik penisin baş kısmının iltihabı. Sünnetsiz olanlarda sünnet derisi daralması, şiddetli mastürbasyon, çok az veya çok fazla hijyenden kaynaklanmaktadır.
  • Frenulum breve (sünnet derisi ile penis başı arasındaki kısalmış bağ): Doğumsal veya glans iltihabı nedeniyle olabilmektedir. Çok kısa olan bağ cinsel ilişki sırasında ağrılı yırtılmalara neden olmaktadır.
  • Üretrit (idrar yolunun iltihabı): Genellikle gonore ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Şüpheli belirtiler idrar yaparken ağrı ve akıntıdır.
  • Prostatit (prostat iltihabı): Etkilenen insanlar sürekli ağrı içinde idrar yapmak zorundadır. Ancak dışkılama sırasında da ağrı yapabilmektedir.
  • Hipertiroidizm (tiroid bezinin aşırı çalışması) erken boşalmaya neden olabilmektedir. Belirtileri: çarpıntı, yüksek tansiyon ve terleme.
  • Multipl skleroz veya serebral palsi gibi nörolojik hastalıklar boşalma sorunlarını daha da kötüleştirebilir.
  • Psikolojik sorunlar

Erken Boşalma için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Bu durumdan etkilenen erkeklerin işlev bozukluğunun türünü ve ‘şiddetini’ belirlemek için doktora gitmek önem sarf etmektedir. Birçok erkek hiçbir kontrole sahip olmadıklarını, çok erken boşalacağını düşünmekte ve umutsuzluğa kapılmaktadır. Eşinizle bu konu hakkında açık açık konuşmayı öğrenin ve beraber bir çözüm tolu bulmayı deneyin. Kadınlar genellikle iyi seksin ne olduğu konusunda net fikirlere sahiptir. Eğer erken boşalma probleminiz uzun süre devam etmekte ise, bu konuyla deneyimli bir doktora başvurmalısınız. Başvuracağınız hekimin birçok karşılaştırmalı vakası olacak ve gerçekten cinsel bir bozukluğunuzun olup olmadığını değerlendirebilecektir. 

Erken boşalma şikayetiniz varsa androloji veya üroloji uzmanından randevu alabilirsiniz. 

Androloji bölümü erkek üreme ve cinsel sağlığında uzmanlaşmış bir bölümdür ülkemizde nadir özellikle Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır.


Makaleyi faydalı buldun mu?
4
0
Makeleyi Paylaşın

Erken boşalma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erken boşalmada cinsel ilişki sırasında penis vajinaya girdikten kısa bir süre sonra boşalmaktadır. Bu sürenin ne kadar kısa olabileceğinin tanımı değişmektedir. Çoğu uzman erkeğin yaklaşık bir dakika içerisinde boşalmasından bahsetmektedir. Bazı uzmanlar ise ilgili kişinin kendi bakış ve kendisinin algıladığı zaman periyodu açısından çok kısa algılanıp algılanmamasının çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Sağlıklı erkeklerde penis boşalmadan ortalama üç ila beş dakika önce vajinada bulunmaktadır