evim.com

Nöroloji Bölümü Hakkında

Adres:

Kışla Cad.No:14 / Malatya

Nöroloji, genel olarak beyin damar hastalıkları, sinir sistemi ve omurilik sistemi ile ilgili hastalıkları tanı ve tedavi etme amaçlı olarak sağlık hizmet prosedürleri gerçekleştiren bir tıp bilim dalıdır. Diğer bir ifadeyle nöroloji bölümü, genel olarak hastaların beyin bölgesi, beyin sapı, omurilik ve etrafındaki sinir sistemi ile kas hastalıkları durumlarını inceleyen, bu konularda teşhis ve cerrahi haricindeki tedavi uygulamalarını kapsayan tıp dalıdır.

Farklı hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgili olan bütün bu alanlarda hastanın sağlığı için çalışma yürüten ciddi laboratuvar hizmetleri sürdürülmesinin yanı sıra bugünkü nöroloji bölümleri, birçok diğer tıp branşı ile multidisipliner bir hizmet ve ilişki içindedir.

Nöroloji bölümü hastaların merkezi sinir sistemine bağlı olarak anatomisi, fizyolojisi ve alakadar hastalıkları ile ilgili olan bir bölümdür. Dolayısıyla nöroloji bölümü sağlık uzmanları olarak nörologlar, hastanın beyin, omurilik ile çevresel sinir hastalıklarının tedavi edilmesi ile ilgili hizmet sunar. Merkezi sinir sistemi, hasta vücudunun idaresi konusunda rol oynayan hem yapısı hem de işleviyle oldukça karışık durumda yer alan bir sistemdir.

Dolayısıyla kişinin hastalıkları, beyin yapısı ve sistemi iyi incelenmeli; bu hastalıklara dayalı ortaya çıkan belirtiler detaylı şekilde değerlendirilmelidir. Ayrıca tedavi konusunda beyin damar vb. ilgili hastalıklarda teşhis metotlarının uygun ve yerinde kullanılması, hastada erken nörolojik teşhis konmasını sağlamaktadır. Beyin ve sinir cerrahi alanı (nöroşirürji) üzerindeki ilerlemeler, tedavisi mümkün olmayan şeklinde düşünülen çok sayıda nörolojik hastalıklar ve bozuklukları bile tedavi yapılabilenler içerisine sokmayı başarmıştır.

Nörolojik sağlık sorunları gibi nöroloji bölümü ile ilgili hastalıklar, nörologlar tarafından farklı teşhis yöntemleri kullanılarak tespit edilir. Bu noktada farklı şekilde ortaya çıkan ve önemli nörolojik hastalık olarak adlandırılan sağlık sorunlarını tespit edilmektedir.

Hizmetler:

Elektronörofizyoloji, MoCA Testi, Yürüme Analizi, Kas Gücü Muayenesi, Steroid Tedavisi, Nöropsikolojik Testler, Brunnstrom, Epilepsi Ameliyatı, Uyku Laboratuvarı, Derin Beyin Stimülasyonu, VNG Testi, Uyku Apnesi Ameliyatı, Beynex, Plazmaferez, Refleks Testi, Alzheimer Testi, Palyatif Bakım

Hastalıklar:

Algı Bozukluğu, Dudak Seyirmesi, Göz Kararması, Dil Uyuşması

Tıbbi Tesis Tipi:

Özel Hastaneler

Nöroloji Doktorları