Psikiyatri Bölümü Hakkında

Adres:

Süleymaniye Cad.No:19 / İstanbul

Psikolojik hastalıkların, tedavi edildiği tıbbi bilim dalı psikiyatri olarak adlandırılmaktadır. Psikiyatri ruh hekimliği olarak da tanımlanabilmektedir. Pek çok devlet hastanesi ve özel hastanede psikiyatri servisi bulunmaktadır. Ayrıca hastalar isterlerse yalnızca bu alana odaklanan özel psikiyatri merkezi gibi sağlık kuruluşlarında da tedavi olabilmektedir.

Ruh sağlığı ile ilgili çalışmalar yapan psikiyatri, bir tıp dalıdır. Bu alanda genel olarak insanların düşünce, davranış, duygu durum bozuklukları gibi ruh sağlığı problemlerine uzman hekimler tarafından tanı konulmakta ve tedavileri yapılmaktadır.  Çocuk, ergen ve yetişkin olmak üzere tüm yaş gruplarından hastaların tedavileri, uzman psikiyatrist hekimin gerekli gördüğü terapi ve ilaç yöntemleri ile yapılmaktadır.

Psikiyatri bölümü, insanların hayatlarını doğrudan etkileyen ruhsal hastalıkların tedavisini yapmaktadır. Pek çok ruh sağlığı ile ilgili hastalık hastanelerin bu biriminde tedavi edilmektedir. 

Psikiyatri bölümlerinde iki farklı tedavi metodu uygulanmaktadır. Bu tedavilerden ilki ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi, hastalara uzman psikiyatrist hekim tarafından reçete edilmektedir. Bunun dışında uygulanan bir diğer yöntem ise psikoterapidir. Psikoterapi; grup terapileri, aile terapileri, çift terapileri ve davranış terapileri gibi farklı yöntem ve tekniklerle uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Ruh sağlığı hastalıklarının tanısı ve tedavisi uzman psikiyatrist hekimler tarafından yapılmaktadır. Psikiyatri alanında tanı konulurken hastalara yapılan muayene sırasında genellikle birtakım testler kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan psikiyatrik tedavi yöntemleri ise psikoterapi ve ilaç tedavisi olarak tanımlanmaktadır.

Hizmetler:

Elektronörofizyoloji, Krize Müdahale, Benton Görsel Bellek Testi, Metanefrin, Kabul ve Kararlılık Terapisi, Evlilik Öncesi Danışmanlık, Nöropsikolojik Testler, Farmakoterapi, Psikometrik Test, Grup terapisi, Aleksitimi Testi, Peabody Testi, Tematik Algı Testi, Çözüm Odaklı Terapi, Berard Metodu, Stroop Testi, WISC 4 Testi, Trepanasyon, Hafıza Güçlendirme, Sanat Terapisi, Hormon Tedavisi, Görsel Hafıza Testi, Gestalt Terapi, Stanford Binet Zeka Testi, Cümle Tamamlama Testi, Borderline Testi, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Mora Terapi, MMPI Testi, Transaksiyonel Analiz, Aile Terapisi, Psikodrama, Öğrenci Koçluğu, CAS Testi, Stres Yönetimi, Cinsel Terapi, Wechsler IQ Test, Psikomotor Testi, Enteral Beslenme, EQ Testi, Terapötik, Burdon Dikkat Testi, Psikoloji Testleri, Nefes Terapisi, Oyun Terapisi, Aile Dizimi, Enneagram Testi, Terapi, Beck Depresyon Ölçeği, Elektroşok, Bipolar Testi, Turing Testi, TMS, DSM-5, Rorschach Testi, Psikoterapi, Dil ve Konuşma Terapisi, Dikkat Testi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Nefes Egzersizleri, Lityum, EMDR, Regresyon, Öfke Kontrolü, Check Up, NLP, Serotonin, Kişilik Testi, IQ Testi

Hastalıklar:

Adrenal Yorgunluk, İlaç Bağımlılığı, Gece Korkusu, Hamilelikte Panik Atak, Mevsimsel Depresyon, Bel Gevşekliği, Ayrılık Anksiyetesi, Hamilelikte Sinir Krizi, Ağlama Krizi, Gece Yeme Sendromu, Amok Hastalığı, Yaşlılık Hastalıkları, İnatçılık, Hamilelikte Stres, Dissosiyatif Amnezi, Duygusal Açlık, Eroin Bağımlılığı, Kokain Bağımlılığı, Psikolojik Travmalar, Hızlı Konuşma, Spastik Kolit, Akut Stres Bozukluğu, Gülme Hastalığı, Dalgalardan Korkma Hastalığı, Pelteklik, Yoksunluk, İğne Korkusu, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu, Hasta Bina Sendromu, Doğum Korkusu, Örümcek Korkusu, Nevrotik Bozukluk, Dişçi Korkusu, Evlilik Sorunları, İçe Kapanıklık, Uyum Bozukluğu, Capgras Sendromu, Paris Sendromu, Kendine Zarar Verme, Hamilelik Depresyonu, Alışveriş Hastalığı, Beyin Yorgunluğu, Süper Erkek Sendromu, Ortoreksiya, Siklotimi, Somatoform Bozukluklar, Saldırganlık, Dürtü Kontrol Bozukluğu, Piromani, Evlilik Korkusu, Mastürbasyon Bağımlılığı, Nevrasteni, Anhedoni, Korsakoff Sendromu, Yalnızlık Korkusu, Munchausen By Proxy, Utangaçlık, Koulrofobi, Klinomani, Kan Tutması, Gülme Krizi, Dismorfofobi, Tahammülsüzlük, Lohusa depresyonu, Artikülasyon Bozukluğu, Gelecek kaygısı, Serotonin eksikliği, Hiperventilasyon, Disfori, Hamilelikte Nefes Darlığı, Kilo Kaybı, Unipolar depresyon, Erteleme hastalığı, Kumar bağımlılığı, Mazoşizm, Akatizi, Mizantropi, Katalepsi, Konversiyon bozukluğu, Şizotipal kişilik bozukluğu, Pasif agresif kişilik bozukluğu, Peter Pan Sendromu, Katatoni, Ambivalans, Porno Bağımlılığı, Uçak korkusu, Parafili, Tsundoku, Rapunzel Sendromu, Filofobi, Aşağılık Kompleksi, Munchausen sendromu, Trikotillomani, Şizoaffektif bozukluk, Çekingen kişilik bozukluğu, Oyun Bağımlılığı, Geç boşalma, Simetri hastalığı, Kaybetme Korkusu, Agresyon

Psikiyatri Doktorları

Uzm. Dr. Ferah Vedi
Psikiyatri,