Çocuk Nörolojisi Bölümü Hakkında

Adres:

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi. Üniversite bulvarı / Gaziantep

Yol tarifi, adresi nerede?

Çocuk nöroloji bölümü, çocuklarda oluşabilecek kas, omurilik, beyin ve sinir hastalıklarının tanı ve tedavisini uygulayan, bir tıp uzmanlık dalıdır. Aynı zamanda "pediatrik nöroloji" ya da "gelişim nörolojisi" olarak da bilinmektedir.

Uzman çocuk nöroloji hekimleri, hastaya gereken test ve tetkikleri uyguladıktan sonra yapılacak muayene sonrasında teşhis koymakta ve tedavi işlemlerine başlamaktadır.

Nöroloji takibi, yenidoğan döneminden itibaren ilerleyen gelişimi takip etmektedir. Bebeklerin, sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirebilmesi için nörolojik muayeneler oldukça önemlidir. Doğumdan itibaren oluşan gelişme gerilikleri, beyin felci, kas rahatsızlıkları, otizm gibi sıkça görülen gelişim bozukluklarının tanı ve tedavisi çocuk nörolojisi bölümünde yapılmaktadır.

Gebelik sürecinde, doğumda ya da doğumdan sonra, sinir sisteminde oluşan hasar sonucu veya genetik geçişli hastalıklar sonucu çocuk nörolojik rahatsızlıkları görülebilmektedir. Çocuk nöroloji bölümü, çocuklarda sağlıklı bir sinir sisteminin bulunmasını sağlayarak, insan ve toplum sağlığını da korumaktadır.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen hastanelerde, çocuk nöroloji bölümü de bulunmaktadır. Tıp fakültesi ve eğitim eve araştırma hastanelerinde sıklıkla bulunan çocuk nöroloji bölümü için randevu alınarak gidilmelidir.

Çocuk beyin ve sinir sisteminde oluşan hastalıklar üzerine çalışan pediatrik nöroloji bölümü, Tıp Fakültesi hastanelerinde bulunmaktadır. Çocukta oluşacak nörolojik rahatsızlıklarda üniversite hastanelerinden randevu alınarak, muayene olunabilmektedir. Doğum ve sonrasında yer alan nörolojik rahatsızlıklar da üniversite hastaneleri tarafından tedavi edilmektedir.

Hizmetler:

Kas Gücü Muayenesi, Nöropsikolojik Testler, Derin Beyin Stimülasyonu, Polio Aşısı, Refleks Testi, Mini Mental Test, Babinski Refleksi, Nöral Terapi, EMG

Hastalıklar:

Bebeklerde Huzursuz Bacak Sendromu, Perinatal Asfiksi, Koroid Pleksus Kisti, Friedreich Ataksisi, Sturge Weber Sendromu, Algı Bozukluğu, Cipa Hastalığı, Hipotonik Bebek, Krabbe Hastalığı, Katılma Nöbeti, Adem Hastalığı, Kuadripleji, AVM Hastalığı, Düz Kafa Sendromu, Makrosefali, Adrenolökodistrofi, Frajil X Sendromu, Menenjiom, Asimetrik yüz, Hipersomnia, Düşük ayak, Bebeklerde Epilepsi, Solunum yetmezliği, Artikülasyon Bozukluğu, Avuç içi yanması, Psödotümör serebri, Spastisite, Fabry Hastalığı, Beyinde kist, Tay sachs, Beyin ödemi, DMD, Kraniosinostoz, Soğuk havale, Temporal Lob Epilepsisi, Periferik nöropati, Apraksi, Koprolali, Kafa travması, Ohtahara sendromu, Sspe, Beyne pıhtı atması, Sağ Kol Uyuşması, Uyurgezerlik, Konuşma bozukluğu, Tuberoskleroz, Tüberoskleroz, Kas Seğirmesi, Beyin damar tıkanıklığı, Gece terörü, Havale Geçirmek, Çocuk felci, Ensefalopati, SVO, Beyincik sarkması, Distoni, Ataksi, Gerilim tipi baş ağrısı, Kas erimesi, Nevralji, Ensefalit, Özel Öğrenme Güçlüğü, Hemipleji, Guillain barre sendromu, Deliryum, Nörofibromatozis, Sinir Sistemi Hastalıkları, Uyku Felci, Ayak yanması, Rett sendromu, Sinestezi, Beyincik dejenerasyonu, Atipik otizm, Nöropati, Sinir sıkışması, Narkolepsi, Trigeminal nevralji, Tourette sendromu, Spina bifida, Halüsinasyon, Hidrosefali, İnsomnia, Asperger sendromu, Menenjit, Serebral palsi

Anlaşmalı Kurumlar:

Yapı Kredi Sigorta, Ziraat Sigorta, Ace European Sigorta, Axa Sigorta, Eureko Sigorta, Generali Sigorta, Demir Hayat Sigorta, Ak Sigorta, Güneş Sigorta, Mapfre Sigorta, Inter Partner Assistance, Ergo Sigorta, Zurich Sigorta, Dubai Star Sigorta, Halk Sigorta, Anadolu Sigorta, Sompo Sigorta, Ray Sigorta, Ankara Sigorta, Groupama Sigorta, Aviva Sigorta

Çocuk Nörolojisi Doktorları

Uzm. Dr. Sedat Işılay
Çocuk Nörolojisi,
Doç. Dr. Alper İbrahim Dai
Çocuk Nörolojisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları,
Doç. Dr. Kutluhan Yılmaz
Çocuk Nörolojisi,