Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

0 Görüş

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Bölümü Hakkında

Adres:

Üniversite Bulvarı Pk 27310 Şehit Kamil / Gaziantep / Gaziantep

Ağız, diş ve çene cerrahisi, diş ve çene hastalıklarının ameliyat ile tedavisini yapan birimdir. Diş hekimliğinin cerrahi dalı olan bu birimin başlıca görevi; çene kemiklerindeki düzensizliklerin giderilmesi, çene ve dişlerin çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi olarak tanımlanmaktadır.

Hastalarda ısırma, çiğneme ve yutma zorluğu gibi sorunların tedavisi ağız diş ve çene cerrahisi ile tedavi edilmektedir. Öte yandan dişlerde aşınma, çene ve yüz bölgesinde oluşan kırıklar, damağa gömülü halde olan ve komplike diş çekimi de bu bölümün alanına girmektedir. 

Cerrahi müdahale sırasında yapılan işlemler, anestezi altında yapılmaktadır. Genel olarak bu tür operasyonlarda lokal anestezi tercih edilmektedir. Ancak bazı hastalarda uzman diş hekimi tarafından verilen kararla genel anestezi de uygulanabilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı için gerekli müdahaleler, bu bölümde yapılmaktadır. Pek çok hastalığın tanısı ve tedavisi ağız diş ve çene cerrahisi birimi tarafından uygulanmaktadır. Uygulamaları, diş hekimliği fakültesi mezunu ve çene cerrahisi anabilim dalı eğitimini tamamlamış diş hekimi yapmaktadır.

Ağız diş ve çene cerrahisine en çok başvurulan problemlerden birisi de 20 yaş dişlerinin çekilmesidir. Genellikle dama gömülü 20 yaş dişleri, ameliyat ile çıkarılmaktadır. Ağız bölgesinin yumuşak dokusunda gelişen hastalıklar, bu birimde cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Çene bölgesinde oluşan kist ve tümör benzeri oluşumların tedavisi de cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Ayrıca ağız, çene ve yüz bölgesinde meydana gelen kırıklar ile bu bölgelerde gelişen enfeksiyonların tedavileri de ilgili birim tarafından uygulanmaktadır. Yine aynı bölgelerde ortaya çıkan ağrı şikayetleri de bu cerrahi birim tarafından tedavi edilmektedir. Dudak ve damak yarıkları, diş kökenli kemik içi lezyonları ve tükürük bezi hastalıkları da uzman diş hekimi tarafından cerrahi girişim ile tedavi edilmektedir.

Ağız, çene ve yüz bölgesindeki estetik ve fonksiyonel bozukluklar, bu bozukluklara neden olan deformite de cerrahi yöntemler kullanılarak giderilmektedir. Onkoloji hastalarında uygulanan ilaç ve radyoterapinin neden olduğu kemik nekrozlarının tedavileri de bu alanda uzman diş hekimi tarafınca yapılmaktadır.

Hizmetler:

Hassas Tutuculu Protez, CAD-CAM (Emax), Otogreft, İmplant Üstü Protez, Çene Eklemi Tedavisi, Çene Genişletme, Mandibular Anestezi, Sinüs Lifting, Diş Kisti Ameliyatı, Distraksiyon, Üst Çene Ameliyatı, Diş Tomografisi, Lingual Ortodonti, Rezeksiyon, Frenektomi, Jackknife, Alt Çene Ameliyatı, Kemik Tozu, Asepsi, Estetik Dikiş, Ortognatik Cerrahi, Sütur, Greft, Apikal Rezeksiyon, Hollywood Smile, Kanül, Reanimasyon, Laminate Veneer, Diş Eti Ameliyatı, Gülüş Tasarımı, Protez, Lamine Diş, Orthero, Gece Plağı, Protetik Diş Tedavisi, Klemp, Çene Ameliyatı, Bonding, Sedasyon, Kompozit Dolgu, Kateter, Porselen Diş, Diş Dolgusu, 20'lik Diş Çekimi, Röntgen, Ameliyat, İmplant

Hastalıklar:

Prognati, Çene Darlığı, Periapikal Apse, Alt Çenenin Önde Olması, Charge Sendromu, Diş Sallanması, Sarı Diş, Çene Kemiği Erimesi, Çeneden Ses Gelmesi, Diş Hassasiyeti, Diş kisti, Gömülü Diş, Diş Eti Hastalıkları, Çene kayması, Bruksizm, Çene ağrısı, Dudak kanseri, Dil kanseri

Tıbbi Tesis Tipi:

Diş Hastanesi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Doktorları

Ass. Dr. Ali Murat Aktan
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Ass. Dr. Esin Haştar
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Ass. Dr. Mehmet Ertuğrul Çiftçi
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Doç. Dr. Aslı Seçilmiş
Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Dt. İrfan Şimşek
Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Uzm. Dr. Mehmet Demirkol
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Dt. Fadime Zehra Dolgun
Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Dt. Mustafa Ahmed Zeinalabdeen
Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Dt. Nizamettin Palta
Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sarı
Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,
Dt. Sedef Topçuoğlu
Ağız ve Diş Sağlığı, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi,