Gastroenteroloji Cerrahisi Bölümü Hakkında

Adres:

Kocaağaç Mahallesi, Özmen Caddesi, No: 147 / İzmir

Yol tarifi, adresi nerede?

Gastroenteroloji cerrahisi; yemek borusundan başlayarak, mide, onikiparmak bağırsağı, karaciğer, safra kesesi, pankreas, ince bağırsak ve diğer sindirim sistemi organlarında bulunan hastalıkların cerrahi girişim ile tedavisinin yapıldığı bölümdür.

Sindirim sistemindeki iç hastalıklar (dahiliye) ise gastroenteroloji branşının alanına girmektedir. Gastroenteroloji cerrahisi ise tedavisi ameliyat ile yapılan sindirim sistemi hastalıkları ile ilgilenen birimin adıdır.

Gastroenteroloji Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Gastroenteroloji cerrahisi, sindirim sisteminde bulunan ve ameliyat ile tedavi edilmesi gereken tüm organlar ile ilgilenmektedir. Gastroenteroloji cerrahisinde; yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı, ince ve kalın bağırsak, anüs ve anal kanal, karaciğer, pankreas, safra kesesi ve safra yolları hastalıklarının tedavisi yapılmaktadır.  Sindirim sisteminde bulunan organlarda oluşan kanser yani onkoloji hastalıkları da Gastroenteroloji cerrahisi alanına girmektedir. 

Gastroenteroloji cerrahisi, yalnızca tedavi değil, bir hastalığın tanı aşamasında da görev yapmaktadır. Sindirim sistemi hastalıklarında tanı, radyoloji uzmanı doktorlar ile konulmaktadır. Uzman doktor tarafından gerekli görülen durumlarda, biyopsi ve drenaj gibi radyolojik işlemler uygulanmaktadır. Gastroenteroloji cerrahisinde, tüm ameliyatlar laparoskopik yani kapalı ya da açık yöntemlerden yararlanılarak yapılmaktadır. Endoskopik müdahale ve endoskopik stent yerleştirme işlemleri de bu bölümde yapılmaktadır.

Gastroenteroloji Bölümünde Hangi Uzmanlar Çalışmaktadır?

Sindirim sistemi organlarını ilgilendiren tüm hastalıkların tanı ve tedavisi aşamasında tıp alanında eğitim alan gastroenteroloji cerrahisi uzmanı bir doktor görev yapmaktadır. Gastroenteroloji cerrahisi, disiplinler arası bir bölümdür. Bu nedenle gastroenteroloji, medikal onkoloji, radyoloji, patoloji ve radyasyon onkolojisi uzmanları da gastroenteroloji cerrahisi ile iş birliği halinde çalışmaktadır.

Hizmetler:

Mide Kapakçığı Ameliyatı, İnce Bağırsak Ameliyatı, Ülseratif Kolit Ameliyatı, Larenjektomi, Da Vinci Robotik Cerrahi, Hemikolektomi, Nissen Fundoplikasyon, Karın Ameliyatı, Gaita Kültürü, Kalın Bağırsak Ameliyatı, Rejyonel Anestezi, Gaitada Gizli Kan Testi, Sanal Kolonoskopi, Kapsül Endoskopi, Bağırsak Ameliyatı, Jackknife, Rezeksiyon, Kolektomi, Eksizyonel Biyopsi, Ileostomi, Kolon Kanseri Ameliyatı, Sigmoidoskopi, Asepsi, Estetik Dikiş, TPN, Sütur, Splenektomi, VATS, Rektoskopi, Ranson Kriterleri, Laparotomi, İnfüzyon Pompası, Kanül, Reanimasyon, Gastroskopi, Mide Balonu, Metabolik Cerrahi, EUS, Kolostomi, Enteral Beslenme, Klemp, Kolesistektomi, Sedasyon, ERCP, Lokal Anestezi, Kateter, Peg, Laparoskopi, Ameliyat, Endoskopi

Hastalıklar:

Pankreas Taşı, Mide Büyümesi, Karaciğer Şişmesi, Yemek Borusu Daralması, Safra Yolu Kanseri, Karaciğer Metastazı, Onikiparmak Bağırsağı Ülseri, Hepatosellüler Karsinom, Karaciğer Hemanjiomu, Bağırsak Kanaması, Pankreas Hastalıkları, Karaciğerde kitle, Hirschsprung hastalığı, Dumping sendromu, Özofajit, Anal fistül, Rektum kanseri, Kist hidatik, Bağırsak Kanseri, Metastaz, Mide kanseri, Kıl dönmesi, Gastrit, Hemoroid

Gastroenteroloji Cerrahisi Doktorları