evim.com

Çocuk Gastroenteroloji Bölümü Hakkında

Adres:

Eskişehir Yolu 25. km Yapracık Mah. / Ankara

Yol tarifi, adresi nerede?

Çocuk gastroenteroloji bölümü, 18 yaşından küçük çocukların, sindirim sistemi hastalıkları ile ilgilenen tıbbi bilim dalıdır. Çocuk gastroenteroloji bölümü, bazı hastanelerde pediatrik gastroenteroloji adını almaktadır. Bu bölüme beslenme bozuklukları, pankreas, safra kesesi ve karaciğer hastalıklarının da dahil olmasıyla, çocuk gastroenteroloji, hepatoloji ve beslenme bölümü olarak adlandırılmaktadır.  

Çocuk gastroenterolojisi, gastrointestinal sistem organları olarak tanımlanan ağız, yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı, ince bağırsak, anal kanal, anüs ve kalın bağırsaklarda oluşan hastalıklarla ilgilenmektedir. Çocukların sindirim sistemleri, yetişkinlere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle tıpta çocuk gastroenteroloji bölümüne ihtiyaç duyulmaktadır.  

Çocuk gastroenteroloji bölümü her hastanede bulunmamaktadır. Bu nedenle ister özel hastane, isterse de devlet hastanesi olsun başvurulacak sağlık kuruluşunda bölümün olup olmadığı önceden araştırılmalıdır.  

Çocuk gastroenteroloji bölümünde uygulanan ve tanı yöntemlerinden sindirim sisteminin doğrudan görüntüleyip ve bu sayede bilgisayar ekranında hastaların iç dokularının görüntülenmesi sağlanmaktadır.  

Çocuk gastroenteroloji bölümünde uygulanan tanı ve tedavi metodları, hastaların ve hastalığın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu alanda doğru tanı ve tedavi yöntemlerine uzman hekim karar vermektedir. 

Hizmetler:

Rektoskopi, Gastroskopi, Gaita Testi, Peg

Hastalıklar:

Bağırsak Kanaması, Bağırsak Üşütmesi, Sürekli Karın Ağrısı, Safra Kusmak, Hirschsprung hastalığı, Enkoprezis, Malabsorbsiyon, Hepatik ensefalopati, Özofajit, Disfaji, Kusma, Karaciğer yetmezliği, Amipli dizanteri, Laktoz intoleransı, Bağırsak iltihabı, Gilbert sendromu, Göbek fıtığı, Kabızlık, Huzursuz bağırsak sendromu, İshal, Ülser, Kıl kurdu, Mide bulantısı, Mide yanması, Gastrit, Reflü, Mide ağrısı

Çocuk Gastroenteroloji Doktorları