Anne Karnında 2 Aylık Bebek

Anne karnında 2 aylık bebek gelişimi sırasında, bebeğin hareket etmesi gibi dış belirtiler fark edilmese de anne ve babalar bebeklerinin kalp atışını ultrasonografi tetkiki sayesinde duyabilir.

Anne Karnında 2 Aylık Bebek Gelişimi Nedir?

Gebelik döneminde bebeğin gelişim süreci, ebeveynleri oldukça heyecanlandırmaktadır. Aileler, bebeklerinin gelişimlerini aşama aşama takip eder. Bu, gebelik sürecinin ne kadar sağlıklı geçirildiğinin ve bebeğin sağlık durumunun öğrenilmesini sağlamaktadır. Anne karnında 2 aylık bebek gelişimi sırasında, bebeğin hareket etmesi gibi dış belirtiler fark edilmese de anne ve babalar bebeklerinin kalp atışını ultrasonografi tetkiki sayesinde duyabilir.

Anne Karnında 2 Aylık Bebeğin Gelişim Aşamaları

Gebelik başladığında, bebeğin henüz hiçbir organı gelişmemiştir. Aradan geçen haftalar sonucunda bebeğin vücudu yavaş yavaş gelişir ve organları oluşur. 2 aylık gebelikte, bebeğin ayak tırnakları, parmakları, burnu, dili ve ağzı gelişir. Her şeyin yolunda olup olmadığının anlaşılabilmesi için gebeler rutin kontrollerini aksatmamalıdır.

Anne karnında iki aylık bebek gelişim aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gebelikte 5. Hafta Gelişim Aşamaları: Gebeliğin 5. haftasına gelindiğinde, bebekler 3 katman halindedir. Bu katmanlar içten dışa; mezoterm (dolaşım sistemi ve kalbin oluştuğu katman), endoterm (böbrek, akciğer ve boşaltım sisteminin oluştuğu katman) ve ektoderm (sinir sistemi ve beynin oluştuğu katman) şeklinde sıralanabilir. Bebekler bu dönemde yavaş yavaş “c” şeklini almaya başlar. Ayrıca kalp atışları da bu haftada başlamaktadır.
 • Gebelikte 6. Hafta Gelişim Aşamaları: Gebeliğin 6. haftasında bebeğin yüzü oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca kalbi daha da gelişerek 4 odacıklı hale gelmektedir. Ebeveynler bebeklerinin kalp atışlarını 6. haftadan itibaren duyabilmektedir. Bebeğin kulakları, gözleri, ağzı ve burnu bu haftada oluşmaya başlamaktadır.
 • Gebelikte 7. Hafta Gelişim Aşamaları: Gebeliğin 7. haftasına gelindiğinde, bebeklerin kolları, sindirim sistemleri, bacakları, solunum sistemleri ve kasları oluşmaya başlamaktadır. Ayrıca kulakları, göz kapakları, ağzı ve burnu ilk şeklini alır. Bebeklerin başı bu haftalarda, vücuduna oranla çok daha büyüktür. Bu durum beyin gelişiminin hızla devam etmesi ile ilişkilidir.
 • Gebelikte 8. Hafta Gelişim Aşamaları: Gebeliğin 8. haftasında bebeğin yüzü oldukça şekillenmiştir. Fakat gelişimi hala devam etmektedir. Anne karnındaki 2 aylık bebek hareket etmeye başlayabilir. Ancak bu hareketler anne tarafından hissedilemez. Bu haftalarda bebeğin ayak ve el parmakları perdeli hale gelmektedir. Ayrıca kıkırdak ve kemik oluşumları da 8. haftada başlamaktadır.

Anne Karnında 2 Aylık Bebeğin Ağırlığı ve Boyu

İki aylık bebek gelişimi anne karnında devam ederken, bebeğin ağırlığı ve boyu da sürekli olarak değişmektedir. Bebek büyüdükçe, ultrasonda daha net bir şekilde görülmektedir. Gebeliğin başlarında bebeğin boy ve kilosunun yüzde yüz ölçülmesi mümkün değildir. Fakat doktorlar oldukça gerçekçi sonuçlar elde edebilmektedir.

Anne karnındaki 2 aylık bebeğin ağırlığı ve boyu şu şekilde sıralanabilir:

 • Gebelikte 5. Hafta: Hamileliğin 5. haftasında bebeğin ağırlığı ve boyu hakkında kesin bir sonuç elde edilmesi oldukça zordur. Bu haftada bir bebek ortalama olarak 1,25 milimetre boyundadır. Bu boyut, yaklaşık olarak bir susam tanesi kadardır.
 • Gebelikte 6. Hafta: Gebeliğin 6. haftasına gelindiğinde bebek biraz daha büyümüştür ve daha rahat görüntülenebilmektedir. Bu haftada bebekler yaklaşık olarak 6 milimetre boyundadır. Yani bir bezelye tanesi kadardır.
 • Gebelikte 7. Hafta: Hamileliğin 7. haftasına gelindiğinde bebek bir üzüm tanesi kadar olmuştur. Bu haftalarda bebeğin boyu ortalama olarak 9 ile 13 milimetre arasında değişiklik göstermektedir.
 • Gebelikte 8. Hafta: İki aylık bebek anne karnında hızla gelişmektedir. Gebeliğin 8. haftasında bebeğin boyu 15 ile 20 milimetre arasında değişebilmektedir. Bebeğin ağırlığı ise yaklaşık olarak 1 gramdır. 

Anne Karnında 2 Aylık Bebek Görüntüsü

Anne karnında iki aylık bebek görüntüsünün elde edilebilmesi için ultrasonografi cihazı kullanılmaktadır. Bebekler bu dönemde oldukça küçük göründüklerinden dolayı, ailelerin ultrason görüntülerini anlaması mümkün olmayabilir. Ancak haftalar ilerledikçe bebek büyür ve elde edilen görüntünün kalitesi artar. Ultrasonografi sayesinde bebeğin sağlığı, gelişimi ve cinsiyeti gibi pek çok bilgi elde edilebilmektedir.

Anne karnında 2 aylık bebek ultrason görüntüleri ve beklenen gelişim düzeyleri aşağıdaki gibidir:

 • Gebelikte 5. Hafta Bebek Görüntüsü: 5 haftalık bir bebek, ultrason görüntülerinde bir kurbağa yavrusuna benzemektedir. Bu haftada ikiz gebeliğin tespit edilmesi de mümkündür. Fakat henüz erken olduğu için kesin sonuç elde edilmesi mümkün değildir. Küçük bir nokta kadar olan bebeğin boyutu, uzmanlar tarafından özel olarak hesaplanmaktadır.
 • Gebelikte 6. Hafta Bebek Görüntüsü: Gebeliğin 6. haftasında, bebeğin gövdesi, başı ve kolları görülebilmektedir. Bu haftada bebeğin vücudu ve başı hemen hemen aynı büyüklüktedir. Eğer 6. haftada yapılan ultrason sırasında bebek görüntülenememiş ise stres yapılmamalı ve birkaç gün sonra işlem tekrarlanmalıdır.
 • Gebelikte 7. Hafta Bebek Görüntüsü: Hamileliğin 7. haftasına gelindiğinde, bebeğin içerisinde bulunduğu yuvarlak kesecik net bir biçimde görüntülenebilmektedir. Bebekler bu haftada “c” şeklindedir. Kuyruk ve baş kısımları daha net görülebilmektedir. Ultrason sırasında iki adet kese görünmesi, ikiz gebeliğin bir işaretidir.
 • Gebelikte 8. Hafta Bebek Görüntüsü: 2 aylık bebeğin anne karnındaki hali, 8. haftaya gelindiğinde çok daha net bir şekilde görüntülenebilir. Ultrason sırasında bebeğin hareket ettiği görülebilmektedir. Fakat anne adayları bu hareketi henüz hissetmez. Bebek hala “c” şeklindedir. İkiz gebeliğin olup olmadığı bu haftadan itibaren kesin olarak söylenebilmektedir.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0