Ali Öner Erdoğdu Muayenehanesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

0 Görüş

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bölümü Hakkında

Adres:

Konak Mahallesi, Kültür Mahallesi, Şair Eşref Bulvarı No : 43 / 2 Güz Apartmanı / İzmir

Üreme endokrinolojisi ve infertilite bölümü, kadınlarda meydana gelen kısırlık ve hormon bozukluklarının tanı, takip ve tedavisinin yapıldığı tıbbi branştır. İnsanlarda sağlıklı üreme süreci, vücutta salgılanan hormonların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi ile oluşmaktadır. Hormonların düzensiz veya dengesiz salgılanması, infertilite yani kısırlık gibi pek çok sağlık problemine neden olmaktadır. Bu hastalıkların tedavisi üreme endokrinolojisi ve infertilite bölümü tarafından yapılmaktadır. Bölüm, pek çok devlet hastanesi, özel hastane, üniversite hastanelerinde ve tüp bebek merkezlerinde bulunmaktadır.

Üreme endokrinolojisi ve infertilite bölümünde çalışan uzman hekimler, kısırlık ve kadınlarda görülen hormonal bozukluklarla ilgilenmektedir. Bu bölümde uzman hekim olmak için 6 senelik temel tıp eğitiminin tamamlanması ve Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile kadın hastalıkları ve doğum yani jinekoloji alanında uzmanlık eğitiminin alınması gerekmektedir. 

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Neye Bakar?

Kadınlarda östrojen hormonu ergenlik dönemine girilmesi ve doğurganlık döneminin başlaması ile salgılanmaya başlamaktadır. Bu hormon; memelerin büyümesi, genital kılların çıkması, kalçaların yuvarlak bir görünüm alması ve adet döngüsünün başlamasına neden olmaktadır. Kadınlarda yumurtlama döneminde sonra, rahim içini gebeliğe hazır hale getiren ise progesteron hormonudur. Döllenmiş yumurtanın rahme tutunması ve sağlıklı bir gebelik geçirilmesi için bu hormonun salgılanması önemlidir. Kadınlarda gebeliği etkileyen bir diğer hormon ise prolaktindir. Bu hormonun fazla salgılanması da gebeliğe engel olmaktadır.

Kadınlarda bu hormonlar gibi, gebelikten sorumlu olan hormonların yetersiz ya da normalden daha fazla salgılanması, sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda sağlıklı bir gebelik süreci geçirilmesi için üreme endokrinolojisi ve infertilite bölümünün tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Üreme endokrinolojisi ve infertilite bölümünde uygulanan başlıca tedavi yöntemleri şu şekildedir; tüp bebek tedavisi, aşılama yöntemi, hormonal tedaviler, cerrahi operasyonlar.

Üreme endokrinolojisi ve infertilite bölümünde uygulanan tedavi yöntemlerine, hastalara ve hastalığın durumuna göre uzman hekim tarafından karar verilmektedir. Bu aşamada hastanın hormonal durumu, genel sağlık durumu ve tedavinin etki göstermesi beklenen sürece göre karar verilmektedir.

Hizmetler:

Endokrin Testi, Mikro Tese Ameliyatı, Sperm Dondurma, IMSI, Tese, Mikroenjeksiyon, Yumurta Toplama, Mikrocerrahi, Embriyo Transferi, Çatlatma İğnesi, Tahlil, Sperm Testi, Östrojen, Tüp Bebek

Hastalıklar:

T Şeklinde Rahim, Anorgazmi, Süper Erkek Sendromu, Testosteron eksikliği, Kalıtsal Hastalıklar

Tıbbi Tesis Tipi:

Muayenehane

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Doktorları