evim.com

Yeditepe Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

0 Görüş

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bölümü Hakkında

Adres:

Acıbadem mah. Bağ sok. No: 4. Kat: B1 / İstanbul

Yol tarifi, adresi nerede?

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp; fiziksel ve ruhsal hastalıklara yönelik tanı koyma ve tedavi etme uygulamalarını kapsamaktadır. Ayrıca sağlığın iyi sürdürülmesi ve hastalıklardan korunma da geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın çalışma alanına girmektedir. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları; farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayanmaktadır. Bu alanda yapılan uygulamalardan bazıları bilimsel olarak geçerliliğe kavuşmuş olsa da, bazı yöntemlerin hali hazırda bilimsel bir izahı bulunmamaktadır.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, yalnızca üniversitelerin tıp fakültelerinde 6 yıllık lisans eğitimini tamamlamış olan hekimler tarafından yapılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılının Ekim ayında aldığı karara göre, diş hekimleri de yalnızca kendi alanlarına özgü olmak üzere geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarından yararlanabilmektedir. Geleneksel ve tanımlayıcı tıp uygulamalarını yapacak olan hekimlerin, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Bu alana özel sertifikası bulunmayan hiçbir hekimin de geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını yapmaya yetkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu alanda tedavi hizmeti almak isteyen kişilerin, gittikleri sağlık kuruluşunun ve hekimin uygulama izninin bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. 

Öte yandan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları öncesinde, hastalara uzman hekimler tarafından ayrıntılı bilgi verilmesi gerekmektedir. Ardından hastalardan tedaviye onay verdiklerine dair imzalı, tıbbi onam belgesi alınmaktadır. Bu belgenin imzalatılmadan yapıldığı hiçbir işlem de yasal kabul edilmemektedir. 

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Alanında Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, insanlığın yüzyıllardır kullandığı tedavi yöntemleridir. Ancak ülkemizde modern tıp ile birlikte kullanılması kısa bir geçmişe dayanmaktadır. Şu anda Türkiye’de izin verilen geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavi yöntemleri bazı uygulamalarla sınırlıdır.

Sağlık Bakanlığı tarafından yalnızca bu uygulamaların eğitimleri ve uygulama sertifikaları verilmektedir. Haricinde uygulanan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları yasal değildir. 

Hizmetler:

Kineziterapi, Balneoterapi, Apiterapi, Hipnoterapi, Biorezonans, Akupunktur

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Doktorları