evim.com

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Hakkında

Adres:

Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 / Ankara

Yol tarifi, adresi nerede?

Vücutta hormon salgılayan pek çok salgı bezi bulunmaktadır. İç salgı bezlerinin oluşturduğu bu sistem, endokrin sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu salgı bezleri ile ilgilenen bilim dalı ise endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bölümüdür. 

Salgı bezleri tarafından üretilen hormonlar, kan dolaşımı aracılığıyla, vücuttaki birçok dokuya ulaşmaktadır. Böylelikle dokulara sinyal gönderilmekte ve çalışmaları sağlanmaktadır. Endokrin sistem vücuttaki; metabolizma, solunum, büyüme, cinsel gelişim, hareket ve duyu algısının kontrolünü sağlamaktadır.

Endokrin sistemde yer alan organlar; hipofiz bezi, tiroid bezi, paratiroid bezi, pineal bez, gonad bezleri (yumurtalık ve testislerde bulunan bezler), böbrek üstü bezi (adrenal) ve pankreas şeklindedir.

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, geniş bir çalışma alanına sahiptir. Endokrin sistem hastalıkları ile ilgilenen bu alanda pek çok hastalığın tanı, takip ve tedavisi süreci uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. 

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklarında Kullanılan Yöntemler

Bu alanda pek çok tanı ve tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Endokrinoloji ve metabolizma servisinde hastalıklar, ilaçla ve cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Tedavi yöntemleri konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bölümde, uzman hekim hastalardan birtakım laboratuvar ve radyolojik tetkikler isteyebilmektedir. Hekimler tarafından tüm şikayetler dinlenip, ayrıntılı muayene ve testler gerçekleştirildikten sonra, tüm veriler değerlendirilmektedir. Böylelikle uzman hekim, hastalar için en uygun tedavi yöntemine karar vermektedir.

Hizmetler:

Endokrin Testi, Ter Bezi Aldırma, Hipofiz Bezi Ameliyatı, İleal İnterpozisyon, Da Vinci Robotik Cerrahi, Deksametazon Supresyon Testi, Amino Asit Testi, Karbonhidrat Sayımı, Obezite Testi, Şeker Hastalığı Ameliyatı, Bazal Metabolizma Hesaplama, Metabolik Cerrahi, Kortikosteroid, İnsülin Direnci Testi

Hastalıklar:

Büyüme hormonu eksikliği, Kilo Verememe, Alt Çenenin Önde Olması, Boy Kısalığı, Böbrek Üstü Bezi Kanseri, İç Guatr, Paratiroid Adenomu, FSH Düşüklüğü, Multinodüler Guatr, Hiperparatiroidi, Jigantizm, Morbid obez, Hipernatremi, Subakut tiroidit, Testosteron eksikliği, Akantozis Nigrikans, Tiroid nodülü, Polidipsi, Hipofiz adenomu, Tetani, Gestasyonel diyabet, Hipokalsemi, Hiperglisemi, Tiroidit, Hiperkalsemi, Diyabetik ayak, Hirsutizm, Metabolik sendrom, Osteomalazi, Hashimoto, Tip 2 diyabet, Addison hastalığı, Graves, Hipertiroidi, TSH Düşüklüğü, Tiroid kanseri, Prolaktin yüksekliği, Akromegali, Hipotiroidi, Cushing sendromu, Obezite, Tsh yüksekliği, İnsülin direnci

Anlaşmalı Kurumlar:

Allianz Sigorta, Ergo Sigorta, Mapfre Sigorta, Zurich Sigorta, Ziraat Sigorta, Güneş Sigorta, Acıbadem Sigorta, Ace European Sigorta, Anadolu Sigorta, Sompo Sigorta, Groupama Sigorta, Ray Sigorta, Ak Sigorta, Demir Hayat Sigorta, Generali Sigorta, Eureko Sigorta, Axa Sigorta, Halk Sigorta, Doğa Sigorta Kooperatifi, Halkbank Mensupları, İş Bankası, Merkez Bankası Mensupları, Türk Exim Bankası, Vakıfbank Mensupları, Ankara Sigorta, Proloterapi, Randevu

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Doktorları