evim.com

Yoğun Bakım Bölümü Hakkında

Adres:

Mimar Sinan Mah. Mimar Sinan Cad. No. 72 / İstanbul

Yol tarifi, adresi nerede?

Yoğun bakım, hayati fonksiyonları (vital) bozuk olan ve yaşamsal riski bulunan hastaların kesintisiz olarak takip edildiği birimdir. Yoğun bakım ünitesinde hastalara yaşamsal destek verilmektedir. Yoğun bakım uzmanı hekimler, hemşireler, fizyoterapistler ve diğer sağlık personelleri yoğun bakım ünitelerinde görev yapmaktadır. Bu alanda takip edilen hastaların hayati riski bulunduğu için, 7 gün 24 saat gözlem altında tutulmaktadır. 

Bunun dışında yoğun bakım ünitesi, kendi içinde hastanın durumuna göre de üç basamağa ayrılmaktadır. Birinci basamak yoğun bakım ünitesinde takip ve tedavi edilen kişiler, durumu en hafif olan hastalardır. İkinci basamak yoğun bakım ünitesi bölümünde tedavi olan hastaların durumları biraz daha ağır olurken, üçüncü basamak yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar, hayati riski en yükse olanlardır. 

Yoğun bakım ünitesi, tıbbi açıdan tüm teknolojik araçlara sahip ve hijyen kurallarına üst düzeyde dikkat edilen alanlardır. Yoğun bakım ünitelerinde kullanılan cihazlardan bazıları; hastabaşı monitörü, ventilatör cihazı, cerrahi aspiratör, pulse oksimetre şeklindedir. 

Yoğun Bakım Ünitesinde Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Yoğun bakım ünitesinde yatan tüm hastaların tıbbi tedavileri ve ihtiyaçları, sorumlu sağlık personeli tarafından yapılmaktadır. Ayrıca ileri düzey laboratuvar tetkikleri ile röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri de hastalar yoğun bakımda yatarken uygulanmaktadır. 

Yoğun bakımda yatan ve solunumu yeterli olan hastalara oksijen maskesi ile destek verilmektedir. Kendi solunumunu yapamayan hastalar ise solunum cihazına bağlanmaktadır. Yoğun bakımda yatan hastaların çoğu, ağız yoluyla beslenme yapamamaktadır. Bu nedenle yoğun bakımda tedavisi devam eden hastalara bir sonda takılmakta ve özel mama ile beslenmeleri sağlanmaktadır. Beslenmeleri bu şekilde de sağlanamayan hastalara damar yolu açılarak serum takviyesi yapılmaktadır. Yoğun bakımda yatan tüm hastaların temizliği, sağlık personeli tarafından yapılmaktadır. Hastalar günde en az iki kez sağlık personelleri tarafından silinmekte, ağız, göz ve yüz bakımları uygulanmaktadır. Yoğun bakımda tedavi gören hastaların idrar çıkışları takip edilmektedir. Bu nedenle hastaların tamamına idrar sondası takılmaktadır. Gaita ise sürgü ya da hasta bezi ile yine sağlık personeli tarafından alınmaktadır. 

Hizmetler:

Perikardiyosentez, Trombolitik Tedavi, Entübasyon

Yoğun Bakım Doktorları