Perinatoloji Bölümü Hakkında

Adres:

Talatpaşa Bulvarı 1436 Sok No:635220 Alsancak, İzmir / İzmir

Yol tarifi, adresi nerede?

Perinatoloji, kadın hastalıkları ve doğum (jinekoloji) bölümünün bir koludur. Perinatoloji, halk arasında yüksek riskli gebelik bölümü olarak da bilinmektedir. 2011 yılından beri hizmet veren perinatoloji bölümü, her hastane bünyesinde bulunmamaktadır. Ancak bu bölüme sahip devlet hastanelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte riskli gebelik geçiren anne adayının kontrollerinin yapıldığı hastanede perinatoloji yoksa, bölümün olduğu farklı bir hastaneye sevki yapılmaktadır. 

Perinatoloji bölümünde görev yapan uzman hekim; anne ve bebek sağlığı, gebelik döneminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve doğuma kadar yaşanacak sağlık problemlerinin engellenmesi için çalışmalar yapmaktadır. Riskli gebelik yaşayan anne adaların tüm teşhis, takip ve tedavileri perinatoloji uzmanı hekimler tarafından sürdürülmektedir.  

Perinatoloji bölümü tarafından teşhis edilen ve tedavisi uygulanan hastalıklar üç ana başlıkta toplanmaktadır. Bu bölümün ilgi alanına giren hastalıklar; anne adayı, fetüs sağlığı ve sağlıksız gebelik şeklindedir. Gebeliğin risk grubuna girmesine neden olan bazı etkenler ve hastalıklar bulunmaktadır. Anne adayının 35 yaşının üstünde olması, fazla kilo, bağımlılık geçmişinin bulunması, kronik hastalıklar ve çoğul gebelik gibi pek çok etken gebeliğin riskini artırmaktadır.  

Perinatoloji bölümü tarafından uygulanan tetkik ve tedaviler; tarama testleri, tanısal yöntemler, anne karnında tedavi ve ameliyatlar, doğum sırasında takip ve müdahale şeklindedir.

Hizmetler:

Serklaj

Hastalıklar:

İntrauterin Gelişme Geriliği, Koroid Pleksus Kisti, Ablasyo plasenta, Anensefali, Preeklampsi

Perinatoloji Doktorları