Osman Dönmez Muayenehanesi Çocuk Romatolojisi

0 Görüş

Çocuk Romatolojisi Bölümü Hakkında

Adres:

Konak Mah Lefkoşa Cad. Ofis Artı İş Merkezi ( Koçtaş Karşısı ) No:10/A K:7 D:38 / Bursa

Çocuk romatolojisi, çocuklarda veya ergenlerde (0-18 yaş) kas iskelet sistemi iltihabı hastalıklarının ve otoimmün hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenen tıbbi uzmanlık alanıdır. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin vücuttaki sağlıklı hücrelere saldırması ile oluşur. Çocuk romatoloji bölümü, çocuklarda eklem, kas, kemik ve tendonlardaki ağrının değerlendirilmesi için birden fazla uzmanla iş birliği içinde çalışır. Bu ekibin içerisinde çocuk romatoloğu, romatoloji hemşireleri, sosyal hizmet uzmanı, fiziksel ve mesleki terapistler başta olmak üzere farklı sağlık personelleri görev yapmaktadır.

Pediatrik romatoloji ağrıya, şişmeye, sertliğe ve deformiteye neden olabilen eklem, kas ve kemik hastalıklarının teşhis ve tedavisini yürüten bir bölümdür. Çocuk romatolojisi bölümü otoimmün/inflamatuar bir hastalığı veya kas iskelet sistemi ağrısını düşündüren semptomları olan çocukları değerlendirir. Çocuğun bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırdığında ağrı, iltihaplanma ve kızarıklık gibi sorunlar bir organı veya tüm vücudu etkileyebilir. Otoimmün hastalıkları olan çocuklar kas güçsüzlüğü, göz iltihabı ve böbrek hastalığı gibi komplikasyonlar bakımından risk altındadır.  

Çocuk Romatolojisi Tarama ve Teşhis Uygulamaları

Romatolojik durumlar, vücudun birçok bölümünü etkileyebildiği için çocuktaki rahatsızlığı teşhis etme süreci uzun ve kapsamlı olabilir. Uzman doktor en önemli tanı araçları olarak, çocuğun ayrıntılı tıbbi geçmişi ve genel fizik muayenesinden yararlanmaktadır. Uzman doktor tarafından şüphelenilen hastalık için teşhisi doğrulamak adına kan, idrar ve görüntüleme testleri istenebilmektedir.

Ülkemizde çocuk romatolojisi bölümüne bazı üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, özel hastaneler ve pediatri hastanelerinde yer verilmektedir.

Hizmetler:

ANA Testi

Hastalıklar:

Takayasu Arteriti, Juvenil Romatoid Artrit, Poliarteritis Nodosa, Jia, Polimiyozit, Psoriatik artrit, Still hastalığı, Eritema Marginatum, Romatizmal Hastalıklar, Septik artrit, Kalp romatizması, Hsp, Baker Kisti, Paget hastalığı, Raynaud fenomeni, Kawasaki hastalığı, Ürik asit yüksekliği, Topuk ağrısı, Akdeniz Ateşi, Kemik erimesi, Fmf hastalığı

Tıbbi Tesis Tipi:

Muayenehane

Çocuk Romatolojisi Doktorları