evim.com

Operatör Doktor Okan Özdemir Kalp ve Damar Cerrahisi

0 Görüş

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Hakkında

Adres:

Cumhuriyet Mahallesi Yağmur Sokak No.14 C Blok Kat 3 Daire 6 Cadde 224 / Bursa

Kalp ve damar cerrahisi, kalp ve damarlarda meydana gelen hastalıkların, cerrahi yöntemler kullanılarak tedavisinin yapıldığı tıbbi branştır. Kalp ve damar cerrahisi, kardiyovasküler cerrahi (KVC) adını da almaktadır.  

Kalpte doğumsal veya sonradan meydana gelen işlev bozuklukları, yapısal bozukluklar, kalp krizi, damar tıkanıklığı, kalp kapakçığı hastalıkları ve kalp yetmezliği gibi pek çok hastalığın tedavisinde cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Öte yandan kalp nakli gibi komplike ameliyatlar da kalp ve damar cerrahisinde, uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir.  

Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 

Kalp ve damar cerrahisi doğrudan hasta kabulü yapmamaktadır. Hastaların öncelikle kardiyoloji bölümüne muayene olmaları gerekmektedir. Ritim bozukluğu, %80’in altında gözlemlenen damar tıkanıklığı, hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi hastalıkların tedavisi medikal yöntemlerle yapılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisi, kardiyoloji bölümünde, kardiyologlar tarafından uygulanmaktadır. 

Öte yandan varis, %80’in üzerinde gözlemlenen damar tıkanıklığı, kalp kapakçığı yetmezliği gibi medikal tedavinin yetersiz kaldığı hastalıklarda kalp ve damar cerrahisi devreye girmektedir. Koroner arterde meydana gelen hastalıklar, AORT anevrizması ile AORT kapağındaki hastalıkların tedavisi de kalp ve damar cerrahisinin sorumluluk alanına girmektedir.  

Ameliyatlarda açık ve kapalı cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Ancak kalp ve damar cerrahisi, hastalıkların tedavisini büyük bir çoğunlukla açık kalp ameliyatları ile yapmaktadır. 

Hizmetler:

Fibrinolitik, Kapalı Kalp Ameliyatı, Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı, Radyofrekans Ablasyon, Da Vinci Robotik Cerrahi, Kalp Deliği Ameliyatı, Kalp Muayenesi, Kalp Kapakçığı Değişimi, Endarterektomi, Trombolitik Tedavi, Perikardiyosentez, EVAR, TEVAR, PTCA, Tavi, Köpük Tedavisi, Kist Ameliyatı, Ejeksiyon Fraksiyonu, Lazerle Varis Tedavisi, Wells Skoru, FFR, VATS, Hormon Tedavisi, Santral Venöz Kateter, Floroskopi, Kalp Nakli, Mikrocerrahi, ECMO, Kalp Sintigrafisi, Yapay Kalp, Kılcal Damar Tedavisi, Kalp Kapakçığı Ameliyatı, Skleroterapi, Ablasyon, Açık Kalp Ameliyatı , Ekokardiyografi, Varis Ameliyatı, Palyatif Bakım, Defibrilatör, Stent, Lokal Anestezi, Kalp Pili, Holter, CPR, DSA, Perfüzyon, Bypass Ameliyatı, Anjiyo, EKG, MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)

Hastalıklar:

Damar Ağrısı, Gizli Kalp Krizi, İç Varis, Kılcal Varis, Şah Damarı Tıkanıklığı, Lenfanjit, Periferik arter hastalığı, Bacak damar tıkanıklığı, Pıhtı atması, Mitral kapak yetmezliği, Dolaşım bozukluğu, Sol El Uyuşması, Kalp damar tıkanıklığı, El Uyuşması, Telenjiektazi, Göz Kararması, Sağ Kol Uyuşması, Buerger hastalığı, Derin ven trombozu, Venöz yetmezlik, Kalp spazmı, Aort diseksiyonu, Tromboflebit, Kalp büyümesi, Kılcal damar çatlaması, Aort anevrizması, Fallot tetralojisi, Kol ağrısı, Damar tıkanıklığı, Ateroskleroz, Sol Kol Uyuşması, Kalp ağrısı, Fil hastalığı, Kalp yetmezliği, Anevrizma, Kaçış sendromu, Varis

Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorları