Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

0 Görüş

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Hakkında

Adres:

Mesudiye, Meü Çiftlikköy Kampüsü / Mersin

Yol tarifi, adresi nerede?

Vücutta hormon salgılayan pek çok salgı bezi bulunmaktadır. İç salgı bezlerinin oluşturduğu bu sistem, endokrin sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu salgı bezleri ile ilgilenen bilim dalı ise endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bölümüdür. 

Salgı bezleri tarafından üretilen hormonlar, kan dolaşımı aracılığıyla, vücuttaki birçok dokuya ulaşmaktadır. Böylelikle dokulara sinyal gönderilmekte ve çalışmaları sağlanmaktadır. Endokrin sistem vücuttaki; metabolizma, solunum, büyüme, cinsel gelişim, hareket ve duyu algısının kontrolünü sağlamaktadır.

Endokrin sistemde yer alan organlar; hipofiz bezi, tiroid bezi, paratiroid bezi, pineal bez, gonad bezleri (yumurtalık ve testislerde bulunan bezler), böbrek üstü bezi (adrenal) ve pankreas şeklindedir.

Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, geniş bir çalışma alanına sahiptir. Endokrin sistem hastalıkları ile ilgilenen bu alanda pek çok hastalığın tanı, takip ve tedavisi süreci uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. 

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklarında Kullanılan Yöntemler

Bu alanda pek çok tanı ve tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Endokrinoloji ve metabolizma servisinde hastalıklar, ilaçla ve cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Tedavi yöntemleri konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bölümde, uzman hekim hastalardan birtakım laboratuvar ve radyolojik tetkikler isteyebilmektedir. Hekimler tarafından tüm şikayetler dinlenip, ayrıntılı muayene ve testler gerçekleştirildikten sonra, tüm veriler değerlendirilmektedir. Böylelikle uzman hekim, hastalar için en uygun tedavi yöntemine karar vermektedir.

Hizmetler:

Endokrin Testi, Ter Bezi Aldırma, Hipofiz Bezi Ameliyatı, Annelik Hormonu, B4 Vitamini, Korku Hormonu, Laboratuvar Testleri, İleal İnterpozisyon, 5 Alfa Redüktaz, ACTH Testi, Da Vinci Robotik Cerrahi, Apolipoprotein, Deksametazon Supresyon Testi, Amino Asit Testi, Karsinoembriyonik Antijen, IGF–1, Karbonhidrat Sayımı, H Vitamini, Eritropoietin, Gonadotropin, Lipoprotein, Karoten, Katekolamin, Obezite Testi, Şeker Hastalığı Ameliyatı, İnsülin Pompası, Bazal Metabolizma Hesaplama, Amputasyon, Metabolik Cerrahi, DHEA, ACTH, Tahlil, Kortikosteroid, Açlık Kan Şekeri, Kan Şekeri, Niasin, K2 Vitamini, HDL, LH, İnsülin Direnci Testi, Androjen, FSH, Keton, B17 Vitamini, Aldosteron, EGFR, Hormon Testi, Prolaktin, Check Up

Hastalıklar:

Büyüme hormonu eksikliği, Plummer Hastalığı, Kilo Verememe, Alt Çenenin Önde Olması, Gebelik Şekeri, Boy Kısalığı, Böbrek Üstü Bezi Kanseri, İç Guatr, Biotinidaz Eksikliği, Paratiroid Adenomu, Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu, Prolaktinoma, Hipoparatiroidi, Palmar Eritem, Von Hippel Lindau, Hormonal Hastalıklar, FSH Düşüklüğü, Karsinoid Sendrom, Homosistinüri, Kemik Hastalıkları, Hipofiz Bezi Hastalıkları, Multinodüler Guatr, Metabolik Hastalıklar, Hiperparatiroidi, Ayak Karıncalanması, Swyer Sendromu, Sheehan Sendromu, Hipopitüitarizm, Endokrin Sistem Hastalıkları, Yanak Şişmesi, Ekzoftalmi, Uygunsuz ADH Sendromu, Dislipidemi, Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları, Jigantizm, Konjenital Adrenal Hiperplazi, Morbid obez, Hipernatremi, Ayak Uyuşması, Conn Sendromu, Miksödem, Kilo Kaybı, Subakut tiroidit, Testosteron eksikliği, Akantozis Nigrikans, Kaş Dökülmesi, Tiroid nodülü, Tiroid Hastalıkları, Polidipsi, Hipofiz adenomu, Tetani, Gestasyonel diyabet, Hipokalsemi, Hiperglisemi, Otoimmün Hastalıklar, Tiroidit, Hiperkalsemi, Diyabetik ayak, Hirsutizm, Metabolik sendrom, Osteomalazi, Hashimoto, Yorgunluk, Tip 2 diyabet, Addison hastalığı, Graves, Hipertiroidi, TSH Düşüklüğü, Tiroid kanseri, Prolaktin yüksekliği, Akromegali, Hipotiroidi, Cushing sendromu, Obezite, Tsh yüksekliği, Kolesterol, İnsülin direnci

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Doktorları

Doç. Dr. Ramazan Gen
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları,
Prof. Dr. Kerem Sezer
Dahiliye, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları,
Uzm. Dr. Onur Özhan
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları,
Prof. Dr. Esen Akbay
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları,