evim.com

Radyoloji Bölümü Hakkında

Adres:

Anadolu Yakası, Kısıklı / İstanbul

Yol tarifi, adresi nerede?

Radyoloji,  hastalıkların teşhis edilmesi için, vücudun iç yapısının görüntülendiği tıbbi uzmanlık alanı olarak tanımlanmaktadır. Radyoloji bölümünde ayrıca bazı hastalıkların girişimsel tedavileri de uygulanmaktadır. Radyolojide uygulanan tanı ve tedavi uygulamalarında radyasyon, yüksek frekanslı ses dalgaları ve güçlü manyetik alanlardan yararlanılmaktadır. Tıpta radyoloji şeklinde adlandırılan bu bölüm, halk arasında görüntüleme veya röntgen bölümü olarak da bilinmektedir. 

Radyoloji Bölümü Ne Yapar?

Vücut iç dokularında veya organlarda meydana gelen hastalıklar, radyolojik görüntüleme teknikleri ile teşhis edilmektedir. Hastanelerde yer alan radyoloji bölümleri, tanısal ve girişimsel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tanısal radyoloji bölümünde hastalıkların teşhis edilmesi sağlanırken, girişimsel radyoloji bölümünde ise hastalara cerrahi müdahale yapılmadan tedaviler gerçekleştirilmektedir. Girişimsel radyoloji bölümünde; beslenme tüplerinin takılması, stent uygulamaları, anjiyografi ile damar içinin görüntülenmesi, biyopsi uygulamaları gibi operasyonlar uygulanmaktadır. 

Radyoloji bölümünde görev yapan uzman hekimlere radyolog unvanı verilmektedir. Radyologlar, doğrudan hasta kabulü yapmazlar. Belirli şikayetlerle hastanenin ilgili bölümlerine başvuran hastalar, bu alanda görev yapan uzman hekim tarafından radyoloji bölümüne sevk edilirler. Radyoloji, bazı hastanelerde tüm bölümlere bağlı olarak hizmet verdiği gibi, bazı hastanelerde ise yalnızca tek bir bölüme bağlı olarak çalışma yapabilmektedir. Ülkemizde neredeyse tüm hastanelerde radyoloji bölümü bulunmaktadır. 

Radyoloji Bölümünde Uygulanan Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Radyoloji bölümlerinde uygulanan tıbbi görüntüleme yöntemleri, vücut iç yapılarında meydana gelen hastalıkların teşhis edilmesi ve kesin tanı konulması amacıyla kullanılmaktadır. Meme kanseri, sinir sistemi , kas iskelet sistemi, baş boyun, kemik ve akciğer hastalıklarının teşhisinde bu alanda uygulanan görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu alanda radyoloji uzmanı tarafından kullanılan yöntemler; Manyetik Rezonans görüntüleme (MR), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Pozitron Emisyon Tomografisi (PET/CT), Anjiyografi, Röntgen, Floroskopi, Mamografi, Ultrasonografi  şeklindedir.

Hizmetler:

NLS, Toraks BT, Doppler Ultrason, Renkli Doppler, 4 Boyutlu Ultrason, Akciğer Grafisi, Mamografi, EMG

Hastalıklar:

İç Varis, Mikozis fungoides

Anlaşmalı Kurumlar:

Merkezi Kayıt Kuruluşu A. Ş., Care & Create, İstanbul Ticaret Odası, Ak Sigorta, Allianz Sigorta, Groupama Sigorta, Güneş Sigorta, Demir Hayat Sigorta, Ergo Sigorta, Mapfre Sigorta, Halk Sigorta, Ziraat Sigorta, Zurich Sigorta, Türkiye Büyük Millet Meclisi Mensupları, Net Risk, Tarım Kredi Sosyal Yardım Vakfı, Inter Partner Assistance, Asya Emeklilik Ve Hayat, Ankara Sigorta, Anadolu Sigorta, Ace European Sigorta, Türk Telekom Sağlık Ve Sosyal Yardım Vakfı, Ray Sigorta, Metlife Emeklilik Ve Hayat, Medilab Assist, Katılım Emeklilik Ve Hayat, İmece Destek Danışmanlık Hizmetleri, Aviva Sigorta, Ethica Sigorta, Ziraat Hayat Ve Emeklilik, Unico Sigorta, Türk Nippon Sigorta, Sompo Sigorta, Dubai Star Sigorta, Doğa Sigorta Kooperatifi, Cigna Finans Emeklilik Ve Hayat, Axa Sigorta, Halk Hayat Ve Emeklilik, Generali Sigorta, Garanti Emeklilik Ve Hayat, Eureko Sigorta, Vezikovajinal Fistül Düzeltimi

Radyoloji Doktorları