Nükleer Tıp Bölümü Hakkında

Adres:

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Umuttepe Yerleşkesi / Kocaeli

Yol tarifi, adresi nerede?

Nükleer tıp, hastalıkların tanı ve tedavi aşamalarında radyoaktif maddelerin kullanıldığı bir bilim dalıdır. Türkiye'de üniversite hastaneleri başta olmak üzere, büyük illerin devlet hastaneleri, sigorta hastaneleri ve bazı özel tıp merkezlerinde nükleer tıp bölümü bulunmaktadır.

Nükleer tıp ile pek çok hastalığın tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Vücutta önceden belirlenen bölgelerin görüntülenmesi ve kemik veya organlarda ortaya çıkan tümör gibi dokuların yok edilmesi için kullanılmaktadır. Nükleer tıp yöntemleri ile yapılan görüntüleme sayesinde; organ, kemik ve dokuların yapısı ve fonksiyonelliği hakkında uzman hekimlere bilgi sunmaktadır.

Nükleer Tıpta Kullanılan Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir?

Nükleer tıpta kullanılan görüntüleme yöntemlerinde, düşük miktarda radyoaktif madde ile radyofarmasötik kullanılmaktadır. Bu bölümde kullanılan görüntüleme yöntemlerinde, bilgisayarlara bağlı özel kameralar ile işlem yapılmaktadır. Vücuda verilen radyoaktif madde sayesinde, içeride yer alan moleküler aktivitelerin yeri, uzman hekim tarafından tespit edilmektedir. Böylelikle pek çok hastalığın erken dönemde tanısı konulabilmektedir. Nükleer tıp alanında kullanılan bazı görüntüleme ve tedavi yöntemleri sisternografi, tiroid sintigrafisi, testis sintigrafisi, paratiroid sintigrafisi, kemik sintigrafisi, beyin perfüzyon sintigrafisi, akciğer perfüzyon sintigrafisi, I 131 MIBG tedavisi, I 131 tedavisi, pozitron emisyon tomografisi (PET), PET/CT, SPECT/BT şeklindedir.

Nükleer Tıp Hangi Hastalıkların Tanısında Kullanılır?

Nükleer tıp yöntemleri sırasında hastalara damar yolundan veya oral yolla düşük oranda radyoaktif madde verilmektedir. Bunun nedeni görüntüleme işlemi sırasında ilacın hedeflenen organ veya dokuya ulaşarak tutulum göstermesinin sağlanmasıdır. İlaç bölgeye tutulum gösterdikten sonra özel kameralar kullanılarak görüntüleme işlemi yapılmakta ve görüntü bilgisayara aktarılmaktadır. Bu görüntüler uzman hekim tarafından değerlendirilmektedir. Pek çok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan nükleer tıbbın kullanıldığı alanlardan bazıları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, nörolojik hastalıklar, onkolojik hastalıklar, ortopedik problemler.

Hizmetler:

Sintigrafi

Nükleer Tıp Doktorları

Ass. Dr. Murat Alper Öç
Nükleer Tıp,
Ass. Dr. Muammer Gür
Nükleer Tıp,
Ass. Dr. Esra Çiftçi Alkan
Nükleer Tıp,