evim.com

Elektrik çarpmasında neler yapılmalıdır?

Elektrik çarpmasında yapılması gerekenleri aşağıdaki gibi listelemek mümkündür.

  1. Kendi güvenliğinizi sağlayarak işe başlayın. Müdahale etmeden önce ayağınızdaki ayakkabının ya da terliğin yalıtkan bir maddeden yapılmış olduğundan emin olun. Lastik tabanlı ya da sünger tabanlı şeyler tercih edebilirsiniz. Eğer mümkün ise ellerinize bir eldiven takın. Çıplak elle dokunmanız halinde, temasa bağlı olarak sizin de elektrik akımından etkilenmeniz söz konusu olabilir.
  2. Elektrik akımına maruz kalmış olan kişinin elektrik ile temas hali devam etmekte ise elektrik düğmesi, priz ya da sigorta aracılığı ile olabilecek en kısa yoldan elektriği kesmeye çalışın.
  3. Elektriği kesemiyorsanız veyahut herhangi bir sebebe bağlı olarak elektrik kesilemiyor ise iletken nitelikte olmayan yani yalıtkan bir madde ile (tahta, ip, deri, plastik, cam, porselen, kazak, atkı, kumaş parçası vesaire) elektrik akımına maruz kalan kişiyi elektrik kaynağından uzaklaştırmaya çalışın.
  4. Solunumun düzgün bir şekilde olup olmadığını kontrol edin. Gereklilik söz konusu ile suni teneffüs, suni solunum gibi yöntemler deneyin ve kişinin nefes almasını sağlamaya çalışın.
  5. Kalbi kontrol edin. Gereklilik halinde kalp masajı uygulayın ve kalbin normal ritmine girmesini sağlamaya çalışın.
  6. Şuurun yani bilincin açık olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir şuur kaybı durumu var ise akıma kapılmış olan kişinin ayaklarını bir süre yüksek bir yerde tutarak şok durumunu engelleyebilirsiniz. 
  7. Bir miktar karbonat ve bir miktar tuzu suda eriterek akıma uğramış kişiye mümkün olan en kısa süre içerisinde içirin. Sade su içirmekten kaçının, önerilen bir durum değildir. 
  8. Solunum sağlanır sağlanmaz, yaşamsal fonksiyonların tamamlandığından emin olduktan herhangi bir sağlık kuruluşuna ivedilikle başvurun veyahut acil servisi arayarak yardım isteyin.
Soru cevabını faydalı buldunuz mu?
0
0