Dermatoloji Bölümü Hakkında

Adres:

Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Merkez Yerleşkesi Üçgen Mah. Güllük Cad. No:100 / Antalya

Yol tarifi, adresi nerede?

Dermatoloji, cilt-deri hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile ilgili olan bir tıp dalıdır. Dermatoloji, deri bilimi şeklinde de adlandırılır. İnsan vücudunda cilt üzerinde ve deri üzerinde olan tüm hastalıkların tedavisine bakan tıbbi bir bilim dalıdır.

Dermatoloji, cilt sağlığı, saç, tırnak ve aynı zamanda mukoza zarının hastalıkları ve tedavisinde tıbbi çalışmalar yapmaktadır. Deri, insan vücudunda olan en büyük organ kabul edilir. Buna bağlı olarak da yaralanma ve bakterilere karşı, insandaki ilk savunma hattı görevindedir. Aynı zamanda çoğu zaman kişinin genel sağlık durumunu yansıtmaktadır.

Saç, tırnak ya da cilt ile ilgili problemler yaygın şekilde görülmektedir. Hatta hemen her insan, hayatında bir ya da daha fazla kere dermatolojik hastalıkları ve bu hastalıklar yüzünden olan semptomları yaşar. Genel olarak pratisyen bir hekime gerçekleştirilen ziyaretlerin ortalama altı tanesinden biri, kişinin deri hastalıkları üzerinedir.

Vücut üzerinde oluşan deri hastalıkları tedavisi ile ilgili olarak kullanılabilecek türlü dermatolojik tedavi şekilleri vardır. Buna bağlı olarak mantar hastalıkları gibi deri sorunlarında farklı ya da tırnak hastalıkları ile ilgili farklı tedaviler uygulanabilmektedir. 

Dermatologların Yöntemleri

Dermatolog uzmanların yöntemleri, 3000 üstünde değişik hastalığı tedavi edebilmektedir. Dermatoloji pratiği çok büyük ölçüde klinik açıdan bilgi gerektirmektedir. Dermatolog uzmanlarının cilt hastalıkları semptomlarına yol açabilecek pek çok iç duruma vakıf olması ve bilmesi gerekir. Bu noktada dermatolog uzmanlar, sedef hastalığı, cinsel yolla bulaşan deri hastalıkları ya da cilt lekeleri gibi daha pek çok hastalık ile ilgili olarak tedavi ve tanı konusunda eğitilmiş kişilerdir.

Sedef hastalığı, egzama gibi diğer deri hastalıkları, inatçı olmakla beraber dermatologlar tarafından tedavisinde farklı yöntemler kullanılarak ilerleme kaydedilebilmektedir. Bu deri hastalıklarının tedavisi amaçlı kullanılan yöntemlerin her bir tanesinin, belirli dermatolojik rahatsızlıkların yönetimi üzerine üstleneceği rol vardır. Bu noktada topikal ajanlar, dermatoloji alanında kullanılan en yaygın tedavi biçimidir. Bu yöntemde istenen etkinin sağlanabilmesi için direkt olarak etkilenmiş bölge üzerine uygulama yapılabilir. Bunun yanı sıra hastalıkların tedavisi için kullanılan terapi türleri de diğer tıp koşulları ya da özel amaçlar açısından önemlidir.

Hizmetler:

Dermatoskopi, Laboratuvar Testleri, Punch Biyopsi, İnsizyonel Biyopsi, Zona Aşısı, Wood Lambası, Steroid Tedavisi, Saç Analizi, Kist Ameliyatı, Tırnak Çekimi, Elektrokoter, Yama Testi, Debridman, Plazmaferez, Greft, Ter Testi, Paterji Testi, İnfüzyon Pompası, İyontoforez, Radyofrekans, Fibroblast, Dermabrazyon, Fototerapi, Kortizon İğnesi, Tahlil, Kortikosteroid, Fraksiyonel Lazer, Kan Tahlili, Kriyoterapi, Biyopsi, Kolajen, Prp, Homeopati, E Vitamini, D Vitamini

Hastalıklar:

Bebeklerde Uyuz, Hamilelikte AFT, Hamilelikte Ayak Mantarı, Bebeklerde Saç Derisinde Kabuklanma, Diskeratozis Konjenita, Bebeklerde Vitiligo, Bebeklerde Bit, Gebelikte PUPP, PUPP Hastalığı, Bebeklerde Yanık, Darier Hastalığı, Bebeklerde Laktoz İntoleransı, Bebeklerde Göz Altı Morluğu, Yüz Kırışıklığı, Prurigo Nodülaris, Hamilelikte Uçuk, Paraziter Hastalıklar, Karın Çatlakları, Vücutta Yanma, Tıkanma Sarılığı, Arjiri, Eritromelalji, Hamilelikte Alerji, Diaper Dermatit, Dirsek Kararması, Dudak Üstü Kararması, Hamilelikte Cilt Problemleri, Palmar Eritem, Alerjik Kaşıntı, Bebeklerde Aft, Yenidoğan Bebeklerde Cilt Sorunları, Köselik, Deri Sarkması, Ağız Ülseri, Glomus Tümörü, Bowen Hastalığı, Pleva Hastalığı, Onikolizis, Nikel Alerjisi, Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar, Dermografizm, Bebeklerde Sivilce, Ayak Hastalıkları, Hipertrofik Skar, Su Alerjisi, Hiperpigmentasyon, Kör Çıban, Kulak Memesinde Beze, Lenfanjit, Saç Hastalıkları, Ayak Su Toplaması, Kağıt Kesiği, Sırt Kaşıntısı, Bacak Kaşıntısı, Damar Beni, Rinofima, Tırnak Kalınlaşması, Glossit, Yumuşak Doku Enfeksiyonu, Lazer Yanığı, Elde Siğil, Saç Derisinde Kaşıntı, Sudeck Atrofisi, Kapalı Komedon, Sağ El Kaşınması, Dil Yanması, Hamilelikte Sivilce, Hamilelik çatlakları, Sivrisinek Alerjisi, Ayak Kaşıntısı, Peniste Yanma, Tırnak iltihabı, Skar, Kan çıbanı, Büllöz pemfigoid, Vücut Çatlakları, Ciltte kızarıklık, Nevüs, Topuk çatlağı, Pyoderma gangrenosum, Ağaç adam hastalığı, Morfea, Kıl Batması, Kaşık Tırnak, Steven Johnson Sendromu, Avuç İçi Kaşınması, Dil Şişmesi, Saç Nezlesi, Dilde Beyazlık, Su Toplaması, Eritrazma, Bebeklerde Pişik, Fabry Hastalığı, Sinek Isırığı, Sol El Kaşınması, Harita Dil, Mongol Lekesi, Peniste mantar, Yüzdeki Lekeler, El Egzaması

Dermatoloji Doktorları

Uzm. Dr. Mehmet Cem Amirzade
Dermatoloji,
Uzm. Dr. Sebahat Yılmaz
Dermatoloji,
Uzm. Dr. Fatma Tosun
Dermatoloji,
Uzm. Dr. Adil Akyol
Dermatoloji,