Pedodonti Bölümü Hakkında

Adres:

06500 Beşevler - Ankara / Ankara

Pedodonti bölümü, çocuk diş sağlığı veya çocuk diş hekimliği olarak tanımlanmaktadır. Pedodonti bölümünde, 13 yaşının altındaki çocukların ve bebeklerin ağız sağlığı ile ilgili tedaviler uygulanmaktadır. 

Pedodonti çocuk diş hekimliği, çocuklarda süt dişlerinin çıkmaya başladığı dönemden itibaren başlamaktadır. Kalıcı dişler tamamlanana kadar geçen süre zarfında çocukların ağız ve diş sağlığı pediatrik diş hekimlerinin kontrolündedir.  

Pedodonti bölümünde 13 yaşından küçük çocukların süt dişlerinde veya kalıcı dişlerinde meydana gelen, tüm diş problemlerinin teşhis ve tedavisi uzman diş hekimi tarafından yapılmaktadır. Bu yaş aralığındaki çocuklarda; diş çekimi, diş kayıpları, dişlerin düzgün bir şekilde çıkmaması, çürük, diş etine gömülü kalan dişler, enfeksiyon ve diş eti problemleri gibi ağız ve diş sağlığını ilgilendiren pek çok hastalığın tedavisi uygulanmaktadır. 

Çocuk diş hekimliği bünyesinde uygulanan tedavi yöntemleri ise; koruyucu tedaviler, kanal tedavisi ve dolgu uygulamaları, ilaç tedavisi şeklindedir.

Pedodonti bölümünde yalnızca hastalıkların tedavisi değil, yukarıda da belirtildiği gibi koruyucu hekimlik uygulamalarına da yer ver verilmektedir. Erken çocukluk döneminden itibaren, kişilerin ağız ve diş sağlığının korunması bu tedaviler sayesinde mümkün hale gelmektedir. 

Hastalıklar:

Maloklüzyon, Biberon Çürüğü

Tıbbi Tesis Tipi:

Diş Hastanesi

Pedodonti Doktorları

Prof. Dr. Zeynep Ökte
Pedodonti,
Prof. Dr. Nurhan Özalp
Pedodonti,
Prof. Dr. Şaziye Sarı
Pedodonti,
Prof. Dr. Firdevs Tulga Öz
Pedodonti,
Prof. Dr. Levent Özer
Pedodonti,