Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti

0 Görüş

Ortodonti Bölümü Hakkında

Adres:

Hasan Efendi Mah. No:1 - Eski Tıp Fakültesi Yerleşkesi / Aydın

Ortodonti, ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen, diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Uyumsuz ve çapraşık dişlerin, uyum ilişkilerinin teşhis, tedavi ve takibi hastanelerin ortodonti servisinde yapılmaktadır. Ortodontik tedavi uygulayan uzman diş hekimine ortodontist adı verilmektedir. Hastaların dişlerindeki çapraşıklık, eksiklik, çene darlığı, kapanış sorunları, 20'lik dişlerin yarattığı problemler, ileri ve geri çene sorunları alanında uzman ortodontist tarafından tedavi edilmektedir. Böylelikle dişler düzgün, ağız ise sağlıklı yapısına kavuşmaktadır.

Ortodonti tedavisinde, dişlerin çene kemikleri üzerinde estetik ve görevlerini yerine getirebilecek şekilde yerleşmesi sağlanmaktadır. Tedaviler sırasında yalnızca estetik bozukluklar değil, aynı zamanda kişilerin yaşam kalitesini düşüren ve hayatlarını doğrudan etkileyen sorunların da ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Hastaların ortodontik tedaviye ihtiyaçlarının olup olmadığına , uzman hekim tarafından karar verilmektedir. Ortodontik tedaviye gerek duyulan sorunlardan bazıları şunlardır; çene yapısında doğuştan ya da sonradan meydana gelen şekil ve kapanış bozuklukları, dişlerin yamuk veya çarpık olmasına bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozuklukları, alt veya üst çene bölgelerinde oluşan seviye farkları, çene kırıkları, erken yaşta parmak emme veya yanlış biberon kullanımına bağlı olarak oluşan yapısal bozulmalar, diş çene travmaları ve çene kisti sorunları.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodontik tedavi halk arasında diş teli tedavisi olarak da bilinmektedir. Dişlerin düzenlenmesi için uygulanan ortodonti tedavisi genellikle diş teli ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ortodonti tedavisi sırasında, dişlerin arka yüzeyine sabitlenen braketler, şeffaf plak ve porselen braketler gibi daha estetik tedavi metotları da uygulanmaktadır.

Bunun yanı sıra ortodonti tedavisi öncesinde uzman diş hekimi hastalara gerekli görüldüğü durumlarda çürük ve kanal tedaviler de uygulamaktadır. Ortodonti tedavisinden sonra geçen süreçte hastaların mutlaka ortodontist tarafından sık sık muayene edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte hastalara profesyonel diş taşı temizliği ve özel ağız bakımları uygulanır.

Hizmetler:

Artrosentez, Çift Çene Ameliyatı, Lingual Ortodonti, Yer Tutucu, Hollywood Smile, Ortodontik Tedavi, Diş teli tedavisi, Lamine Diş, Orthero, Gece Plağı, Braket, Şeffaf Diş Teli, İnvisalign, Porselen Diş

Hastalıklar:

Prognati, Çene Darlığı, Alt Çene Geriliği, Gömülü Diş, Diş taşı

Tıbbi Tesis Tipi:

Diş Hastanesi

Ortodonti Doktorları

Ass. Dr. Özge Kılınç
Ortodonti,
Doç. Dr. Alev Yılmaz
Ortodonti,
Prof. Dr. Törün Özer
Ortodonti,
Dr. Öğr. Üyesi Mine Geçgelen
Ortodonti,
Ass. Dr. Mert Öğrenim
Ortodonti,
Ass. Dr. Gözde Beygirci
Ortodonti,