Turkuaz Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi Prostodonti

0 Görüş

Prostodonti Bölümü Hakkında

Adres:

Konak Mahallesi Beşevler Caddesi No:76 / Bursa

Ağız ve dış sağlığı için yapılan protez uygulamaları, prostodonti bölümünün uzmanlık alanına girmektedir. Prostodonti, diş hekimliğine bağlı olarak çalışmalarını yürüten bir ana bilim dalıdır. Prostodonti biriminde uygulanan işlemler, protetik diş tedavisi olarak tanımlanmaktadır. Bu tedavi sırasında eksik dişlerin yapay maddeler kullanılarak yerine konması yani diğer bir tabirle protez yapılması işlemi gerçekleştirilmektedir.

Protetik diş tedavisi için uygulanacak yönteme; eksik diş sayısı, diş çevresinde bulunan dokuların sağlık durumu ve diş eksiklerinin ağız içinde hangi konumda bulunduğuna bakılarak, uzman diş hekimi tarafından karar verilmektedir. Belirleyici faktörlere göre, uygulanacak tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Öte yandan protetik diş tedavisi ile dil, çene kemiği ve yüz bölgelerinde görülen deformasyonların da tedavisi uygulanmaktadır.

Prostodonti biriminde genel olarak bölümlü protez, sabit restorasyon ya da tam protez tedavileri uygulanmaktadır. İmplantoloji alanında yaşanan bilimsel gelişmeler sayesinde, günümüzde hastaların daha estetik ve konforlu dişlere sahip olması sağlanmaktadır.

Prostodonti birimine gelen hasta kişiler, üniversitelerin ilgili birimlerinde diş hekimliği eğitimi alan ve bu alanda uzmanlaşan hekimler tarafından tedavi edilmektedir.

Prostodonti Hangi Hastalıklara Bakar?

Dişlerdeki herhangi bir eksikliğin protez ile tamamlanmasını gerekli kılan her türlü hastalık bu prostodontinin ilgi alanına girmektedir. Hastalarda diş kaybına neden olan bazı hastalık ve travmalar şu şekildedir;

  • Şeker hastalığı gibi problemler yüzünden diş etlerinin zayıflaması ile birlikte dişlerin köklere tutunamayarak dökülmesi,
  • Akut enfeksiyona bağlı olarak kanal tedavisine uygun olmayan durumlar,
  • Herhangi bir diş eti hastalığına nedeniyle çene kemiği ve diş arasında yer alan desteğin kaybolması,
  • Diş köklerinin dolgu yapılamayacak kadar erimiş olması,
  • Kemik yoğunluğunda azalma yaşanması sonucunda yapılan diş çekimi uygulamaları.

Ağız ve diş sağlığı kişilerde pek çok sağlık sorununa neden olabildiği gibi, sosyal hayatı da büyük oranda olumsuz yönde etkilemektedir. Prostodonti biriminde uygulanan protez çalışmaları sayesinde, kişilerin sağlık sorunları tedavi edildiği gibi estetik bir görünüm elde etmeleri de sağlanmaktadır.

Tıbbi Tesis Tipi:

Diş Polikliniği

Prostodonti Doktorları