evim.com

Doku ve Organ Nakli Merkezi Bölümü Hakkında

Adres:

Beylikdüzü Cad. No. 3 Posta Kodu: 34 / İstanbul

Yol tarifi, adresi nerede?

Canlılığını yitiren dokuların veya fonksiyonlarını kaybeden organların yerine sağlıklı doku ve organların nakledildiği birim, doku ve organ nakli merkezi ismini almaktadır. Bu tıbbi bölüm, doku ve organ transplantasyonu (aktarımı) işleminin tüm aşamalarını takip etmektedir.

Hastalara nakil işlemi yapılacak organ ve dokular, beyin ölümü gerçekleşmiş yani kadavra veya canlı vericilerden alınmaktadır. Burada vericinin gönüllü olması esası gözetilmektedir. Doku veya organ bağışı yapan kişiler, tıpta donör olarak tanımlanmaktadır. 

Doku ve organ nakli merkezlerinde; akciğer nakli, kalp nakli, böbrek nakli, karaciğer nakli gibi farklı organların transplantasyonu gerçekleştirilmektedir. Eller, kollar, ayaklar gibi uzuvlar ile, kemik, saçlı deri, yüz, kornea ve bağırsak gibi dokuların nakli de aynı bölümde uygulanmaktadır. Kök hücre nakli sürecinin takip edilmesi ve gerçekleştirilmesine dair operasyonlarda doku ve organ nakli merkezlerinde uygulanmaktadır.

Doku ve Organ Nakli Merkezi Uygulamaları

Organ naklinin beyin ölümü gerçekleşmiş kadavradan yapılmasına ihtiyaç duyuluyor ise hastaların isimleri ilk olarak doku ve organ nakli merkezleri listelerine eklenmektedir. Böylelikle hastalar uluslararası puanlama sistemine dahil olmaktadır. Organ naklinde, hasta ile donör arasında yaş, boy, kan, doku ve antikor uyumu gibi bir takım kriterlerin sağlanması gerekmektedir. Hastaların sırası geldiğinde, bu kriterler sağlandığında yani uyumlu donör bulunduğunda, transplantasyon operasyonu yapılmaktadır. Bu sayede hastalarda eksik olan doku veya organlar, donörlerden alınanlar ile tamamlanmaktadır.

Organ bağışı yapmak isteyen kişilerin, kendilerine en yakın sağlık merkezine başvurmaları yeterli olmaktadır. Ancak donör olmak isteyen kişilerin; 18 yaşından büyük olsa bile farklı şartlar da aranmaktadır. Bağışçıların; tamamen kendi rızası ve gönüllülük esası ile başvuru yapmış olması, akli dengesinin yerinde olması, kanser ve HIV gibi hastalıklarının bulunmaması gibi pek çok farklı kriterin sağlaması gerekmektedir. Beyin ölümü gerçekleşen hastalarda ise yasa tarafından belirlenen tıbbi bir heyetin beyin ölümünü onaylaması, kişi hayattayken organ bağışı yapmadıysa yakınlarının onayı ve bağışlanacak organda fonksiyon kayıplarının olmaması gibi farklı kriterler bulunmaktadır. 

Hizmetler:

Pankreas Nakli, Böbrek Nakli, Akciğer Nakli, Karaciğer Nakli

Hastalıklar:

2. derece yanık, Yanık

Doku ve Organ Nakli Merkezi Doktorları