Nükleer Tıp Bölümü Hakkında

Adres:

Beylikdüzü Cad. No:3 / İstanbul

Yol tarifi, adresi nerede?

Nükleer tıp, hastalıkların tanı ve tedavi aşamalarında radyoaktif maddelerin kullanıldığı bir bilim dalıdır. Türkiye'de üniversite hastaneleri başta olmak üzere, büyük illerin devlet hastaneleri, sigorta hastaneleri ve bazı özel tıp merkezlerinde nükleer tıp bölümü bulunmaktadır.

Nükleer tıp ile pek çok hastalığın tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Vücutta önceden belirlenen bölgelerin görüntülenmesi ve kemik veya organlarda ortaya çıkan tümör gibi dokuların yok edilmesi için kullanılmaktadır. Nükleer tıp yöntemleri ile yapılan görüntüleme sayesinde; organ, kemik ve dokuların yapısı ve fonksiyonelliği hakkında uzman hekimlere bilgi sunmaktadır.

Nükleer Tıpta Kullanılan Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir?

Nükleer tıpta kullanılan görüntüleme yöntemlerinde, düşük miktarda radyoaktif madde ile radyofarmasötik kullanılmaktadır. Bu bölümde kullanılan görüntüleme yöntemlerinde, bilgisayarlara bağlı özel kameralar ile işlem yapılmaktadır. Vücuda verilen radyoaktif madde sayesinde, içeride yer alan moleküler aktivitelerin yeri, uzman hekim tarafından tespit edilmektedir. Böylelikle pek çok hastalığın erken dönemde tanısı konulabilmektedir. Nükleer tıp alanında kullanılan bazı görüntüleme ve tedavi yöntemleri sisternografi, tiroid sintigrafisi, testis sintigrafisi, paratiroid sintigrafisi, kemik sintigrafisi, beyin perfüzyon sintigrafisi, akciğer perfüzyon sintigrafisi, I 131 MIBG tedavisi, I 131 tedavisi, pozitron emisyon tomografisi (PET), PET/CT, SPECT/BT şeklindedir.

Nükleer Tıp Hangi Hastalıkların Tanısında Kullanılır?

Nükleer tıp yöntemleri sırasında hastalara damar yolundan veya oral yolla düşük oranda radyoaktif madde verilmektedir. Bunun nedeni görüntüleme işlemi sırasında ilacın hedeflenen organ veya dokuya ulaşarak tutulum göstermesinin sağlanmasıdır. İlaç bölgeye tutulum gösterdikten sonra özel kameralar kullanılarak görüntüleme işlemi yapılmakta ve görüntü bilgisayara aktarılmaktadır. Bu görüntüler uzman hekim tarafından değerlendirilmektedir. Pek çok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan nükleer tıbbın kullanıldığı alanlardan bazıları, akciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, nörolojik hastalıklar, onkolojik hastalıklar, ortopedik problemler.

Hizmetler:

Sintigrafi

Anlaşmalı Kurumlar:

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Darüşşafaka Cemiyeti Mensupları, Care & Create, Metlife Emeklilik Ve Hayat, Medilab Assist, Mapfre Sigorta, Katılım Emeklilik Ve Hayat, Allianz Sigorta, Acıbadem Sağlık Ve Hayat Sigorta, Ace European Sigorta, Halk Sigorta, Axa Sigorta, Doğa Sigorta Kooperatifi, Cigna Finans Emeklilik Ve Hayat, Aviva Sigorta, Asya Emeklilik Ve Hayat, Anadolu Sigorta, Ankara Sigorta, Merkezi Kayıt Kuruluşu A. Ş., Demir Hayat Sigorta, Generali Sigorta, Eureko Sigorta, Türkiye Büyük Millet Meclisi Mensupları, Tasarruf Mevduati Sigorta Fonu, Ak Sigorta, Net Risk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Ziraat Hayat Ve Emeklilik, Güneş Sigorta, Yapı Kredi Sigorta, Ziraat Sigorta, Dubai Star Sigorta, Anadolu Anonim Türk Sig. Şti. Memurları Emekli Sand. Vakfı, Ergo Sigorta, Garanti Emeklilik Ve Hayat, Sompo Sigorta, Unico Sigorta, Türk Nippon Sigorta, Zurich Sigorta, İmece Destek Danışmanlık Hizmetleri, Inter Partner Assistance, Halk Hayat Ve Emeklilik, Ray Sigorta, Groupama Sigorta, Ethica Sigorta, American Life Hayat Sigorta

Nükleer Tıp Doktorları