Kardiyoloji, dolaşım sistemindeki hastalıklarla ilgilenen bölümdür.

Kolesterol, yağ benzeri doğal bir madde olup vücutta karaciğerde yapılır. Tedavide ilaç ve beslenme değişikliği gibi seçenekler mevcuttur.

Kalp kaslarına oksijen taşıyan damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi sonucu kalp krizi olur. Acil tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan çok ciddi bir hastalıktır.

Kalbin atma hızının yükselmesi olarak bilinen taşikardi(kalp çarpıntısı) hastalığının tedavisinde kişinin durumuna göre kalp atım hızının düşürülmesi amaçlanır.

Kaçış sendromu, kılcal damarların içinde sıvı ve protein kaybı olduğu için meydana gelir. İlaç ve tedavi yöntemi olmamakla beraber semptomlara göre tedavi edilmektedir.

Kardiyoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk kardiyolojisi bölümü, henüz doğmamış bir bebeğin kalbi de dahil olmak üzere 18 yaşına kadar oluşan kalp hastalıklarının teşhis ve tedavilerini yapan bölümdür. Bu hastalıklar fonksiyonel hastalıklar, yapısal anomaliler ya da ritim bozukluğu gibi sağlık sorunları olabilir. Çocukluk çağında görülen kalp hastalıklarının büyük bir çoğunluğu, doğuştan gelen hastalıklardan oluşur. Nefes almada güçlük, morarma, bayılma ve gelişim geriliği gibi belirtilerden bir ya da birkaçı ortaya çıktıktan sonra vakit kaybetmeden çocuk kardiyoloji uzmanına gidilmesi hayati önem taşır.

 Kolesterol yüksekliğinde en temel yaklaşım beslenme alışkanlığında yapılan düzenlemelerdir. Yağsız diyet ve buna ek olarak düzenli egzersiz yapılması bu sorun için oldukça etkili bir çözümdür. Bununla birlikte LDL kolesterolde çok fazla artış var ise doktorun reçete ettiği ilaçlarla tedaviniz desteklenebilir.

Hastalarda büyük ve küçük tansiyonun birlikte yükselip birlikte düşmesi birbirinden bağımsız hareket etmesinden daha iyidir. Küçük tansiyonun yükselmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Hastalarda aşırı tuz tüketimi, aşırı stres, obezite, kalp damar hastalıkları, genetik faktörler, böbrek üstü bezi hastalıkları ve şeker hastalığı sonucu küçük tansiyon yüksek olabilmektedir.

Sıklıkla yanlış beslenme, obezite, hareketsiz yaşam stili ve sigara kullanma gibi zararlı alışkanlıklarla yükselmektedir. Bunlara ek olarak genetik aktarılan kolesterol yüksekliği problemleri de vardır. Ancak genetik aktarılanlar genellikle daha genç yaşlarda ve çok ciddi yüksekliklerle karşımıza çıkar.

Hastalarda büyük ve küçük tansiyonun birlikte yükselip birlikte düşmesi birbirinden bağımsız hareket etmesinden daha iyidir. Eğer küçük tansiyon değerleri 60 ın yani 6 nın altında ise düşük; 90 ın yani 9 un üzerinde ise yüksek kabul edilir.