evim.com

Kardiyoloji, dolaşım sistemindeki hastalıklarla ilgilenen bölümdür.

Kalp krizi, acil olarak tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan çok ciddi bir hastalıktır.

Kalp kaslarına kan ile oksijen taşıyan damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi sonucu, kalp kasları oksijensiz kalır ve kalp krizi meydana gelir.

Kalp çarpıntısı olarak da bilinen taşikardinin tedavisinde amaç, kalp atım hızını normal sınırlarda tutmaktır. Bu amaca yönelik, kişinin durumuna göre tedavi uygulanır.

Kalbin atma hızının yükselmesi taşikardi olarak ifade edilir ve halk arasında "kalp çarpıntısı" şeklinde bilinir.

Kardiyoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk kardiyolojisi bölümü, henüz doğmamış bir bebeğin kalbi de dahil olmak üzere 18 yaşına kadar oluşan kalp hastalıklarının teşhis ve tedavilerini yapan bölümdür. Bu hastalıklar fonksiyonel hastalıklar, yapısal anomaliler ya da ritim bozukluğu gibi sağlık sorunları olabilir. Çocukluk çağında görülen kalp hastalıklarının büyük bir çoğunluğu, doğuştan gelen hastalıklardan oluşur. Nefes almada güçlük, morarma, bayılma ve gelişim geriliği gibi belirtilerden bir ya da birkaçı ortaya çıktıktan sonra vakit kaybetmeden çocuk kardiyoloji uzmanına gidilmesi hayati önem taşır.

Göğüs ağrısının tedavisi kaynaklandığı nedene göre değişir. Göğüs ağrısı sebepleri, basit bir mide reflüsünden kaynaklanabileceği gibi ölümcül kalp damar hastalıklarından da kaynaklanabilir. Bu durumda bir göğüs hastalıkları ve kardiyoloji doktoruna gidilip ağrının nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. 

Eğer sorun kalp damar hastalıklardan kaynaklanıyorsa öncelikle yaşam tarzı düzeltilmelidir. Düzenli egzersiz, meyve ve sebzeden zengin yiyecekler yaşam tarzına eklenmelidir.

Üşütmek, soğuk algınlığı geçirmek altta yatan bir kalp damar tıkanıklığınız varsa bu durumu kötüleştirebilir. Bunun dışında eğer akciğer hastalığı varsa ya da akciğerler enfeksiyon kaynağı olmuşsa göğüs ağrısı yapar. 

Alt solunun sistemi enfeksiyon hastalıkları da göğüs ağrısı yapabilir. Göğüs ağrısı, basit bir mide reflüsünden kaynaklanabileceği gibi ölümcül kalp damar hastalıklarından da kaynaklanabilir. Göğüs ağrısı için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurunuz.

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapabilir. Tansiyon düştüğünde beyne giden kan azaldığı için ve beyin damarları etkilendiği için ağrı oluşabilir. Eğer baş ağrısı tansiyon düşüklüğüne bağlı olarak sık olarak ortaya çıkıyorsa tedavisi için bir hekime başvurmak gerekebilir.

Tam bir tıkanıklık ile gelişen ciddi bir kalp krizi, bazen 20-30 dakikadan daha uzun sürebilir. Ancak bu süre kesin değildir ve bazen çok daha az bir sürede ölüm meydana gelebilir. Bu yüzden kalp krizi başladığı ilk anda hemen müdahale edilmelidir. Erken edilen müdahale hayat kurtarıcı olabilir.