Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti

0 Görüş

Endodonti Bölümü Hakkında

Adres:

Emniyet Mahallesi, Bandırma Caddesi, No:6/1 / Ankara

Yol tarifi, adresi nerede?

Endodonti bölümü, ağız ve diş sağlığı üzerine çalışmalar yürütmektedir. Endodontik tedavi, hastaların rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için son derece hassasiyet içerisinde uygulanır. 

Diş hekimliği/diş hekimi görev tanımı, geniş bir alanı kapsar. Buna bağlı olarak ortodondistler, hasta dişlerini hizalama ve düzleştirme alanında uzmanken periodontistler kemiklere ve dişin etlerine odaklanırlar. Endodontistler ise diş kökleri ya da endodonti ile ilgili olan konular üzerine çalışırlar.

Genel olarak endodonti alanında amaçlanan bir şekilde dişlerin ya da bir dişin kurtarılmasıdır. Hasar görmüş ya da hastalıklı bir dişin çekilmesi yerine, bir endodonti uzmanı, dişin içinde yer alan bölgelerin daha fazla hasar görmesini engellemek adına çürük ve enfeksiyonu temizler. Endodontik tedavileri ile ilgili endodontistler tarafından hasta diş sorunları üzerinde kullanılan ve genel olarak en fazla bilinen tedavi, dişte kök kanal tedavisi olmaktadır.

Endodontistlerin Görev Tanımı

Endodontistler, diş kökleri ya da endodonti üzerine olan konular ile ilgilenmektedir. Bir endodontist uzman, bir kök kanal tedavisi sonrası tam bir şekilde iyileşmemiş durumdaki bir dişi düzeltmek amacıyla operasyon yapabilir ya da hastanın diş kök kısımlarının ucunu alan bir operasyon olan apikektomi uygulayabilir.

Endodontistler tarafından dişte gerçekleştirilen işlem, genelde ciddi çürüme ve enfeksiyon ile ilgili olsa bile, yaralanma yüzünden zarar görmüş dişin kurtarmaya çalışılması üzerinedir. Bu konudaki başarı oranı da oldukça iyi sonuçlar veren tedavi süreçlerini yansıtır.

Endodonti Bölümü Hedef Tedavileri

Endodonti bölümü, diş dokusu üzerindeki yaralanma ve hastalıkların engellenmesi, tanı-teşhisinin yapılması ve tedavi edilmesi amaçlarına odaklanır. Kök kanal tedavisi işlemleri, yaygın şekilde uygulanan endodontik işlemlerden biridir. Bir endodontist uzman ise diş sinir ya da diş özünün hastalık ve yaralanmalarının sebepleri, teşhis edilmesi, engellenmesi ve tedavi edilmesi ile ilgili olan bir ağız ve diş hekimi uzmanıdır.

Dolayısıyla endodonti bölümü hedef tedavileri, diş pulpasına kadar büyüyüp ilerlemiş durumdaki sorunlarla ilişkilidir. Bu problemleri özel tedavi teknik ve yolları ile ortadan kaldırır. Dişin kanal tedavisinin yapıldığı, yaralanma ve hastalıklarının ortadan kaldırıldığı, diş kökleri sorunları üzerine farklı işlem ve operasyon tekniklerinin uygulandığı bir tedavi prosedürü takip edilir.

Hastalıklar:

Pulpitis, Diş Sızlaması

Endodonti Doktorları

Prof. Dr. Tayfun Alaçam
Endodonti,
Prof. Dr. Güliz Görgül
Endodonti,
Prof. Dr. Sis Yaman
Endodonti,
Prof. Dr. Cemal Tınaz
Endodonti,
Doç. Dr. Özgür Topuz
Endodonti,
Doç. Dr. Özgür Uzun
Endodonti,
Doç. Dr. Güven Kayaoğlu
Endodonti,
Doç. Dr. Bağdagül Helvacıoğlu Kıvanç
Endodonti,
Doç. Dr. Özgür İlke Atasoy Ulusoy
Endodonti,
Uzm. Dr. Mügem Aslı Gürel
Endodonti,