evim.com

Elmas Kağnıcı Atar Muayenehanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi

0 Görüş

Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Hakkında

Adres:

İstanbul / İstanbul

Beyin ve sinir cerrahisi, nöroşirürji veya nörocerrahi periferik ve merkezi sinir sistemi üzerindeki bozukluklara mekanik açıdan müdahale edilmesi yolu ile tedavi gerçekleştiren cerrahi bir uzmanlık dalıdır. Beyin ve sinir cerrahisi dalında uzmanlık almış olan tıp doktorları için nöroşirürjiyen veya nörocerrah denilmektedir.

Beyin ve sinir hastalıkları, diğer bir deyişle nöroşirürji, beyin ve omurilik dokusu yüzünden veya bu dokular üzerine baskı oluşturması yüzünden meydana gelen beyin tümörü tedavisi yapar. Bununla beraber şu tip beyin ve sinir hastalıkları, damar hastalıkları vb. pek çok hastalığın tanı ve tedavisi ile ilgili müdahalelerde bulunur.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Doktorları

Beyin ve sinir cerrahisi bölümü doktorları, nöroşirürjiyen olarak da adlandırılmaktadır. Tıp literatüründe kullanılan "Nöroşirürji" kelimesi ise "nöron" ile şirürji" kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkan bir kelimedir. "Şirürji" kelimesi anlamı "yaraları iyi eden" manasına gelmektedir. "Nöron" kelimesi ise Latince kökenlidir ve "sinir hücresi" anlamına gelir. Buna bağlı olarak genel anlamda sinir sistemini ifade etmek amacıyla kullanılır. "Nöroşirürji" kelimesi, en özet hâliyle "sinir sistemi cerrahisi" demektir.

Beyin ve sinir cerrahisi çalışmaları, genel olarak vücudun beyin-omurilik, bel ve boyun, beyin damar, omurilik ve sinir vb. kısımlar konusunda uzmanlık isteyen ve karmaşık yapıda olması sebebiyle, tıp alanında cerrahisi, tanı ve tedavi süreçleri en karmaşık çalışmalar olarak kabul edilmektedir. Beyin ve sinir cerrahisi alanında yer alan doktorlar, beyin cerrahları şeklinde bilinirler. Hastaların cerrahi tedavisi alanında uzman olan beyin cerrahları, (beyin) nörolojik hastalıkların operasyon ve operasyon harici yönetimini sağlamaktadır. Ameliyat dışı yönetime bağlı olarak üstlendiği diğer sağlık hizmetleri ise şu şekilde sıralanır:

  • Hastalıklar ile ilgili önleme/önlem süreci,
  • Hastalıkların teşhis edilmesi,
  • Hasta değerlendirmesi,
  • Hastalıkları tedavi etme süreci,
  • Kritik bakım süreci,
  • Rehabilitasyon.

Beyin ve sinir cerrahisi beyin tümörleri gibi ciddi rahatsızlıklar başta olmak üzere omurga hastalıkları, boyun fıtığı, bel fıtığı gibi sinir sistemine etki eden rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi için yoğun uğraş vermektedir.

Tıbbi Tesis Tipi:

Muayenehane

Beyin ve Sinir Cerrahisi Doktorları