Algoloji Bölümü Hakkında

Adres:

Kazımdirik Üniversite Cd. No:9 / İzmir

Yol tarifi, adresi nerede?

Hastanelerin ağrı polikliniği algoloji servisi olarak da bilinmektedir. Kronik ağrı şikayeti olan hastalarla, algoloji bölümü ilgilenmektedir. Şiddetli ağrıların tanı ve tedavisi bu bölümde yapılmaktadır. Nedeni belirlenemeyen ağrılar da bu bölümde girişimsel tedavi yöntemlerinden faydalanılarak kontrol altına alınmaktadır. Öte yandan herhangi bir hastalığa sahip kişilerde, hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ağrı şikayetlerinin tedavisi de algoloji biliminin uzmanlık alanına girmektedir.

Sırt ağrıları, omuz kol ağrıları, baş ağrıları, boyun ağrıları ve kanser ağrıları gibi şikayeti olan hastanın, yaşam kalitesi düşmektedir. Bu nedenle ağrının kaynağının tespit edilmesi ve uygulanan tedavi yöntemleriyle, kronik ağrı şikayetinin tamamen ortadan kaldırılması algoloji bölümünün görevleri arasında yer almaktadır.

Ağrı bilimi olarak da tanımlanan algoloji, insan vücudunda ortaya çıkan ağrıların kaynaklarını ve nedenlerini incelemektedir. Bu birimde çalışan sağlık grubu çalışanı olan uzman hekime, algoloji uzmanı veya algolog denilmektedir. Yaşam kalitesini büyük oranda düşüren ağrı şikayetleri, hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle her hastanın tedavi yöntemleri ve seçenekleri farklı olmaktadır. Diğer bir deyişle algoloji biriminde kişiselleştirilmiş tedavi metotlarından yararlanılmaktadır.

Ağrı tedavisi (algoloji) biriminde her türlü kronik ağrılar girişimsel yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ayrıca kişilerin kanser ağrıları gibi, hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ağrılarının tedavisi de bu serviste yapılmaktadır. 

Algoloji servisinde kanser, boyun ağrıları, bel, bel fıtığı, sırt, göğüs, karın ve kasık, boyun ve omuz, damar tıkanıklığına bağlı, yüz, baş, şeker hastalığına bağlı nöropatik, boyun fıtığı, bacak ve kas - iskelet sistemi ağrı tedavileri yapılmaktadır.

Bazı hastaların ağrı şikayetlerinin nedeninin tam olarak saptanması zor olmaktadır. Bu tür durumlarda algoloji bilimi, girişimsel yöntemlerle tanının konulmasına ve ağrının kontrol altına alınmasına yardım etmektedir. Algoloji biriminde kullanılan bu yöntemler sayesinde, ağrılara neden olan sinir tespit edilmektedir. Tespit edilen sinir sistemi bölgesine kateter yerleştirilmesi ve ilaçlar ağrının kaynağının saptanması, algoloji servisinde, ağrı tedavisi adı altında yapılmaktadır.

Ağrının nedeni tespit edilerek özel girişimsel tedavi yöntemleri uygulandığı için kısa süreli iyileşmelerin yanı sıra uzun süreli kronik sorunlar da ortadan kalkmaktadır.

Hizmetler:

Sempatektomi, Kuru İğne Tedavisi

Hastalıklar:

Refleks Sempatik Distrofi, Damar Ağrısı, Sürekli Karın Ağrısı, El Ağrısı, Buerger hastalığı, Nöropatik ağrı, Sürekli baş ağrısı, Gerilim tipi baş ağrısı, Kalça ağrısı, Bacak ağrısı, Sırt ağrısı, Kasık ağrısı, Boyun düzleşmesi, Baş ağrısı, Zona

Anlaşmalı Kurumlar:

Laparoskopik Safra Kesesi Ameliyatı, Ace European Sigorta, Axa Sigorta, Halk Sigorta, Inter Partner Assistance, Ziraat Sigorta, Yapı Kredi Sigorta, Güneş Sigorta, Ak Sigorta, Demir Hayat Sigorta, Ray Sigorta, Sompo Sigorta, Anadolu Sigorta, Acıbadem Sigorta, Şeker Sigorta, Dubai Star Sigorta, Eureko Sigorta, Generali Sigorta, Mapfre Sigorta, Groupama Sigorta, Ankara Sigorta

Algoloji Doktorları

Prof. Dr. Meltem Uyar
Algoloji,
Prof. Dr. Elvan Erhan
Algoloji,
Uzm. Dr. Can Eyigör
Algoloji,