Periodontoloji Bölümü Hakkında

Adres:

Ege Üniversitesi Kampüsü / İzmir

Yol tarifi, adresi nerede?

Diş eti ve dişleri çevreleyerek destekleyen dokuları ilgilendiren hastalıklar periodontoloji bölümünün alanına girmektedir. Periodontoloji; diş eti, diş kökleri ve alveol kemiklerinde oluşan hastalıkların tanı, tedavi ve takibi ile ilgilenen tıbbi bir bilim dalıdır.

Dişlerin etrafı; diş eti, diş kökleri ve alveol kemikleri ile sarılır. Bu yapılar, dişlerin çene kemiğine tam olarak oturmasını sağlamaktadır. Diş eti iltihabı, diş çekilmesi, diş eti kanaması ve diş kökü iltihabı gibi çeşitli problemler bu dokularda meydana gelmektedir. 

Periodontoloji bölümünde görev yapan uzman hekimler hastalıkların tedavisinin yanı sıra, hastaları hijyen kuralları hakkında bilgilenmelerini sağlamaktadırlar. Böylelikle koruyucu hekimlik uygulamaları da yürütülen periodontoloji bölümünde, hastalıkların tekrar etme riski en aza indirilmektedir. 

Periodontoloji bölümü, estetik diş hekimliği uygulamalarını da bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle diş etlerinin sağlıklı renk ve görüntüsüne kavuşması için yapılan pembe estetik uygulamaları, bu birimin alanına girmektedir. Estetik problemlerin ortadan kaldırılması ile de bir bakıma sağlık sorunları tedavi edilmiş olmaktadır.  

Periodontal hastalıkların tedavisi için erken teşhis büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü bu alana ilişkin hastalıklar, genellikle uzun süre hastalarda ciddi şikayetlere neden olmamakta ve yavaş yavaş ilerlemektedir. 

Öte yandan tedavi edilmeyen ya da tedavisi için geç kalınan hastalıklar, diş kayıpları ve hatta kalp yetmezliği gibi pek çok ciddi sağlık sorununa neden olabilmektedir. Ağız kokusu, diş eti kanaması ve renk değişikliği gibi belirtiler gören hastaların diş hekimi tarafından muayene edilmeleri önerilmektedir. 

Hizmetler:

Frenektomi, Pembe Estetik

Hastalıklar:

Periapikal Apse, Diş Eti Büyümesi, Perikoronitis, Damak Kaşıntısı, Bebeklerde Pamukçuk, Diş Hassasiyeti, Periodontitis, Diş Eti Hastalıkları, Diş Eti Ağrısı, Pamukçuk, Diş eti şişmesi, Diş eti kanaması, Diş eti iltihabı

Periodontoloji Doktorları

Prof. Dr. Haluk Baylas
Periodontoloji,
Prof. Dr. Gül Atilla
Periodontoloji,
Prof. Dr. Serhat Çınarcık
Periodontoloji,
Prof. Dr. Füsun Kıymet Ünlü
Periodontoloji,
Prof. Dr. Şükrü Kandemir
Periodontoloji,
Prof. Dr. Şule Sönmez
Periodontoloji,
Prof. Dr. Eralp Buduneli
Periodontoloji,
Prof. Dr. Tunç İlgenli
Periodontoloji,
Dr. Yazan Marwa Fa Abukhalaf
Periodontoloji,
Dr. Burcu Hüseyinalemdaroğlu
Periodontoloji,
Prof. Dr. Gülnur Emingil
Periodontoloji,
Prof. Dr. Nurcan Gülsüm Buduneli
Periodontoloji,
Dr. Nejat Nizam
Periodontoloji,
Dr. Aliye Akçalı
Periodontoloji,
Dr. Başak Kaval
Periodontoloji,
Dr. Gülnihal Eren
Periodontoloji,