Sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp, dalgıçların, yüksek basınca maruz kalan. kişilerin sağlığı ile ilgilenen branşdır.

Karbonmonoksit gazının solunması sonucunda karbonmonoksit zehirlenmesi oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmesi acil müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır.

Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yüksek miktardaki karbonmonoksit 5 dakikadan daha az bir sürede kişiyi öldürebilir. Düşük dozda ise daha uzun sürede gerçekleşebilir. Karboksihemoglobinin kanda yüzde 30–60 arasında bulunması hayatı tehlikeye atar.

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta soba ve yakıtın kalitesidir. Yakıtın uygun standartlarda üretilmiş ve yetkili yerlerden alınmasına dikkat edilmelidir. Baca havalandırmasının yeterli, bakımlarının belirli aralıklarla yapılması çok önemlidir. Uyumadan önce soba yakılmamalı yakılmışsa söndürülmelidir. Soba yerden 10 cm yukarı kurulmalıdır. Soba tamamen doldurulmamalıdır.

Karbonmonoksit (CO) soba zehirlenmesine neden olan gazdır. Oldukça zehirlidir. Maddeler tam olarak yanma tepkimesi vermediğinde açığa çıkar. Doğada neredeyse her yerde bulunur. Solunduğunda kana geçer ve oksijen taşıyan proteinlere (hemoglobinlere) bağlanır. Vücutta oksijensizlik gelişir ve ölümle sonuçlanabilir.