Sınav kaygısı bir öğrencinin girdiği herhangi bir sınav sırasında başarı oranını negatif yönde etkileyen psikolojik bir sorundur. Öncelikle rehberlik hizmeti almakla başlana süreç terapi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Unutkanlık, genç yaşlarda da görülse de genel olarak yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkmaktadır. Altta yatan sebebe bağlı olarak, kemoterapi, ameliyat ve cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir.

Dunning Kruger sendromu algılamada yanlılıkla seyreden bir psikolojik sendromdur. Tedavisi kısıtlı olmakla birlikte uzman bir psikiyatrist tarafından yapılmaktadır

Yükseklik korkusu kişinin yüksek bir yerde bulunmasında, yüksekliği düşünmesinde ya da herhangi bir dağ vs. gibi yüksek boyutlu nesneleri gördüğünde meydana gelen bir korku türüdür. Medikal tedavi ve terapi yöntemleriyle tedavi edilmektedir.

Dizartri, konuşma kaslarında ve sinirlerinde meydana gelen deformasyonlar onucu kişinin sesletiminde bozulmalar meydana gelmesidir.

Psikoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sakinleştiriciler ve nöbet önleyici ilaçlar dizartriye sebep olabildiği bilinen ilaçlardır. Sakinleştiriciler; benzodiazepin, barbitürat, hipnotik ve opiod grubu ilaçlardır ve herhangi birinin kullanımında dizartrinin ortaya çıkma ihtimali vardır. Uyuşturucu maddelerin kullanımı da dizartri gelişimine sebep olabilmektedir.

Dizartri sorunu yaşayan kişilerin aile hekimlerine başvurmaları, özellikle ilaca bağlı görülen durumlarda fayda sağlayabilir. Kişinin kullandığı ilaçların arasında dizartriye sebep olduğu bilinen ilaçların olması halinde aile hekimi tedavinin değişmesini sağlayarak sorunu çözebilir. Sorunun bu şekilde çözülememesi halinde dil ve konuşma terapistlerine başvurulabilir. Ancak dil ve konuşma terapisi uzmanları ülkemizde yeterli sayıda bulunmamaktadır. Dil ve konuşma terapistine ulaşılamadığı durumlarda nöroloji kliniklerine başvurulması durumun değerlendirilmesi ve kişilerin uygun kliniklere yönlendirilmeleri için yeterli olmaktadır.

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete bozukluğu ilaçlar ve psikoterapi tedavi olunabilen bir sağlık problemidir. Ruh sağlığı ve hastalıkları doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar ve psikoterapiye ek olarak yapacağınız bazı değişiklikler de hastalığı aşmanıza yardımcı olacaktır.

  • Sosyal ilişkilerden önce pozitif duygu ve düşünceleri arttırma: Sizi mutlu eden aktiviteler beyninizde sizi rahatlatan ve güzel hissettiren kimyasalların salınmasını arttırabilirler. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek, bir dizi izlemek faydalı olabilir. Ayrıca meditasyon ve hafif egzersizlerin faydası vardır.
  • Olumsuz düşünce süreçlerini reddetmek: Kendinizi çekingen, korkak biri gibi ifade etmek ve insanlara öyle olduğunuzu söylemek toplum içinde negatif düşünceleri pekiştirecektir ve yanlış düşünce kalıplarının oluşmasına neden olacaktır. Kendiniz hakkında olumsuz düşüncelerinizi kağıda dökerek analiz etme imkanı bulabilirsiniz.Ardından bu çarpık düşünceleri düzeltebilirsiniz. Örneğin ben korkak bir insanım  demek yerine toplum içinde korkak davrandım demek kendinize olan algınız değiştirebilir.
  • İlaç ya da maddelere Bağlanmamak: Bu durum sadece sosyal anksiyete bozukluğunun çözüme kavuşmasına engel olmakla kalmaz hayatınızı olumsuz yönde etkileyen başka sorunlar oluşmasına da yol açar. Doktorunuzun önerdiği ilaçların dışına çıkmayınız.

Sosyopat (antisosyal kişilik bozukluğu) için belirli, ortak kullanılan, üzerinde uzlaşılmış bir test yoktur. Fakat ruh sağlığı uzmanları çeşitli sorular soracak, hastayı dinleyecek, hasta yakınlarını dinleyecek buna göre tanı koyacaktır. Bunun için kriterler mevcuttur.

Depresyon bulgularını hissediyorsanız ya da çevrenizde bu belirtileri taşıdığınızı söyleyen kişiler varsa mutlaka bir psikiyatr ile görüşmeniz önerilir. Depresyon tanısı aldığınızda bireysel uygulanan ya da grup terapilerine düzenli katılım, çevrenizin desteği ve gerekirse düzenli ilaç tedavisi ile depresyon ile başa çıkılması mümkündür.