evim.com

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri

Kafada yağ bezesi, yağ kütlelerinin çoğalması sonucu derinin altında bir kitle oluşması durumudur.

Kafada Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesi; yağ hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu derinin altında topluluk halinde kitle oluşturmasıdır. Yağ bezesinin kafa derisinin altında oluşan formuna kafa derisi lipomu (kafada yağ bezesi) denir. 

Kafadaki yağ bezesi;  kafadaki yağ kistleri ile aynı gibi görülmekte ve sıklıkla karıştırılmaktadır. Yağ kistleri kıl köklerinin dibinde bulunan ve kafa derisinin yumuşamasına yardımcı olan yağ bezlerinin tıkanmasıyla oluşur ve yağ bezesinin çeşitlerinden biridir. 

Yağ bezesi genellikle bastırıldığında derinin altından kayma hissi verir. Bunun sebebi yağ bezesinin deriyle tamamen bütünleşmemiş bir yapıda olmasıdır.

Yağ bezeleri genellikle ağrı oluşturmaz. Ağrı oluşumuna neden olan yağ bezeleri genellikle tıbbi müdahale gerektiren yağ bezeleridir. 

Kafada yağ bezesi her yaşta görülebilmektedir ancak çocuklarda oldukça seyrek görülür. 

Kafada Yağ Bezesi Tipleri Nelerdir?

Kafada yağ bezesi tipleri oluşum şekillerine ve tümöral bir yapıda olup olmamasına göre 3’e ayrılır. Bunlar;

 • Yağ Kistleri: Bu kistler kafa derisindeki bezelerin çoğunluğunu oluşturur. Bu kistler kafadaki kıl köklerinin dibindeki yağ bezlerinin tıkanıklığı sonucu oluşur. Tam bir beze yapısına sahip değildir. Kapsülü(kisti çevreleyen kılıf) bulunmaz ve  içeriği sıvı kıvamdadır. Kistin üzerindeki deri oldukça ince ve hassastır.
 • İyi Huylu Yağ Bezeleri (Lipom): Yağ hücrelerinin deri altında belli bir oranda çoğalarak oluşturduğu bezelerdir. İçerik olarak sarımsı renkte ve kiste göre daha sert yapıdadır. Büyüme eğilimi gösterirler. Bu yüzden çoğunlukla tıbbi tedavi ile çıkarılmaları gerekir.
 • Kötü Huylu Yağ Bezeleri (Liposarkom): Bu bezeler deri altındaki yağlı dokunun kanserleşmesi sonucu oluşur. İçeriğindeki yapı sarı- gri renk arasıdır. İyi huylu yağ bezelerine göre çok daha yumuşak yapıdadır. Bu bezelere nadiren rastlanır ve tanı konulduğunda mutlaka cerrahi tedavi ile çıkarılmalıdır.

Kafada Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir?

Kafada yağ bezesi yağ hücrelerinin deri altında toplanıp kitle oluşturmasıyla meydana geldiği için genellikle kendini  ele gelen şişlikler belli eder. Bunun dışında pek çok belirtisi vardır. 

Bunlar;

 • Dışarıdan Görülen Kitle: Çoğunlukla büyümüş yağ bezelerinde görülen bir durumdur. Dışarıdan görülen kitleler genellikle tıbbi müdahale seviyesine ulaşmış kitlelerdir.
 • Ağrı: Kafadaki yağ bezeleri çoğunlukla ağrı yaratmaz. Ağrı yaratan yağ bezeleri genellikle ileri seviyeye ulaşmış, tıbbi müdahale gerektiren yağ bezeleridir.
 • Kanama: Yağ bezeleri bulunduğu bölgeye travma aldığında yada kişi bezeyi çıkarmaya çalıştığında kanayabilir. Hasta hekime bu şekilde başvurabilir.
 • Akıntı: Kafa derisinde oluşan bezeler genellikle akıntıya yol açmaz. Ancak bu bezeler enfekte olduğunda(iltihaplandığında) sarı-yeşil renkli, kötü kokulu akıntıya neden olabilir.
 • Kızarıklık: Yağ bezeleri deri altında bulunduğu için çoğunlukla derinin rengini değiştirmezler. Ancak beze iltihaplanırsa iltihaplı bölgede kızarıklık oluşabilir. Bu duruma ağrı da eşlik eder.
 • Hızlı Büyüme: Kafadaki yağ bezeleri genellikle yıllar boyunca aynı boyutta kalır. Ancak bazı kafa derisi bezeleri(özellikle kötü huylu olanlar) hızlı büyüme eğilimi gösterir. Bu durumda hasta genellikle 3-5 gün içinde büyüyen bezeden şikayetçidir.

Kafada Yağ Bezesi Nedenleri Nelerdir?

Kafada yağ bezesi oluşumuna neden olan etken kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı durumlarda ve hastalıklarda yağ bezesi oluşum sıklığı artmıştır. 

Bunlar;

 • Genetik Yatkınlık: Nedeni tam olarak bilinmese de ailesinde yağ bezesi oluşumu fazla olan kişilerde yağ bezesi görülme sıklığı artmıştır.
 • Cilde Darbe Alma: Cilde alınan darbeler sonucu deri altındaki yağ dokusu hasarlanır. Bu hasarlanan yağ dokusu iyileşme sürecinde bir bölgede birikerek yağ bezesi halini alabilir.
 • Yüksek Kolesterol ve Trigliserit Düzeyi: Kan yağları olarak adlandırılan ve yağ dokusu oluşumuna yardımcı olan kolesterol ve trigliserit adlı maddelerin kanda fazla olması, vücudun farklı bölgelerinde yağ bezesi oluşumuna neden olabilir.
 • Metabolik Hastalıklar: Bazı metabolik hastalıklarda(diyabet, obezite gibi) yağ bezesi görülme sıklığı artmıştır.
 • Sağlıksız Beslenme: Sağlıksız beslenme sonucu obezite oluşup, obezite de yağ bezesi oluşumuna neden olabilir. Ayrıca sağlıksız beslenme sonucu kan yağları artarak vücudun farklı bölgelerinde yağ bezesi oluşturabilir.
 • İleri Yaş: Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte ileri yaşta yağ bezesi görülme sıklığı artmıştır.
 • Karaciğer Hastalıkları: Karaciğer kan yağlarının tepkimelere girdiği ve düzenlendiği organdır. Eğer karaciğer düzgün çalışamazsa kan yağları artış gösterir. Bu durumda vücudun farklı bölgelerinde yağ bezesi oluşumuna neden olur.

Kafada Yağ Bezesi için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Yağ bezesi ile esas olarak ilgilenen, tanı koyup tedavi uygulayan bölüm Genel Cerrahi Bölümüdür. Genel cerrahi uzmanı hastanın şikayetlerini dinler, hastayı muayene eder, hastaya tedavi seçeneklerini sunar.

Çocuklarda kafada yağ bezesi oldukça seyrek görülür. Ancak oluşan yağ bezelerinin tanı ve  tedavisini Çocuk Cerrahisi uzmanı yapar. 

Hastalarda kafa derisinde şişlik olduğu zaman bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Hastalarda ağrı, kanama, akıntı, kızarıklık gibi durumlar oluştuğu saman yağ bezesi genellikle enfekte olmuş (iltihaplanmış) ve tanı gecikmiştir. Bu durumda hasta mutlaka hekime başvurmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
64
64
Makeleyi Paylaşın

Kafada yağ bezesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kafada yağ bezesi kafa derisinin altındaki yağlı dokudan gelişen oluşumlardır. Bu durum genellikle kendini ele gelen şişlikle belli eder. Ancak kafa derisindeki bezeler ilerleyen dönemlerde kendini ağrı ile de belli edebilir. Bu durum genellikle büyümüş bezelerde görülür.

Kafada yağ bezesi, yağ kütlelerinin çoğalması sonucu derinin altında bir kitle oluşması durumudur.

makaleyi incele

Kafada yağ bezisi, medikal v cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir.

makaleyi incele