evim.com

Fil Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Fil hastalığı, lenfödem olarak bilinse de paraziter bir enfeksiyon olan elefantiazis (lenfatik filaryazis) de fil hastalığı olarak adlandırılır. Bu iki hastalık birbirinden farklıdır.

Parazit enfeksiyonu sonucu gelişen fil hastalığında Wuchereria bancrofti ve Brugia malayi adı verilen solucanlar kişiye sivrisinekler aracılığı ile bulaşarak lenf sistemine yerleşir. Lenf damarlarında tıkanıklığa neden olarak ödem gelişimine neden olur. 

Bu parazitler bazı sivrisinek türlerinin ağzında bulunur. Sivrisinek insanı ısırdığı zaman yetişkin parazit insanın kan dolaşımına geçer. Buradan lenf dolaşımına göç ederek lenf damarlarını tıkar. Bu nedenle ödem gelişir.

İnsan vücudunda bulunan yetişkin parazitler, mikrofilarya denen yavru parazitleri oluşturur. Sivrisinek tarafından tekrar ısırılan insanın kan dolaşımından mikrofilaryalar sivrisineğe tekrar geçerek sivrisinekte gelişimini tamamlar. Bu sivrisinek başka birini ısırdığı zaman ağzında bulunan yetişkin parazitler aynı döngüyü tamamlamak üzere insanı enfekte eder.

Bu parazitleri taşıyan üç çeşit sivrisinek cinsi vardır. Anopheles cinsi sivrisinekler en çok Afrika bölgesinde, Culex cinsi sivrisinekler Amerikada, Aedes cinsi sivrisinekler ise en çok Asya bölgesinde bulunmaktadır.

Soru cevabını faydalı buldunuz mu?
0
0