Estetik Dikiş Nedir?

Estetik dikiş, bir cerrahi işlem sonrasında ameliyatta gerçekleştirilen kesinin kapatılması sırasında yara izinin görünmeyene yakın şekilde kapatılması işlemidir.

Estetik dikiş, bir cerrahi işlem sonrasında ameliyatta gerçekleştirilen kesinin kapatılması sırasında yara izinin görünmeyene yakın şekilde kapatılması işlemidir. Bu işlemde temel amaç, cerrahi işlem sırasında açılan kesinin görünürlüğünü en aza indirmektedir. Dikiş yapılırken cilde en az hasarı vermek hedeflenir. Estetik dikiş işlemlerinde uygun iplik ve malzemeler kullanılmaktadır.

Estetik dikiş işleminin normal dikişten bir farkı bulunmaz. Normal dikişten farklı olarak estetik dikişte hekimin önceliği yara izinin mümkün olduğu kadar az görülmesidir. Bu işlem estetik dikiş konusunda uzman hekimler tarafından yapılabilir. Sezaryen doğum, normal doğum, sünnet gibi ameliyatlar sonrasında yapılabileceği gibi, diğer tüm cerrahi işlemler sonrasında da tercih edilebilir.

Estetik dikişler genellikle kendi kendine erime özelliği olan materyallerle yapılmaktadır. Dikişler tek tek yapılarak değil, süren bir çizgi şeklinde atılır.  Genellikle dikiş işlemi cilt altında yapılır. Bu yüzden estetik dikişler dışarıdan gözle görülmesi zor olan dikişlerdir. İşlem sırasında kullanılan ipler çok ince yapıdadır. Bu sayede operasyon bölgesinde ortaya çıkabilecek zedelenme olasılığı en aza inecektir.

Estetik Dikiş Nasıl Atılır?

Estetik dikiş, normal dikişte olduğu gibi iplerle uygulanır. İşlem sırasında yaranın iki tarafına ipler yerleştirildikten sonra dikim gerçekleşir. Birkaç günde alınabilecek estetik dikişler, dışarıdan yerleştirilirken, uzun süre kalması planlanan estetik dikişler içten yerleştirilir. İçten yapılan dikişler alınmaz.

Normal Doğumda Estetik Dikiş Nasıl Olur?

Normal doğum estetik dikiş yapılabilecek bir operasyondur. Normal doğumda, anne adayının dış dudak ile anüs arasında kalan perine bölgesinde ortaya çıkabilecek yırtılmayı engellemek adına, doğum kesisi atılabilir. Bebeğin başı büyükse ve makat gelme durumu yaşandıysa, bebeğin gelişinin kolaylaştırmak adına vajina bölgesinin giriş bölümüne doğum başlarken kesi atılabilir. Doğum sonrasında vajina bölgesinin doğum öncesi formuna kavuşabilmesi adına estetik dikiş atılabilir.

Sezaryende Estetik Dikiş Nasıl Olur?

Sezeryan estetik dikiş yapılabilecek bir cerrahi işlemdir. Sezaryen sırasında bebeğin anne karnından alınabilmesi için karın ve döl yatağı kesilir. Doğum sonrasında kesi açılan kısım dikilir. Bu durum sezaryen doğum yapan annelerin vücutlarında dikiş izi kalmasına yol açabilir.

Sezaryen doğumda karın bölgesinin alt kısmına, ortalama 15 cm kadar yatay şekilde kesi yapılır. Bu kesi bazı durumlarda göbek deliğinin alt kısmından başlayarak dikey şekilde açılabilir. Bebeğin anne karnından alınmasından sonra ciltte açılan kesi cildin altından kendiliğinden eriyebilen bir dikiş ipliği kullanılarak dikilmektedir. 

Estetik Dikiş Nasıl Alınır?

Estetik dikişler cerrahi operasyon sonrası yara izlerinin fark edilmemesi adına çok ince yapıdaki dikiş iplikleriyle atılmaktadır. Normal dikişlerde 2-3 tane dikiş bulunurken estetik dikişte bu sayı 10 kadar olabilir. Estetik dikiş plastik cerrahlar tarafından yapılır. Estetik dikişler genellikle cilt altından alınır ve kendiliğinden erir.

Estetik dikişler; kesinin şekli, biçimi ve cerrahi tekniğe göre özel olarak hekim tarafından planlanarak atılmaktadır. Estetik dikişler bazı durumlarda dışarıdan atılabilir. Bu durumda estetik dikişlerin de alınması gerekir. Estetik dikişler de doktor tarafından belirlenen sürede normal dikişlerde olduğu gibi titiz bir şekilde alınır. Genellikle bu dikişler eriyen özellikte olduğu için alınması gerekmez ve zaman içinde kendiliğinden yok olur.

Estetik Dikişle Normal Dikiş Arasındaki Farklar Nelerdir?

Estetik dikişle normal dikiş arasındaki fark estetik dikişi daha çekici ve cazip hale getirir. Hastanın durumu, cerrahın uzmanlığı, kesinin durumu ve türü, ameliyat bölgesi gibi birçok unsura göre uygulanacak dikiş türü belirlenir.

Estetik dikiş ve normal dikiş arasındaki farklar şöyledir;

  • Estetik dikiş işlemlerinde genellikle kendiliğinden eriyen yapıdaki dikişler kullanılır. Bu dikişlerin belirli bir süre sonra alınması gerekmez. Normal dikişler belirli bir süre sonra doktor tarafından alınır. Bu yüzden estetik dikişlerde yara bölgesinde enfeksiyon oluşma riski çok daha düşüktür.
  • Estetik dikiş ve normal dikiş arasındaki önemli farklardan biri açılma riskidir. Estetik dikişte normal dikişle karşılaştırıldığında açılma riski çok daha düşüktür.
  • Estetik dikiş sırasında kullanılan ipler normal dikişte kullanılan iplerden çok daha incedir. İnce ipler estetik dikişte kesi bölgesi kenarlarının çok daha az zedelenmesini sağlamaktadır.
  • Estetik dikişte kesiyi kapatabilmek için, normal dikişe göre daha fazla sayıda dikiş gerekir. Normal dikişte 2-3 dikiş atılarak kapatılacak bir bölge, estetik dikişle ortalama 10 dikişle kapatılmaktadır. Bu durum daha az dikiş izi kalmasını sağlar.
  • Estetik dikiş normal dikiş ile karşılaştırıldığında daha yüksek maliyetli bir uygulamadır.
Makaleyi faydalı buldun mu?
5
1
Makeleyi Paylaşın

Estetik Dikiş ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Estetik dikiş ne zaman düşer?

Estetik dikiş sırasında kullanılan iplerin ameliyat sonrasında alınması gerekmez. Bu ipler bir süre sonra kendiliğinden erir. Estetik dikiş iplerinin erime süresi, işlemde kullanılan malzemeye göre değişir. Bazı dikişler 15-20 günde erirken, bazı dikişlerin tamamen erimesi 6-7 ayı bulabilir. Ameliyat bölgesi ve kesinin durumuna göre kullanılan malzeme, estetik dikiş erime süresinin değişmesine neden olacaktır.

Dr. Hande Erölmez

Estetik dikiş izi nasıl geçer?

Estetik dikiş izi zaman içinde kendiliğinden geçer. Hem normal dikişte hem de estetik dikişte iz kalma olasılığı vardır. Estetik dikiş vücut çizgilerine gizlenerek atılır. Ayrıca görünmeyen bölgelere atıldığı için genellikle yapıldıktan 1-2 yıl sonra belirsiz bir hale gelecektir.

Dr. Hande Erölmez

Estetik dikiş ne zaman iyileşir? Estetik dikiş kaç günde iyileşir?

Estetik dikişin iyileşme süresi kesinin derinliğine, büyüklüğüne, dikiş sonrası enfeksiyon durumuna, kesi çevresindeki dokuların zedelenme oranına, kesinin bulunduğu bölgeye, kullanılan malzeme türüne ve doktor tecrübesine göre değişmektedir. Estetik dikiş iyileşme süresi konusunda doktordan operasyon sonrasında bilgi alınabilir.

Dr. Hande Erölmez

Estetik dikiş izi belli olur mu?

Estetik dikiş işlemi sonrasında iz kalmayacağı yanlış bir düşüncedir. Estetik dikiş sonrasında, bazı kişilerde dikiş izi kalmazken, bazı kişilerde de dikiş izi kalacaktır. Kesi boyutu, kesinin yeri, kesinin derinliği estetik dikiş izinin belli olup olmadığında önemlidir. Estetik dikiş izinde temel amaç, görünürlüğün en aza indirilmesidir. Estetik dikiş izi genellikle belli olmaz. İlk zamanlar özellikle dikkat edildiğinde belli olsa da 1-2 yıl içinde belirginlik oranı çok düşecektir. Zamanla çok dikkatli bakıldığında dahi görülmeyecek bir hale gelir.

Dr. Hande Erölmez

Estetik dikiş fiyatları ne kadar?

Estetik dikiş fiyatları; kesi boyutuna, kesinin türüne, ameliyat bölgesine, dikiş sayısına, kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Ayrıca doktorun tecrübesi de estetik dikiş ücretlerini etkiler. Operasyon öncesinde doktordan estetik dikiş maliyetleri konusunda daha net bir bilgi alınabilir.

Dr. Hande Erölmez