evim.com

Dudak Morarması Tedavisi

Dudak morarması tedavisi gayet kolay tedavi edilebilen ve doktor reçetesiyle evde atlatılabilir bir hastalıktır.

Dudak Morarması Hastalığı Teşhisi

Dudak morarması hemen hemen her yaşta insanın başına gelebilecek ve sıklıkla görülebilecek bir durumdur. Bu sebeple çok fazla önemsenmese de aslında büyük önem taşımaktadır. Altında yatan başka bir nedene bağlı olarak görülen bir dudak morarması, dudak kararması ya da siyanoz olarak adlandırılan durum söz konusu ise ciddi bir şeylerin habercisi niteliğinde olabilir.

Bütün bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda teşhisin doğru konması ve tedavinin de koyulan teşhise uygun bir nitelikte uygulanır hale getirilmesi oldukça önemlidir. Dudak morarmasında özellikle belirtilebilecek net bir belirti olmamasına karşın, dışarıdan bakıldığı zaman doğal olan pembemsi rengini ve pembemsi dokusunu kaybetmiş olan dudak yapısının söz konusu olabileceğini söylemek mümkündür. Bu sebeple teşhis edilmesi oldukça kolay olacaktır. Dudak bölgesine herhangi bir darbe alınmadığı takdirde, beklenmeyen şekilde gelişen bu durumu evde fark edebilmek mümkündür. Uzman bir hematoloğa giderek dudak renginde bir sorunun söz konusu olup olmadığı konusunda yardım da alınması olasıdır.

Dudak Morarması Hastalığına Ne İyi Gelir?

Dudak morarması hastalığının tedavisinde evde uygulanabilecek basit yöntemler, doktor reçetesi gerekli görülür ise onunla birlikte sürdürülebilir. Bu yöntemleri aşağıdaki gibi listelemek mümkündür.

 • Bir miktar taze sıkılmış limon suyu ile balı karıştırarak bir süre buzdolabında bekletilir. Bu karışım içerisindeki maddeler sayesinde dudakların üzerindeki tabakayı yenileyecektir. Sonrasında ise soğumuş haldeki karışımı dudaklarınıza yediriniz ve bunu rutin haline getirip gün içerisinde sık sık tekrarlayınız. 
 • 1 adet orta boyda ince kıyılmış soğanı ve bir miktar ince kıyılmış olan maydanozu karıştırın. Sonrasında ise karışımınızın içerisine zeytinyağı ve az miktarda tuz ilave edin. Karıştırdıktan sonra morarmış haldeki dudakların üzerine dürün ve bir bez yardımı ile üzerini kapatın. Yaklaşık olarak 1 saat geçtikten sonra bezi morarmış olan dudakların üzerinden alın. 1 hafta süreli olarak aynı uygulamayı devam ettirin. 
 • 1 çay kaşığı oranında zeytinyağı, 1 çay kaşığı oranında buğday yağı ve 1 çay kaşığı oranında lavanta yağını bir kap içerisinde karıştırın ve sonrasında bir bez kullanarak morarmış haldeki dudakların üzerine sürün. 1 saat süre boyunca karışımı morarmış haldeki dudaklarda beklettikten sonra ılık su ile yıkayın ve temizleyin.
 • 1 adet muzu kabuğunu soymadan ezin ve morarmış olan dudak bölgesinin üzerine koyun. Mümkün olan en uzun süre ile bu karışımın dudaklarınızın üzerinde kalmasına izin verin.  
 • 1 adet orta boydaki salatalığı önce soyun ve soyduktan sonra ise rendeleyin. Sonrasında 1 adet buz küpü kullanın ve seyrelmiş soğuk bir karışım elde edin. Elde ettiğiniz karışımı dudaklarınıza sürün ve en az 20 dakika süre ile bekletin. Temizledikten sonra ise herhangi bir nemlendirici özellikli krem kullanarak dudak bölgenize masaj yapın.  Böylelikle kolay bir şekilde morlukları yok edebilirsiniz.
 • Gliserin kullanın. Böylelikle dudaklarınızın nemli bir şekilde kalmasına yardımcı olacaksınız.
 • Peeling uygulayın. Böylelikle dudak üzerinde bulunan ölü derinin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Peelinginizi evde kendiniz de elde edebilirsiniz. Bunun için bir miktar zerdeçalı az miktarda un ve şeker ile 2 damla limon suyu yardımı ile karıştırın. 
 • Pancar kullanın. Kırmızı renkteki pancarı rendelemek suretiyle dudaklarınıza sürün ve sonrasında en az 10 dakika süreli olarak bekletin. Böylelikle doğal rengine yakın bir hal almasını sağlayabilirsiniz.
 • Düzenli bir şekilde beslenin. Böylelikle bağışıklık sisteminizin zinde olmasına yardımcı olacaksınız. 

Dudak Morarması Hastalığına Ne İyi Gelmez?

Dudak morarması hastalığına iyi gelmeyen şeyleri;

 • düzensiz ve yetersiz beslenme
 • aşırı miktarda alkol tüketimi
 • aşırı miktarda sigara tüketimi
 • çay ve kahve gibi içeceklerin aşırı bir şekilde tüketiliyor olması
 • direkt olarak güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalma
 • ani iklim değişiklikleri
 • yeterli miktarda su tüketmeme
 • eski tarihli yani son kullanma tarihi geçmiş olan makyaj malzemelerinin kullanılması şeklinde sıralayabiliriz. 

Dudak Morarması Hastalığı İlaçları

Dudak morarması durumunda, ihtiyaca bağlı olarak hekiminiz tarafından size reçete edilen ve kullanılması gereken bazı ilaçlar olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi dudak morarmasında da doktor tavsiyesi dışına çıkılmamasına dikkat edilmesi, kulaktan dolma bilgiler ile ilaç kullanımı yapılmaması gerekmektedir. Çünkü hangi ilacın bu duruma iyi geleceğini bilir vasıfta olma önemlidir. Genellikle altında yatan ciddi bir neden yok ise, dudak morarması durumunda evde uygulanabilecek basit yöntemler mevcuttur ve bunların uygulanabilirliği oldukça yaygın ve kolaydır. Etken madde olarak içerisinde özellikle glukonolakton ve spf güneş koruyucu faktör bulunduran kremler, dudak balmları veyahut losyonlar doktorunuz tarafından size reçete edilecektir.

Hamilelikte Dudak Morarması Hastalığı

Hamilelik – gebelik döneminde dudak morarması çok sık görülen bir durum olmamakla birlikte nadiren rastlanır bir haldedir. Gebe olan kişinin yani anne adayının vücudunda fiziksel ve hormonal olarak bir çok değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerle birlikte dudak morarmalarının görülmesi küçük de olsa bir ihtimaldir. Uzun sürmediği takdirde endişeye gerek yoktur fakat geçmeyen, uzun süren bir durum söz konusu olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Çocuklarda Dudak Morarması Hastalığı

Çocuklarda dudak morarması, yeni doğan bebeklerde olduğu gibi kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durum niteliğinde olabilir. Hızlı nefes alıp verme, çok çabuk yorulma ve huzursuzluk hali genellikle birlikte seyreder. Bu durumda kalp üzerinde üfürüm varlığı veyahut kalp kapakçıklarında gelişimsel bir sorun söz konusu olabilir. Zaman kaybetmeden alanında uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

Bebeklerde Dudak Morarması Hastalığı

Yeni doğan bebeklerde dudak morarması, özellikle alt dudak morarması ve hızlı bir şekilde nefes alıp verme birlikte görülebilen problemlerdendir. Bunlara aynı zamanda genellikle huzursuzluk hali de eşlik eder.  Böylesi bir durumla karşı karşıya kalındığında zaman kaybetmeden bir doktor kontrolünün gerçekleştirilmesinde fayda vardır. Çünkü bu durumlar bebeklerde kalp kapakçıklarının yeterli bir şekilde gelişmemiş oluşundan ya da kalp üzerinde üfürüm adı verilen delikler olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Dudak Morarması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dudak morarmasını engelleyebilmek – önleyebilmek adına ısı, ışık ve hava gibi unsurlara karşı bahsi geçen bölgenin sürekli olarak korunması gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için ise özellikle güneş koruma özelliği olan dudak balmlerinden ya da nemlendirici özelliği bulunan koruyucu yağları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda dengeli bir şekilde beslenip vücudunuzun direncini yüksek tutabilirsiniz ve kan hücrelerinizi güçlü hale getirebilirsiniz. Bedeniniz için gerekli olan tüm mineraller ve vitaminleri doğru beslenme ile sağlayabilirsiniz. Bu direnç sayesinde dudaklarınız morarmayacak ya da morarmalara karşı daha güçlü olabilecektir.

İçilen suyun klorlu olmamasına özen göstererek ve eğer ki sigara ya da alkol kullanıyorsanız bu alışkanlıklarınızı bir kenara bırakarak dudaklarınızda morarma ya da kararma olmasını önleyebilirsiniz. Günlük olarak tüketilen su miktarını arttırmak ve dengeli tutmak da oldukça verimli olacaktır.

Kandaki oksijen basıncının düşmesini takiben, hemoglobine bağlı olarak oksijen miktarının düşmesi ile birlikte dudak, ağız içi gibi hassas bölgelerde dudak morarması oluşur.

makaleyi incele

Dudak morarması tedavisi gayet kolay tedavi edilebilen ve doktor reçetesiyle evde atlatılabilir bir hastalıktır.

makaleyi incele