Geriatri Bölümü Hakkında

Adres:

Telkin Sokak No:8 / İstanbul

Yol tarifi, adresi nerede?

Geriatri (yaşlı sağlığı) , iç hastalıkları yani dahiliyenin bir yan koludur. Geriatri bölümünde 65 yaş ve üstü kişilerin hastalıklarına tanı konulmakta ve gerekli tedaviler uygulanmaktadır.

Ülkemizde yaşlı nüfusunun artış göstermesi, geriatri bilimine duyulan ihtiyacı artırmıştır. Geriatri bölümü, 65 yaş ve üstü kişilerin sosyal ve fonksiyonel yaşam kalitelerini artırmak amacıyla da çalışmalar yürütmektedir. Bu alanda yalnızca hastalıkların tedavisi değil, koruyucu hekimlik uygulamaları da yapılmaktadır. Yani sağlıklı yaşlanma için gerekli olan öneriler ve işlemler de koruyucu hekimlik kapsamında hastalara uygulanmaktadır.

Geriatri bölümüne yalnızca 65 yaş ve üzeri hastalar başvurabilmektedir. Bu birim yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde görev üstlenmektedir. Ayrıca bu yaş grubunda görülen her türlü dahili sağlık sorunları, geriatri bölümünde tedavi edilmektedir. 

Birden fazla hastalığı bulunan ve çoklu ilaç kullanan hastaların geriatri bölümüne başvurmaları gerekmektedir. Çok sayıda ilaç kullanımı olan hastalara gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Öte yandan kilo kaybı ve kansızlık gibi bazı sağlık sorunları olan, ancak hastalıkları açıklanamayan kişilere de geriatrik araştırma yapılmaktadır. Beslenme bozukluğu gibi farklı uzmanlık dallarının gerekli olduğu hastalarda ise ilgili alanda çalışan hekimler tedaviyi sürdürmektedir.

Bu alanda görev yapan uzman hekimlere, geriatri uzmanı unvanı verilmektedir. İç hastalıkları yani dahiliye uzmanı olan hekimler, 3 yıl daha yaşlı sağlığı alanında eğitimlerini tamamladıktan sonra geriatri uzmanı olarak hizmet verebilmektedir. 

Geriatri, yaşlı kişilerin yaşam kalitesini arttırma üzerine de çalışmaktadır. Dolayısıyla, yalnızca sağlık problemleri olan hastalar değil, sağlıklı bir yaşam isteyen herkesin, geriatri bölümüne başvurması önerilmektedir. Çünkü bilim dalının amaçlarından birisi de yaşlı kişilerde beklenen yaşam süresi üzerinde bir artış sağlanabilmesidir. Kişilerin sağlık sorunu olsun ya da olmasın, geriatri alanında uzman desteği alabilmektedirler.

Anlaşmalı Kurumlar:

Allianz Sigorta, Ak Sigorta, Anadolu Sigorta, Ankara Sigorta, Aviva Sigorta, Mapfre Sigorta, Ray Sigorta, Acıbadem Sigorta, Groupama Sigorta, Ergo Sigorta, Demir Hayat Sigorta, Ziraat Sigorta, Zurich Sigorta, Sompo Sigorta, İş Bankası, Vakıfbank Sigorta, Türkiye Büyük Millet Meclisi Mensupları, Yapı Kredi Sigorta, Euro Sigorta, Işık Sigorta, Axa Sigorta

Geriatri Doktorları